به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما در مراسم  تقدیر از پنج دهه خدمات هنری ارزشمند حمید سهیلی مستند ساز برجسته کشورمان با اشاره به اهمیت ویژه فعالیت های هنری بی بدیل این هنرمند در زمینه مستندسازی گفت: این مستندساز حدود نیم قرن به تلاش و فعالیت در زمینه تولید و ساخت مستندهای ماندگار با موضوعات مختلف که اصلی ترین آنها با محوریت فرهنگ، هنر و معماری ایران زمین همت گمارده است و خدمات ارزنده او ، نقش بسیار مهمی در اعتلای فرهنگ کشورمان داشته است.

وی با بیان اینکه نزدیک به دو سال‌ونیم است که این‌ مستندساز، در بستر بیماری است و رنج بیماری، ایشان را از تلاش بازداشته، تاکید کرد: حضور فعالانه حمید سهیلی در فضای مستندسازی تلویزیونی، خاطراتی مثال زدنی را برای بینندگان رقم زده است و مجموعه رسانه ملی با آرزوی سلامتی ایشان، مانند گذشته از تولیدات غنی این هنرمند شریف بهره مند است.

متن تقدیرنامه مدیر شبکه مستند سیما به پاس سالها فعالیت هنری حمیدسهیلی

هنرمند گرامی جناب  آقای حمید سهیلی؛ هنر تبلور اندیشه و تجلّی عشق و کرنش به مبدأ هستی است که باید در راه رضای او و خدمت به خلق جاری و ساری شود. سالها تلاش خالصانه و هنرمندانه ی جنابعالی در معرفی و مستند سازی فرهنگ، تاریخ، هنر و تمدن این سرزمین بر کسی پوشیده نبوده و البته شایسته تقدیری است که از عهده ما خارج است.امروز و این آئین نکوداشت بهانه ای است تا آنچه را که در ذهن داریم اعلام داشته و با آرزوی سلامتی، شاهد انتقال بیشتر تجربیات جنابعالی به نسل های نو باشیم.

حمید سهیلی یکی از نام آورترین هنرمندان و  مستندسازان سینمای ایران در حوزه مستند معماری است که فعالیت حرفه ای خود را از سال ۵۳ و با دستیاری مجموعه‌های تلویزیونی "آتش بدون دود" و سفرهای دور و دراز هامی و کامی" آغاز کرد.

وی سپس به مدت چهار دهه در حوزه مستند مشغول به فعالیت شد و مجموعه‌های بسیاری در زمینه‌های فرهنگ و هنر ایرانی به تصویر کشید

از مجموعه‌های موفق وی می‌توان " به‌سوی سیمرغ"، "معماری ایرانی"، "رابطه‌های پنهان"، "بافت قدیم شهرهای ایران" و ... را نام برد؛ آخرین فعالیت وی نیز ساخت مستندی با عنوان "قزوین" است.

گفتنی است عصر امروز در مراسمی از پنج دهه تلاش حمیدسهیلی مستندساز شناخته شده کشورمان در راه شناسایی و اعتلای فرهنگ ایران زمین تقدیر به عمل آمد.