به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ دکتر عباس صالحی پس از دیدار از نمایشگاه به روایت نسخه‌خوانان که به همت خانه‌تئاتر و طبق پژوهش‌های رضا کوچک‌زاده برپا شده‌است، گفت: گاهی باید دارایی‌های خود را در معرض دید عموم بگذاریم، چرا که تا وقتی در مخازن هستند قدرت ارتباط با آن وجود نخواهد داشت، نمایشگاه‌هایی از این قبیل دارایی‌هایمان را به ما نشان می‌دهد.

او در خصوص  مزیت برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی افزود: این نمایشگاه‌ها سبب برقراری ارتباط نسل‌ جدید با دستاوردهای نسل‌های گذشته خواهند شد، تا زمانی که در یک فضای آکادمیک و پژوهشی در حال تحقیق و پژوهش روی این گنجینه‌ها هستیم تنها یک مجموعه آکادمیک با آن در ارتباط خواهد بود اما چنین نمایشگاه‌هایی امکان دست‌یابی دیگر اقشار را نیز با این دستاوردها فراهم می‌سازد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص نحوه حمایت وزارت‌خانه متبوعه خود از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی گفت: امیدواریم بتوانیم فرصت برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها را از تهران به شهرهای دیگری نیز منتقل کنیم. این نمایشگاه نشان می‌دهد که جریان تعزیه ما در دوره‌ای پشتوانه‌ای عمیق و چندگانه داشته‌است، تعزیه در عصر قاجار قدرت و قوتی داشته که از دانشی سه‌‌گانه نشات می‌گرفت. دانشی که در ترکیب قوت در هنر نمایشی، عمق در دانش دینی و تسلط بر دانش ادبی ریشه داشت. تعزیه ایرانی اگر بخواهد استمرار داشته باشد باید این ترکیب را همچنان داشته‌باشد. تعزیه هنوز در یک گسترده قابل توجه از لحاظ دامنه و وسعت در ایران وجود دارد و به نظر می‌آید این دامنه قابل توجه، نیاز به حفظ این ترکیب سه‌گانه دارد. به جز این برگزاری این دست نمایشگاه‌ها در استان‌ها و یا درگیر کردن تعزیه‌خوان‌ها و تعزیه‌گردان‌ها با این نمایشگاه می‌تواند به آنها نوعی نگاه عمیق به این دانش سه‌گانه بدهد و آنها را نسبت به راهی که دارند قوی‌تر کند.

نمایشگاه «به روایت نسخه‌خوانان» تا بیست و ششم شهریورماه در گالری‌های ممیز و زمستان خانه هنرمندان ایران برقرار خواهد بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: