داریوش بابائیان، تهیه‌کننده سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: ساخت سه‌گانه‌های سینمایی از ابتدای تاریخ سینما رواج داشته و ما کارگردان‌های بسیاری را می‌توانیم نام ببریم که سه‌گانه‌های بسیار خوبی ساخته‌اند که شاید مطرح‌ترین‌شان در تاریخ «پدرخوانده» فرانسیس فورد کاپولا باشد. ساخت فیلم‌های سه‌گانه در ایران نیز رواج داشته و ما سه فیلم «رنگ شب»، «اثیری» و «شیفته» را به کارگردانی محمدعلی سجادی می‌توانیم نام ببریم که آن را ساختیم و فیلم‌های خوب و موفقی نیز بودند.

بابائیان خاطرنشان کرد: سه‌گانه‌ای که محمدعلی سجادی ساخت از سه داستان و یک موضوع مشخص ساخته شده و هر قسمت از این سه‌گانه به خودی خود دارای قصه‌ای مجزاست که مخاطب با دیدن هر قسمت با فیلم ارتباط برقرار کرده و هیچ نیازی به دیدن باقی قسمت‌ها نیست. اما شکل اصلی ساخت فیلم‌های سه‌گانه در سینمای ایران بیشتر به فیلم‌های طنز و کمدی مربوط می‌شود.

وی افزود: با توجه به مسائل جاری سینما و اتفاقاتی که در این حرفه می‌بینیم معمولاً سرمایه‌گذارها و سازنده‌های یک اثر سینمایی برای درآمدزایی علاقه به استفاده از راه‌هایی هستند که قبلاً از آن پاسخ گرفته و دیگر خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند. با این حال اکثر فیلم‌های سینمایی که در چند قسمت ساخته می‌شوند به دلیل موفقیت قسمت اول نیست. معمولاً این فیلم‌ها با سرمایه‌های بادآورده ساخته شده‌اند و برای سرمایه‌گذار که قصد دیگری از حضور در سینما دارد موفقیت در گیشه چندان اهمیتی ندارد.

این تهیه‌کننده در ادامه گفت: قصد اکثر این سرمایه‌گذارها که پول‌های بادآورده را وارد سینما می‌کنند پولشویی و ارتباط با چند هنرمند و بازیگر است. به همین دلیل از آنجا که ارتباط‌شان با چند بازیگر برقرار شده و می‌خواهند این ارتباط را حفظ کنند قسمت‌های بعدی برای فیلمی نسبتاً موفق در گیشه در نظر می‌گیرند و این یکی از دلایل اصلی حجم عظیم کمدی‌های ضعیفی است که در سینمای‌مان دیده می‌شوند.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «چپ دست» اظهار داشت: فیلم‌های سه‌گانه در سراسر دنیا به شکل دیگری تعریف شده‌اند و معمولاً قصه‌ها و موضوعات هستند که فیلمسازان را مجاب به ساخت قسمت‌های دیگری بر یک فیلم می‌کنند اما در ایران نبود ایده و از طرفی مسائلی خارج از مسائل سینما وجود دارد که بحث دنباله‌سازی بر یک فیلم را مطرح می‌کند.

بابائیان در پایان تأکید کرد: امیدوارم مسئولان به این مسائل فکر و توجه کنند که فیلم‌های سینمایی پرفروش این روزها که برخی مواقع چندمین قسمت از یک اثر سینمایی هستند، به شدت در جهت پایین آوردن سطح سلیقه مخاطبان قدم برداشته و باعث شده‌اند افراد خاصی موفق به فعالیت شده و تهیه‌کنندگان و کارگردانان قدیمی سینمای ما از سینما دور و بیکار شوند.

خبرنگار: علی ناصری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: