خسرو دهقان منتقد سینما در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، درباره انتخاب فیلم سینمایی «در جستجوی فریده» به عنوان نماینده ایران در آکادمی اسکار گفت: به نظر من در آکادمی اسکار انتخاب فیلم خوب ملاک نیست و ما نباید بر اساس نظر شخصی یک فیلم را انتخاب کنیم. قطعاً انتخاب یک فیلم برای اسکار باید بر اساس سلیقه این آکادمی باشد و برای یک انتخاب درست باید ذائقه آکادمی اسکار را بشناسیم.

دهقان خاطرنشان کرد: همانطور که یک فروشنده باید ذائقه خریدار را بشناسد و محصولی که مورد پسند او است را به وی بدهد، کشور ما نیز باید ذائقه این آکادمی را بشناسد و وقتی این ذائقه‌شناسی انجام نشود و انتخاب‌های خود را داشته باشیم احتمال موفقیت‌مان بسیار کم می‌شود. برای ما مسائلی ارزشمند است و به عنوان ارزش به حساب می‌آید که به آنها توجه می‌کنیم و فیلمی که حاوی این ارزش‌ها باشد را به آکادمی فرستاده و این منجر به اتفاقی می‌شود که خیلی وقتها آن‌ها حتی فیلم‌های ما را نمی‌فهمند و فیلم نادیده گرفته می‌شود.

وی افزود: ما باید مشخص کنیم که به دنبال چه هدفی هستیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم. به هر حال هر انتخابی سخت است و نمی‌توان گفت که «در جستجوی فریده» انتخاب درستی بوده یا یک انتخاب غلط، اسکار در سال‌های اخیر به فیلم‌های ملودرام با موضوعاتی تلخ و مباحثی چون نژادپرستی و ... نگاه ویژه‌ای داشته و می‌بینیم که مثلاً فیلم «جدایی نادر از سیمین» که در این جشن موفق به دریافت جایزه شد فیلم تلخی بود. صحنه حمامی که در این فیلم بود و نادر در حمام مشغول شستن پدر است را به یاد بیاورید، اینگونه صحنه‌ها و سکانس‌ها، صحنه‌هایی هستند که با ذائقه اسکار هماهنگ بوده و مورد پسند این آکادمی هستند.

این منتقد در ادامه این بحث گفت: فیلم سینمایی «در جستجوی فریده» نیز فیلم ضد اسکاری نیست و در مجموعه انتخاب نسبتاً معقولی به حساب می‌آید اما به هر حال هر انتخابی با مخالفت و از طرفی ریسک شکست همراه است و البته فیلم‌های دیگری که گزینه معرفی به اسکار بودند نیز بعید می‌دانم آثاری قطعاً موفق به حساب بیایند.

دهقان در پایان اظهار داشت: فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» با توجه به موضوعی که دارد و قصه‌ای که درباره اعتیاد و مواد مخدر تعریف می‌کند به نظر من گزینه مناسبی برای معرفی به آکادمی اسکار بود.

خبرنگار: علی ناصری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: