اصغر پورهاجریان، تهیه‌کننده و مدیر جلوه‌های ویژه، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: خانه سینما یک اتحادیه صنفی هنری است که بیش از 30 انجمن زیر مجموعه‌اش قرار دارند و این مجموعه قطعاً باید در تصمیماتش هماهنگ با همه اعضا و صنوف باشد چراکه هر تشکلی با زیرمجموعه‌هایش موجودیت پیدا می‌کند.

پورهاجریان خاطرنشان کرد: اینکه خانه سینما می‌خواهد اعضای خود را در وزارت کار و رفاه اجتماعی ثبت کند برای من هیچ‌وقت توجیه‌پذیر نبوده، من خودم یکی از بنیان‌گذاران انجمن بدلکاران بودم و تا حدی با فعالیت‌های صنفی آشنایی دارم و می‌دانم ضوابط و چارچوب‌های وزارت کار برای صنوف فرهنگی هنری کاربرد چندانی ندارد و آن ضوابط برای کارگردان می‌تواند اثرگذار و کارساز باشد. اعضای خانه سینما که قشر فرهنگی هنری هستند باید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شوند.

وی افزود: قطعاً مدیران و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد به مسائل سینماگران شناخت و آشنایی بیشتری دارند و قطعاً این شناخت در اعضای وزارت کار وجود ندارد و ثبت صنوف سینمایی در این وزارتخانه نمی‌تواند ثمربخش باشد. خانه سینما باید به مطالبات اعضای صنوف رسیدگی کند و این راه برای رسیدگی به مطالبات به هیچ وجه راه درستی نیست.

این تهیه‌کننده در ادامه گفت: تأمین امنیت شغلی و بیمه اعضای خانه سینما تا امروز به شکل خویش‌فرما بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حمایت‌های مالی برای تأمین بیمه از اعضای خانه سینما پشتیبانی می‌کرد اما همانطور که عنوان کردم این بیمه‌ها در اصل خویش‌فرما بوده و نمی‌دانم وزارت کار چگونه می‌خواهد این مسائل را بررسی کرده و مسأله بیمه و تأمین امنیت شغلی سینماگران را تأمین کند. جمعیت سینما محدود است و باید سازماندهی دقیقی صورت گیرد و وزارت کار و خانه سینما دلایل این تصمیم‌شان و کارهایی که قرار است برای اعضای صنوف انجام شود را به صراحت و شفاف بیان کنند.

مدیره جلوه‌های ویژه فیلم سینمایی «دیده‌بان» خاطرنشان کرد: جلوه‌های ویژه خود کار بسیار خطرناکی در سینما به حساب می‌آید و هر فرد که در این حوزه فعالیت می‌کند باید توانمندی بسیاری داشته باشد و بتواند کارهای خطرناکی که قرار است انجام دهد را با توانمندی جسمانی و هوشیاری کامل انجام دهد. وزارت کار باید مشخص کند که آیا چنین مسائلی را در نظر می‌گیرد یا خیر؟ وزارت کار باید مشخص کند که چگونه می‌خواهد برای افرادی که مدتی است بیکار شده‌اند کار فراهم کند. به عنوان مثال یک کارگردان که مدتی است فیلم نمی‌سازد و صنفش زیر نظر وزارت کار است این وزارتخانه چگونه مشکل بیکاری وی را حل می‌کند؟ ساختار این وزارتخانه هیچ ارتباطی به سینما و هنرمندان سینمایی ندارد.

پورهاجریان تصریح کرد: من فکر می‌کنم عموم افرادی که عضو خانه سینما هستند نتوانند با ساز و کار این وزارتخانه کنار بیایند. وزارت کار به نظر می‌رسد که شناخت چندانی نسبت به این موضوع ندارد و نمی‌داند که قرار است چه اتفاقی رخ دهد وگرنه کسانی که در این وزارتخانه با ثبت صنوف خانه سینما موافقیت کرده‌اند متوجه می‌شدند که این کار به هیچ‌وجه منطقی نیست و آن رسیدگی که به مطالبات کارگران در این وزارتخانه انجام می‌شود برای سینماگران امکانپذیر نیست و در تأمین مطالبات هنرمندان قطعاً عاجز خواهد بود.

وی افزود: ساز و کار وزارت کار به شکلی است که قطعاً نمی‌تواند در تأمین امنیت شغلی و بیمه اهالی سینما کاری انجام دهد. سینماگران سالهاست که تحت پوشش وزارت ارشاد هستند و مشکل چندانی نیز با این وزارتخانه نداشتیم و امروز نمی‌دانم چرا چنین تصمیمی گرفته شده است. قطعاً اگر اشکالاتی که در رابطه با خانه سینما و وزارت ارشاد وجود دارد بهتر است به رفع آنها فکر کنیم و در همین وزارتخانه بمانیم چرا که قطعاً شرایط تأمین نیازهای هنرمندان در وزارت فرهنگ و ارشاد فراهم است.

خبرنگار: علی ناصری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: