به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ در دیدار و ضیافت افطار حسن روحانی، رئیس‌جمهور، با حضور تعدادی از هنرمندان عرصه‌های مختلف؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی، مدیران بخش‌های مختلف وزارت ارشاد، مدیران عامل خانه سینما، تئاتر و موسیقی حضور داشتند.

در این جلسه هنرمندان عرصه‌های مختلف نکاتی درباره وضعیت امروز فرهنگ و هنر کشور مطرح کردند و حسن روحانی نیز به سخنان آن‌ها گوش داد.

در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار برنا، با چند تن از هنرمندان حاضر در این جلسه را می‌خوانید.

جمال ساداتیان: سینماگران از ریاست جمهوری خواستار حذف مالیات بر ارزش افزوده هستند

سیدجمال ساداتیان، تهیه‌کننده سینما که فیلم سینمایی «متری شیش‌‍ونیم» به تهیه‌کنندگی وی این روزها بر پرده سینماهای کشور است، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: با چند تن از اهالی هنر در مراسم افطار ریاست جمهوری حضور داشتم. در این مراسم که تعداد محدودی از هنرمندان از اصناف مختلف حضور داشتند مطالب بسیاری از سوی هنرمندان مطرح شد.

ساداتیان خاطرنشان کرد: تقریباً از صنوف مختلف نمایندگانی در این مراسم بودند و من به عنوان یک تهیه‌کننده سینما در این نشست دوستانه به همراه دیگر سینماگران خواستار پیگیری مسأله مالیات بر ارزش افزوده در سینما شدم چراکه این موضوع امروز یکی از اصلی‌ترین مسائل سینمای کشور است.

وی افزود: در همه جای دنیا مالیات بر ارزش افزوده برای تولیدکنندگان آثار سینمایی حذف می‌شود اما در ایران نه تنها حذف نشده بلکه دو بار محاسبه می‌شود. در کشور ما مالیات بر ارزش افزوده یک بار از سوی سینمادار و یک بار از سوی تهیه‌کننده پرداخت می‌شود و ما مدت‌هاست این موضوع را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و شب گذشته فرصتی شد تا این موضوع مستقیم با رئیس جمهور مطرح شود که ایشان نیز دستور پیگیری دادند و امیدوارم نتیجه خوبی حاصل شود.

شاهین فرهت: رئیس جمهور از چاپ کتاب در حوزه موسیقی استقبال کرد

شاهین فرهت، دبیر جشنواره موسیقی فجر، در خصوص دیدار با ریاست جمهوری، در مراسم افطاری مشترک با خانواده فرهنگ و هنر گفت: دیدار دوستانه‌ای داشتیم که تعدادی از خانواده هنر و همکاران من در عرصه موسیقی حضور داشتند. دیدار بسیار خوب و مفیدی  بود و من هم اتفاقا صحبت کردم و راجع به یک‌سری آثار ایرانی در حوزه موسیقی که بهتر است به چاپ برسد با ایشان صحبت کردم، جالب اینکه آقای رئیس جمهور خیلی هم استقبال کردند.

وی افزود: این مرتبه اولی بود که به حضور ایشان می‌رسیدم و به‌نظرم این جلسه مفید بود و می‌تواند در طول سال بارها تکرار شود.

این کارشناس موسیقی افزود: راجع به خلاقیت و استعداد جوانان به خصوص در این سال‌ها با رئیس جمهور صحبت کردیم و در خصوص استعداد و توانمندی جوانان و نوجوانان ایرانی بحث‌های بسیاری شد. با ایشان در خصوص اینکه استعداد جوانان در این چند سال خیلی شکوفا شده و این نسل واقعا دارای پتانسیل بسیار خوبی برای ارائه موسیقی جدی هستند تبادل نظر شد.

فرهت گفت: یکی از دغدغه‌های همیشگی من ماندگاری آثار و تولیدات خانواده موسیقی به خصوص در حوزه مکتوب، مقالات و تحقیقات در حوزه موسیقی است. طرح این مسائل با ریاست محترم جمهور بسیار مغتنم بود تا ایشان در جریان قرار بگیرند و خوشحال هستیم که با استقبال و نظر مساعد ایشان همراه شد.

وی در پایان گفت: در این نشست همه خانواده هنر از تئاتر و سینما و نقاشی گرفته تا کاریکاتوریست‌ها حضور داشتند و این خیلی جالب بود. خوشبختانه از هر رشته‌ای انتخاب شده بودند و فرصت بود همه صحبت کنند و قرار شد هر کسی در حوزه تخصصی خودش  دو دقیقه صحبت کند و من هم که کلا هیچ‌وقت بیشتر از 3 دقیقه صحبت نمی‌کنم از این زمان استفاده کردم تا آنچه باید را به اطلاع آقای روحانی برسانم. جلسه بسیار منظمی بود و از حضور در آن بسیار راضی هستم.

ایرج راد: مطالبات هنرمندان را با ریاست جمهوری مطرح کردیم

ایرج راد، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، گفت: در مراسم افطار ریاست جمهوری که با حضور اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد حضور داشتم و مسائل بسیاری از دغدغه‌های هنرمندان مطرح شد که هر هنرمند در حوزه فعالیت خود مطالبی را عنوان کرد.

راد خاطرنشان کرد: مدیر عامل خانه تئاتر در این مراسم مسائل بسیاری را مطرح کرد و من نیز در این مراسم مسائل مربوط به اهالی تئاتر را برای ریاست جمهوری مطرح کردم. مسائلی که به شخصه در این مراسم عنوان کردم مربوط به امنیت شغلی هنرمندان و مطالبات صنفی بود.

وی افزود: بخش عمده‌ای از مطالب عنوان شده توسط اصحاب فرهنگ و هنر مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شد و ریاست جمهوری مسائل را به این وزارتخانه ارجاع داد که قرار است نتایج پیگیری‌ها به هنرمندان اطلاع‌رسانی شود.

این بازیگر در پایان گفت: اگر مطالباتی که هنرمندان در این جلسه مطرح کردند از سوی مسئولان پیگیری شود حتماً اتفاقات خوبی رخ می‌دهد و می‌توان این مراسم را یک اتفاق مثبت دانست.

شهرام صارمی: هر چه لازم بود را با رئیس جمهور در میان گذاشتیم

شهرام صارمی، موسیقی‌شناس و دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر، گفت: این برنامه با حضور رئیس جمهور حسن روحانی، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسینی، معاون هنری و جمع دیگر مسئولین حوزه فرهنگ و هنر برگزار شد که هنرمندانی از رشته‌‌‌های مختلف هنری از جمله سینما، نمایش، موسیقی، تجسمی، هنرهای سنتی، صنایع دستی، چاپ و نشر و مولفین و شعرا در جلسه حضور داشتند که طبق یک نوبت‌بندی همه کسانی که می‌خواستند صحبت کنند با توجه به فرصتی که به آنها داده می‌شد صحبت می‌کردند.

این کارشناس موسیقی گفت: در حوزه موسیقی ابتدا حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، صحبت کرد و بخش‌هایی از مشکلات موجود در سیستم هنری به خصوص در عرصه موسیقی کشور را عنوان و همچنین در مورد قانون برداشت  10 درصدی  وزارت ارشاد از درآمد کنسرت‌ها و برخی از حقوق دیگر صنفی هنرمندان موسیقی صحبت کرد و همچنین در مورد چند موضوع مربوط به کنسرت‌ها و شرایط اجرای آن اشاراتی داشت که امیدواریم که هر چه زودتر به نتیجه‌های مناسبی برسیم.

این نوازنده مطرح سنتور افزود: پس از پایان درخواست‌ها و توضیحاتی که هنرمندان در حوزه‌های مختلف انجام دادند، آقای روحانی به ایراد سخنانی پرداختند که در آن نکاتی در مورد شرایط کلی کشورمان و وضعیت اقتصادی طرح شد.

صارمی در پاسخ به نوع سوالات و درخواست‌های عوامل حوزه موسیقی از رئیس جمهور گفت: نوربخش رئیس خانه موسیقی در دوبخش درخواست‌های خود را عنوان کرد یکی از آنها موضوع ده درصدی بود که وزارت ارشاد ارائه داده و به تصویب مجلس رسیده که بر اساس آن از درآمد کنسرت‌ها برای بازسازی و ساخت مراکز فرهنگی در شهرستان‌ها کنار گذاشته شود. دوم موضوع بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی هنرمندان موسیقی و  مستمری‌شان و این که در واقع محدودیت‌های کلی و زیادی برای موسیقی وجود دارد بیان شد.

 دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر گفت: نکته‌ای که بنده در این جلسه به آن پرداختم این بود که پس از این چهل سالی که از انقلاب گذشته نهادهایی که مرتبط با موسیقی هستند، مانند  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  مرکز موسیقی، حوزه هنری، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، انجمن موسیقی، صداوسیما، هنوز بازخورد و سیاست یکسانی در مورد موسیقی ندارند و همین‌طور به‌صورت جزیره‌ای با موسیقی برخورد کنند. به‌خصوص صدا و سیما که از هیچ قانونی پیروی نمی‌کند. 

صارمی افزود: موضوع بعدی که طرح کردم وضعیت نامساعد موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک و موسیقی اقوام ایران بود که هم استادان و هم این جنس موسیقی و هنرمندانش روزها و شرایط خوبی را نمی‌گذرانند. و آخرین مساله‌ای که به آن اشاره کردم عدم مشارکت مراکز فرهنگی هنری در اتفاقات هنری است. به‌طوری که وقتی یک گروه موسیقی برای درخواست سالن  مراجعه می‌کند دقیقا با آنها اینگونه رفتار می‌شود که آمده‌اند مکانی را اجاره کنند، نه اینکه قرار است یک اتفاق هنری آنجا بیفتد. 

وی در پایان گفت: درخواست‌های بسیار دیگری از جمله مهیا شدن شرایط مناسب جهت اجرای کنسرت‌ و مخصوصا گروه‌های موسیقی جوان طرح کردیم.

شهرام گیل‌آبادی: ریاست جمهوری تأکید کرد مطالبات هنرمندان نزد وزرای مربوطه مطرح شود

شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: در مراسم افطار ریاست جمهوری حضور داشتم و هنرمندان بسیاری در این مراسم حاضر بودند که مسائل و دغدغه‌های شخصی و صنفی‌شان را با جناب روحانی مطرح کردند و ایشان نیز دستوری برای پیگیری مطالبات هنرمندان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس دفتر وی صادر کردند تا پیگیری‌های لازم انجام شود.

گیل‌آبادی خاطرنشان کرد: مسائل مطرح شده در جلسه شب گذشته حول سه محور کلی حقوق مدنی هنرمندان، حقوق معنوی و فکری و محیط کسب و کار هنرمندان بود. مسائلی چون بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی، امنیت شغلی، حقوق ایام بیکاری و مالیات ارزش افزوده که هنرمندان مطالبات بسیاری در این زمینه دارند در این جلسه مطرح شد که تا امروز این خواسته‌ها چندان جدی گرفته نشده بود و فکر می‌کنم این مسائل جزو دغدغه‌های اصلی هنرمندان ما هستند که امیدوارم با تمهیدات ریاست جمهوری مشکلات موجود به زودی حل شوند.

وی افزود: جناب روحانی نیز صحبت‌های ما را در این جلسه شنیدند و تأکید کردند مطالبات هنرمندان نزد وزرای مربوطه مطرح شوند، جلسات لازم گذاشته شده و نتیجه را برای اطلاع‌رسانی گزارش دهند.

مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه اظهار داشت: به یقین وقت گذاشتن و پای صحبت‌های هنرمندان نشستن کاری پسندیده است که مسئولان عالی‌رتبه کشور می‌توانند به آن توجه داشته باشند چراکه هنرمندان پیشگامان توسعه یک کشور هستند و اگر چنین وقت‌هایی صرف شنیدن صحبت‌های هنرمندان هزینه نشود فرصت‌های خودمان را به مرور تبدیل به تهدید می‌کنیم. مطمئناً اگر این مشکلات ساده حل شوند جامعه می‌تواند از فرصت‌های خود بهره بگیرد و بی‌توجهی به هنرمندان می‌تواند منجر به اتفاقات تلخ شود.