به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ این مستند ضمن اشاره به تاریخچه حضور داعش در افغانستان از سال 2014 به بحث و گفت و گو پیرامون دلایل این حضور از جمله شکست این گروه تروریستی و عدم موفقیت آنها در عراق و سوریه و در نتیجه افزایش توجه آنها به شرق می پردازد.

در این برنامه راه اندازی شاخه داعش در افغانستان توسط حافظ سعیدخان تحت عنوان «داعش خراسان» و پوشش فعالیت های آن در گستره وسیعی شامل افغانستان، جمهوری های تازه استقلال یافته و بخش هایی از پاکستان، ایران، هند و چین مورد نقد و تبادل نظر قرار می گیرد.

در این خصوص عوامل قدرتمند شدن داعش در این منطقه از جمله فقر گسترده، دولت مرکزی ضعیف، حضور نیروهای خارجی و دخالت بازیگران بین المللی به منظور تامین منافع متنوع از جمله آمریکا مورد واکاوی قرار خواهد گرفت.

حمایت عربستان از حضور داعش در راستای شعله ور کردن آتش فرقه گرایی و ترویج وهابیت در این منطقه، مخالفت روسیه با این حضور به دلیل تهدیدهای امنیتی احتمالی از سوی جمهوری های تازه استقلال یافته و مخالفت ایران با فعالیت داعش و هر گروه تروریستی دیگر در منطقه به دلیل برهم زدن صلاح و امنیت کشورهای منطقه از جمله محورهای مورد بحث در این برنامه به شمار می رود.

مستند «10 دقیقه» به تهیه کنندگی مهدی عرب دوشنبه ساعت 21:15 از شبکه پرس تی وی پخش می شود و تکرار آن چهارشنبه ساعت 03:15 ، پنجشنبه ساعت 09:15 ، جمعه ساعت 08:00 و شنبه ساعت 17:15 پخش خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: