مرتضی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: در هر پروژه‌ای کمترین دستمزد برای فیلمنامه نویسان در نظر گرفته می شود البته این صحبت من در مقایسه با رقم دستمزد دیگر عوامل است به خصوص دستمزدهایی که به بازیگران تعلق می‌گیرد. هر اندازه ای از نویسندگان حمایت شود اتفاق خوب و مبارکی است به شرطی که نویسندگان ما نیز آثار خوبی خلق کنند و برای پرداختن به سوژه سریال یا فیلم سینمایی پژوهش های کافی و تحقیقات لازم را انجام دهند. 

فاطمی خاطرنشان کرد: این اقدام‌ها مشروط به این است که نویسنده مدت زمان زیادی زندگی و عمرش را پای یک اثر بگذارد و بعد از آن متوجه خواهیم شد این ارقام و اعدادی که در نگاه اول شاید عجیب و غریب هم نشان دهد عدد و رقم عجیبی نیست چون همه ما می‌دانیم که هر نویسنده و هنرمندی چشمه جوشانی دارد و تا زمانی فوران می کند و بعد از آن خشک می شود.

وی افزود: هر نویسنده باید بهترین آثارش را در همان دوره خلق کند و در غیر این صورت به تکرار و کپی کاری می‌افتد و در بدترین حالت به استفاده از ایده و آثار دیگران می‌پردازد. اگر کسی کار درست وحرفه‌ای انجام دهد این اعداد وارقام هرچه بیشتر شود به اعتلای آن اثر نمایشی کمک می‌کند.

این تهیه‌کننده در ادامه گفت: بخشی از تولیدات سینمایی ما مرتبط به جشنواره فجر است. اتفاقاً آثاری که در جشنواره فجر شرکت می کنند عمدتا فیلمنامه های گرانی ندارند اصطلاحاً جشنواره‌ای هستند، قیمت بالای فیلمنامه های ما عمدتا برای کارهای طنز و پرفروش است. اگر شما نگاه کنید دستمزد سینمای طنز ما به دو دوره قبل و بعد از پیمان قاسم خانی تقسیم می‌شود.

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «هوش سیاه 2» اظهار داشت: مسأله مهمتر آن این است که تعداد فیلمنامه‌نویس‌های موفق ما که آثارشان پرفروش می‌شود در این سال‌ها کم بوده و نسبت فیلمنامه‌نویس‌های موفق ما به نسبت فیلمنامه‌نویس‌های ضعیف یا متوسط ما کمتر است. این باعث می شود اگر فیلمنامه‌نویس خوبی بدرخشد یک یا دو فیلمنامه خوب داشته باشد هم رقمش بالا رود چون مراجعه به وی زیاد می‌شود و هرچقدر عرضه کم و تقاضا زیاد باشد قیمت هم افزایش پیدا می‌کند.

فاطمی خاطرنشان کرد: اگر سعی کنیم به نحوی کار کنیم که تعداد افراد موفق در این حوزه بیشتر شود که بخشی از آن وظیفه تهیه‌کنندگان است  و لازم است که تهیه‌کننده‌ها به فیلمنامه‌نویسان جوان و تازه‌کار نیز اعتماد کنند می توان به یک متن نویسنده جوان با یک دستمزد منطقی اعتماد کرد اما متاسفانه چون بسیاری متن را نمی فهمند یا خوب و دقیق نمی‌خوانند فقط بر اساس اسامی نویسندگان نظر می‌دهد و اسم هایی که احتمال موفقیت آنها بیشتر است در هر رقابتی موفق هستند.

وی افزود: قطعاً اگر مقداری جسارت داشته باشیم خودمانم می‌توانیم کمک کنیم تعداد افراد موفق در این حوزه و ستاره‌هایی که می‌آیند بیشتر شود و دستمزدها وقتی تعداد افراد بیشتر باشد بالاتر هم می‌رود.