به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛  سید عباس صالحی درباره مشکلات موجود در حوزه کاغذ، گفت: کاغذ کتاب و مطبوعات در ماه‌های اخیر یکی موضوعات مهم کشور بود. مقام معظم رهبری نیز پس از بازدید از نمایشگاه کتاب و استماع دغدغه ناشران، تاکید موکد داشتند که وزاری مسئول و دولت راهکارهای لازم برای ساماندهی این موضوع را در نظر گیرند.

وی ادامه داد: پس از فرمایشات مقام معظم رهبری جلسات متعددی با وزیر صمت و ستاد اقتصادی دولت اقای نهاوندیان برای حل مشکل کاغذ برگزار شد. امروز نیز جلسه‌ای برای رسیدگی به مشکل کاغذ با حضور معاون اول رییس جمهور آقای جهانگیری برگزار شد که مجموعه این جلسه‌ها دستاورد خوبی داشت.

کاغذ فرهنگی ارز ٤٢٠٠ تومانی دریافت می‌کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگرچه کاغذ جزو کالاهای اساسی بود اما بحث‌هایی درباره اینکه از لیست کالاهای اساسی خارج شده و برای تهیه آن از ارز نیمایی استفاده شود، مطرح شد. مجموعه صنوف نشر و مطبوعات که در جلسات مختلف حضور داشتند با این دیدگاه مخالف بودند. به زعم ناشران تخصیص ارز نیمایی به جای ارز دولتی بر قیمت کتاب و مطبوعات اثرگذار است به همین دلیل مقررشد؛ کاغذ فرهنگی – صرفا کاغذ کتاب و مطبوعات - همچنان جزو کالاهای اساسی باشد و ارز ٤٢٠٠ تومانی به آن تخصیص داده شود.

مبلغ ٨٠ میلیون دلار برای تهیه ٨٠ هزار تُن کاغذ در سال جاری باید تخصیص پیدا کند

صالحی با بیان اینکه در سال جاری باید مبلغ ٨٠ میلیون دلار برای تهیه ٨٠ هزار تُن کاغذ تخصیص پیدا کند، تصریح کرد: بخشی از محموله کاغذ در گمرکات به دلیل تعلیق موجود میان ارز نیمایی و ارز ٤٢٠٠ تومانی در یک ماه اخیر ترخیص نشده است، در جلسات برگزار شده، این موضوع نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد حداکثر تا دو هفته آینده تمام کاغذهای موجود در گمرکات ترخیص شود.

وی افزود: کمیته‌ای مرکب از مجموعه نهادهای ذیربط، سازمان تعزیرات و قوه قضاییه به طور جدی‌تری به افرادی که ارز دولتی دریافت کردند اما کاغذ وارد نکردند یا ارز دریافت کردند اما کاغذ وارداتی را با قیمت مناسب توزیع نکردند، برخورد کنند.

بررسی موضوع تولید کاغذ داخلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با عنایت و کمکی که مقام معظم رهبری و دولت به این حوزه کردند شرایط کاغذ بهتر می‌شود از سوی دیگر تولید کاغذ داخلی نیز به طور جدی در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.