جبار آذین، نویسنده و منتقد سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا نظرسنجی‌های صداوسیما را دور از نظر واقعی مردم دانست و گفت: اصولا نظرخواهی از سوی سازمان‌ها و به‌ویژه رسانه‌ها یک فرمتی است که در صورت استاندارد بودن، رعایت امانت و وفاداری به نظرخواهی مخاطبان می‌تواند مرجع بوده و مورد اعتماد باشد. اما در ماه‌ها و سال‌های اخیر صداوسیما در زمینه نظرخواهی از مخاطبان خود و همچنین بعضی از دست‌اندرکاران سیما و هنرمندان، از روش‌هایی برای نظرسنجی استفاده کرده که این نظرسنجی‌ها پیش از آنکه متکی بر مسائل اخلاقی، قانونی و استاندارسازی باشد مانند بقیه مسائل جاری در تلویزیون سلیقه مداری حکم می‌کند. در واقع پیش از آنکه این نظرها نظرهای واقعی مردم باشد، نظرهای تحمیلی مدیران تلویزیون است که هیچ اعتبار اجتماعی، قانونی و شرعی ندارد.

وی در ادامه به دنبال محبوب شناخته شدن شخصیت چاوش با بازی حسام منظور در سریال «برادر جان» گفت: در آثار هنری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دراماتیک، شخصیت پردازی است. بدیهی است تمامی رفتارها و داستان‌های یک فیلم و سریال در مبنای مختصات و مولفه‌های شخصیت‌ها شکل می‌گیرد. اگر شخصیتی در یک سریال چنان درست و واقعی و باورپذیر خلق شده باشد و بازیگری توانا ایفای آن را تحت هدایت درست کارگردان عهده‌دار شده باشد و این بازی و بازیگر توانسته باشد مفاهیم مورد نظر داستان و فیلمنامه نویس را با جذابیت به مخاطب منتقل کند، چنین شخصیتی می‌تواند دارای جنبه‌های مختلف محبوبیت و مورد توجه قرار گرفتن باشد.

آذین در ادامه افزود: به ظاهر در نظرخواهی که اخیرا صورت گرفته یکی از کاراکترهای سریال «برادر جان» به نام چاوش مورد توجه واقع شده است. با آنکه چاوش یکی از شخصیت‌های چندپهلوی این سریال بوده و دست بر قضا فقط بخشی از ابعاد شخصیتی او پرداخت شده اما برای خاکستری خواندن آن جای کار لازم دارد.

این منتقد با اشاره به اینکه چاوشِ حسام منظور مطرح است نه محبوب تصریح کرد: اگر قرار است یک شخصیتی مراحلی را طی کند تا از جایی به جایی برسد این شخصیت خاکستری است اما چاوش سریال «برادر جان» این ویژگی را ندارد. یعنی بیش از آنکه خاکستری باشد منفی است. لذا گرچه شخصیت پردازی کاملی ندارد اما به دلیل پررنگی جایگاهی که در سریال دارد و بازی خوب بازیگر نقش چاوش و هدایت کارگردان بر شخصیت، این نقش مطرح است نه محبوب. لذا اینکه عنوان شده این شخصیت محبوب است کاملا نادرست است. نه می‌توان از این شخصیت چنانچه نظرخواهی را در سلامت بدانیم آن را یکی از کاراکترهای مطرح ماه رمضان تلویزیون عنوان کرد نه بیش از آنکه جای ابهام دارد و خود این نظرخواهی را هم زیر سوال می برد.