امیرمحمود حریرچی، جامعه شناس، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا، اظهار داشت: اکنون تنها اثر فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی تخریب است. گویا صداوسیما رسالتش را فراموش کرده، زمانی قرار بود دانشگاه عمومی کشور و هدفش فرهنگ سازی باشد اما امروز با این رسالتی که برایش تعیین شده فاصله بسیاری دارد.

حریرچی تصریح کرد: برنامه‌های صدا و سیما در موضوعی که مطرح می‌کنند عمیق نیستند و فرهنگ سازی در این رسانه وجود ندارد. بیشتر برنامه‌های تلویزیونی معطوف به مسخره بازی و تمسخر دیگران است. چند وقت پیش بازیگری در مورد مرگ گربه‌اش مطلبی در فضای مجازی منتشر کرد که در تلویزیون او را مورد تمسخر قرار دادند در حالیکه می‌شد به سادگی از این موضوع برای فرهنگ سازی در مورد حیوان دوستی استفاده کرد و نشان داد دوستدار طبیعت بودن دقیقا به چه معنایی است اما تلویزیون ما فقط به مسخره کردن این موضوع پرداخت.

وی در مورد لزوم وجود کارشناس صاحب نظر در پشت صحنه برنامه‌های گفت‌وگو محور اظهار داشت: اگر مسئولان قصد ساخت برنامه مفیدی را داشته باشند نظرسنجی می‌کنند و از کارشناس تنها برای جلوی دوربین رفتن استفاده نمی‌کنند بلکه در پشت صحنه هم از حضورش برای تحلیل و بالا بردن کیفیت برنامه استفاده میکنند. صدا و سیما رسالت خود را نمی‌شناسد و هدف هم ندارد و فقط به دنبال ساخت برنامه و پرکردن زمان است.

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: در شبکه‌های خارجی اگر برنامه گفت و گو محوری تولید میشود با هدف معینی آن را می سازند و عقیده دارند باید برنامه جذاب و تاثیرگذار باشد در ایران اهمیتی به اثرگذار بودن نمی‌دهند و کارها به صورت سطحی پیش می‌رود. تلوزیون اصلی‌ترین نماینده مردم است، تلویزیون کشور ما در حوزه فرهنگسازی نقص و ایرادات اساسی و گسترده‌ای دارد. پر رنگ بودن جنبه تجاری در برنامه‌ها موج می‌زند.

وی افزود: روغن‌نباتی را تبلیغ می‌کنند و برای نمایشش از لوکیشن آشپزخانه‌ای بسیار لاکچری با وسایل خارجی استفاده می‌کنند بیننده باخودش می‌گوید اگر این آشپزخانه است پس این مکانی که در خانه من  است، چیست؟

حریرچی درمورد راهکارهایی برای برون رفت از این وضعیت اظهار داشت: در حال حاضر تلویزیون درگیر بازی‌های سیاسی شده و باید عملکرد این رسانه مورد ارزیابی قرار گیرد. از مردم باید در مورد کیفیت برنامه‌ها نظرخواهی کرد، ارگان مسئول برای ارتباط با مردم، روابط عمومی است اما روابط عمومی صداوسیما به این کارها ورود نمی‌کند و هیچ علاقه‌ای برای نظرخواهی ندارد.

وی در پایان گفت: از طرف دیگر تلویزیون به دست اسپانسرهایی افتاده است که به فکر منافع و بدست اوردن پول بیشتر هستند. تلویزیون به اسم رسانه ملی معروف است اما به دست اسپانسرها و برخی از گروه‌ها و قدرت های سیاسی اداره می شود. اخیرا مطرح شده که قرار است در صداوسیما تحقیقی صورت گیرد که به نظر می‌آید این تحقیق نیز رنگ و بوی سیاسی دارد. تلویزیون باید از طریق بودجه عمومی که متعلق به مردم است اداره شود اسپانسر ها تنها به فکر سود و منافع خودشان هستند.

خبرنگار: مینا سجادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: