هادی مرزبان، استاد دانشگاه و کارگردان تئاتر، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا با اشاره به مسئله بازگشت سرمایه در تئاتر گفت: در حال حاضر بازگشت سرمایه در تئاتر وضع مصیبت باری دارد. روزی که بحث تئاترهای خصوصی مطرح شد مخالف صد در صدی آن بودم چراکه وضعیت نامساعد موجود در تئاتر حاصل همین ماجراست.

وی ادامه داد: اینکه بودجه هست یا خیر را کاری ندارم، من می‌گویم نمی‌شود گروه‌های تئاتری را به حال خود رها کرد تا خودشان اسپانسر پیدا کنند. نباید کارگردان تئاتر برای اینکه دستمزد بازیگران و عواملش را بدهد ماشین خود را بفروشند، این معضل جدی در تئاتر است که باید حل شود.

این کارگردان در انتقاد به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: وزارت ارشاد تکلیف تئاتر مملکت را روشن نمی‌کند. اگر بگویند ما تئاتر نمی‌خواهیم تکلیف ما که 50 سال است در این عرصه کار می‌کنیم و جوانانی که با این امید در رشته‌های نمایشی تحصیل می‌کنند روشن می‌شود اما اگر می‌گویند ما تئاتر می‌خواهیم باید پای آن بایستند و از آن حمایت و پشتیبانی کنند. 

مرزبان با بیان اینکه اگر شرایط مالی موجود ادامه پیدا کند تئاتر به سمت ابتذال می‌رود اظهار داشت: ما بهترین، فرهیخته ترین و نجیب ترین تماشاگران را داریم. اشکال از ماست که خوراک فرهنگی و درستی به خورد آنها نمی دهیم. رسالت ما این است زمانی که تماشاگر دو ساعت نمایش می بیند وقتی از سالن خارج می‌شود اندوخته‌ای با خود ببرد، علامت سوالی در ذهنش ایجاد شود یا اینکه پاسخی گرفته باشد. درغیر اینصورت مفهوم تئاتر گم می شود. یعنی همین اتفاقی که الان افتاده و در حال رخ دادن است.

وی ادامه داد: یکی از معانی قشنگ تئاتر این است که می‌گوید «تئاتر وصف حقایق غیرقابل وصف است». وقتی تهیه‌کننده و کارگردان برای پرداخت دستمزد مجبور است به گیشه فکر کند چه جوری می‌تواند تمام دغدغه اش این مفهوم زیبا از تئاتر باشد و به اندیشه تماشاگرش اهمیت دهد؟! نتیجه این موضوع می‌شود اینکه تئاتر به سمت ابتذال می‌رود.

هادی مرزبان در انتقاد به تفکیک بازیگران به چهره و غیرچهره گفت: من مخالف هستم که برای دیده شدن نمایشی به سمت انتخاب چهره و بازیگر  مطرح سینما برویم. از نظر من همه بازیگران هنرمند هستند و ما نباید بین تئاتری، تلویزیونی و سینمایی بودن آنها تفکیک قائل شویم. خودِ من هرگز حاضر نیستم به خاطر گیشه و چهره بودن، بازیگری را به نمایشم بیاورم. اگر به خاطر چهره بودن کسی را بیاوریم این توهین به تئاتر است. اگر تماشاگران بازیگری را می پذیرند و کارگردان آن را باور دارد چه فرقی می کند از سینما باشد یا همین تئاتر؟! مطرح باشد یا نباشد؟!

این کارگردان تئاتر در پیشنهاد به دولت اظهار داشت: هر ساله 700، 800 دختر و پسر جوان از رشته‌های نمایشی فارغ‌التحصیل می‌شوند. دولت باید برای آنها بازار کار ایجاد کند. متاسفانه دولت در این مسئله از جوانان عقب افتاده است. جوانان ما دیدند سالن نیست، خودشان آمدند و همت کردند سالن ایجاد کردند. البته اکثر این سالن ها معیار یک سالن تئاتر را ندارند اما به هر حال از هیچی بهتر است. با این وجود بازهم از نظر من تعداد سالن ها کم است. ای کاش دولت سر کیسه را شل کند و برای تئاتر سالن های متعدد استانداردی بسازد تا جوانان ما فرصت اشتغال داشته باشند.

کارگردان نمایش «شب روی سنگ فرش خیس» ادامه داد: تئاتر اگر خوب باشد در دوقوزآباد هم اجرا شود مردم می‌روند، در سالن باشکوه هم باشد می‌روند، اما اگر بد باشد در بهترین سالن کشور هم بگذارند کسی نمی‌رود. همین چند وقت پیش نمایشی لاکچری در بهترین هتل تهران اجرا شد و یک نمایش دیگر در همان جا اجرا شد اما بیشتر از چند روز نتوانست روی صحنه باشد.

هادی مرزبان در پایان با اشاره به کار جدید خود گفت: ​اگر مشکلی پیش نیاید  و همه کارها طبق برنامه ریزی پیش رود قرار است نمایش جدیدم را که یکی از بازیگران آن چهره و بازیگر توانمند و حرفه ای سینما است البته من به آن تئاتری می گویم در ماه های بهمن و اسفند روی صحنه برود.

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: