به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نشست تخصصی "آیین آواز"  سه‌شنبه 25 تیرماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.  و در طی این برنامه امیر مداح در برابر پرسش‌های کارشناس‌ مجری برنامه قرار گرفته  و از زندگی هنری، کارنامه و شیوه‌اش در هنر آواز سخن می‌گوید.

این نشست با حضور دیگر موسیقی شناسان شهرام صارمی، صادق چراغی و سهیل محمودی برگزار خواهند شد و  سعید خلج آوازخوان باسابقه در شب نکوداشت همکار هنرمندش امیر مداح آوازی را به صورت بداهه با همراهی تار علی رسولی  اجرا خواهد کرد. 

احمد طالبی‌نژاد منتقد مشهور سینما که سابقه فعالیت به عنوان بازیگر تئاتر را در سال‌های دور در کارنامه دارد نیز قرار است از خاطرات مربوط به دوستی و همکاری‌اش با امیر مداح و آوازخوانی وی در نمایش‌هایی که حدود چهار دهه پیش روی صحنه می‌رفت سخن بگوید.

در برنامه موسیقیایی "آیین آواز" همچنین مرتضی غزنوی با همراهی تار آرمان غزنوی به آوازخوانی می‌پردازد.

ضمن اینکه دیگر اجرای موسیقایی نشست تیرماه "آیین آواز" به آواخوانی خود "امیر مداح" اختصاص خواهد داشت. 

"امیر مداح" سال 1341 در قنات‌آباد (نزدیک محله مولوی) شهر تهران زاده شد. اولین نغمه‌های زندگی را نزد پدرش زنده‌یاد حسین مداح (تعزیه‌خوان قدیمی) آموخت و از 9 سالگی در تعزیه‌ها با پدر همراه شد، معمولاً نقش‌ موافق‌خوان‌های جوان را بر عهده می‌گرفت. امیر مداح سال 1358 به هنر تئاتر روی آورد و نزد رکن‌الدین خسروی به اندوختن دانش و تجربه مشغول شد. در تئاتر به تلفیقی از دو هنر نمایش و موسیقی اندیشید که حاصلش بازی و آوازخوانی هم‌زمان او در چند اجرای صحنه‌ای در آن سال‌ها بود. هرچند که در ادامه، اهتمامش را بر خوانندگی گذاشت و تئاتر را چندان جدی نگرفت. بدین ترتیب به طور جدی به آموختن آواز پرداخت.

مداح سال 1360 مدت کوتاهی را در گروه چاووش نزد نصرالله ناصح‌پور به فراگیری ردیف گذراند. مدتی هم نزد کریم صالح‌عظیمی به آموختن روایت عبدالله‌خان دوامی از ردیف آوازی مشغول شد. سال 1361 در گروه معارف رادیو خواندن اشعار مذهبی و عرفانی را زیر نظر زنده‌یاد حسین صبحدل در پیش گرفت که اجرای آموخته‌هایش تا امروز و پس از کوچ همیشگی استادش نیز ادامه دارد.

از امیر مداح آثار فراوانی از جمله چند اثر ارکسترال به آهنگسازی هادی آرزم در آرشیو رادیو و تلویزیون موجود است که هنوز هم پخش می‌شود. وی در سال‌های اخیر عمده وقتش را به تربیت و آموزش هنرجویان آواز اختصاص داده است. دارا بودن لحن و صدای شخصی و دقت در تلفیق شعر و موسیقی و ارائه جمله‌بندی‌های صحیح از مشخصه‌های آواز امیر مداح است که در کنار صدای گرم و پراحساس او همواره تحسین مخاطبان را برانگیخته است.

تأکید این خواننده همواره بر اجرای مداوم آواز بوده و البته در این راه چند تصنیف نیز از خود به یادگار گذاشته است.وی خواننده‌ای است که بیشتر با آوازخوانی شناخته می‌شود تا قطعات ضربی و تصنیف و ترانه. 

فرهنگسرای ارسباران در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا (ارسباران) واقع شده و ورود به سلسله‌ نشست‌های آیین آواز برای همگان آزاد و رایگان اعلام شده است.

امیر مداح

آیین آواز

آیین آواز

آیین آواز

سهیل محمودی

آیین آواز