حسن توکل‌نیا، تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: اگر جشن یا جشنواره‌‌ای مستقل به بهانه‌های مادی یا معنوی برگزار شود و بتواند دستاوردی فرهنگی و هنری داشته باشد اتفاقی مثبت و قابل دفاع است. بعضاً می‌شنوم که در جشنی مستقل از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر تقدیر شده که این اتفاق به خودی خود اتفاقی مثبت است و در بسیاری مواقع باعث قوت قلب و انگیزه برای افرادی مورد تقدیر قرار گرفته و همچنین جوانان علاقه‌مند می‌شود.

توکل‌نیا خاطرنشان کرد: تقدیرهایی که از سوی این جشن‌های مستقل شاهدش هستیم بسیار روحیه‌بخش است اما دستاورد یک جشن تنها به این مسأله محدود نمی‌شود و هر جشن باید دستاوردهایی معنوی داشته باشد و در غیر اینصورت برگزاری این جشن‌ها هیچ لزومی ندارد و نباید شاهد باشیم که صرفاً تبدیل به محافلی شده‌اند برای جایزه دادن به برخی افراد که مورد تأیید جناح یا قشری خاص هستند.

وی افزود: جشن انجمن منتقدان از جشن‌های خوب بوده که فکر می‌کنم می‌توان از آن به عنوان یک اتفاق فرهنگی خوب یاد کرد. در این جشن دیدیم که از هنرمندان بزرگ تقدیر می‌شود و چند وقت پیش در جشنی از ناصر تقوایی تقدیر شد که این تقدیر به موقع به ما یادآوری کرد که چنین سینماگری بزرگ در کشورمان زندگی می‌کند اما مدت‌ها‌ست که فیلمی نساخته و شاید چنین یادآوری‌هایی منجر به رخ دادن اتفاقی خوب مثل بازگشت همین سینماگران به عرصه فیلمسازی شود.

این تهیه‌کننده در ادامه گفت: به طور در سال‌های اخیر جشن‌های سینمای ایران را چندان دنبال نکرده‌ام اما بعید می‌دانم که در کشورمان امکان برگزاری جشنی سینمایی به صورت کاملاً مستقل وجود داشته باشد. متأسفانه در کشور ما هر مسأله‌ای به راحتی سیاسی می‌شود و این مسأله که روزی شاهد جشنواره‌ای صرفاً فرهنگی و هنری که مربوط به سینما باشد را نمی‌توان تصور کرد و این برای ما بیشتر شبیه به یک آرزو است که امکان دارد روزی این آرزو به واقعیت برسد اما برای رسیدن به آن راه سختی در پیش داریم.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «کاغذ بی‌خط» در پایان تأکید کرد: جشن‌های مستقل که از حیث جشن بودنشان و برگزاری‌شان در یک شب می‌شود با بودجه اندکی برگزار شوند باید بدون رویکردی جناحی و سیاسی برگزار شوند. این جشن‌ها صرفاً قرار نیست در برابر جشنواره فیلم فجر قرار بگیرند که البته چنین چیزی هم تا امروز ندیده‌ام اما می‌توانند با انتخاب‌های درست و به موقع‌شان منجر به اتفاقی مثبت در سینمای کشور شده و برای خود نیز اعتباری دو چندان کسب کنند. برای داشتن جشنواره یا جشنی مستقل و معتبر که برگزاری‌اش به سودرسانی معنوی منجر شود راه بسیاری در پیش داریم و باید به مسائل مهم و بزرگی توجه داشته باشیم.

خبرنگار: علی ناصری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: