شهرام خرازی‌ها عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری برنا با اشاره به نفوذ رسانه ملی بین مردم گفت: امروزه با وجود اینکه فضای مجازی گسترش پیدا کرده و یکی از رقبای اصلی رسانه ملی محسوب می شود اما همچنان تلویزیون فراگیرترین و پرمخاطب ترین رسانه به نظر می آید. در واقع نمی توان یک حکم قطعی صادر کرد که فضای مجازی مخاطب بیشتری دارد یا اینکه تلویزیون ضریب نفوذ بیشتری دارد؟!

وی ادامه داد: باوجود همه پیش فرض ها نمی‌توان نقش موثر و پررنگ تلویزیون را در فروش فیلم های سینمایی ایرانی انکار کرد. از دیرباز که تعداد رسانه ها زیاد نبود تا امروز که ما در جهان ارتباطات و در عصر انفجار اطلاعات زندگی می کنیم، تلویزیون همچنان نقش کلیدی خود را به عنوان یک رسانه تبلیغی برای فیلم‌های سینمایی چه در ایران چه خارج از ایران حفظ کرده و هنوز جایگاه محکمی دارد. یعنی هنوز میدان را به نفع فضای مجازی خالی نکرده است. 

این کارشناس ارتباطات با اشاره به تاثیر مثبت تبلیغ فیلم های سینمایی در تلویزیون بیان داشت: ما به کرات و بارها شاهد بودیم وقتی یک فیلمی خیلی خوب از طرف تلویزیون تبلیغ می‌شود فروش بالایی به دست می‌آورد حتی اگر آن فیلم کیفیت مناسبی هم نداشته باشد. تلویزیون در حال حاضر عضوی از خانواده ها تلقی می شود و پخش تیزرهای سینمایی از آن در ساعات مختلف شبانه روز می تواند در فروش فیلم موثر باشد. بنابراین خیلی راحت می توان به این نتیجه رسید فیلمی که از طریق تلویزیون تبلیغ می شود برنده نهایی در میدان رقابت اکران است.

خرازی‌ها در ادامه به مبلغ دریافتی صدا و سیما بابت پخش تیزرها اشاره کرد و گفت: چه فیلمسازانی که از تبلیغ فیلم هایشان در تلویزیون شکایت دارند چه آنهایی که تبلیغات‌شان پخش می شود و راضی هستند، از میزان مبلغی که رسانه ملی بابت تبلیغ می گیرد شکایت دارند و این موضوع سال هاست مورد بحث است.

وی در ادامه افزود: ظاهرا تلویزیون و سینما در ایران نمی توانند سر سازش داشته باشند و مناقشه بین آن دو ادامه دارد. مبلغی که صدا و سیما برای پخش تیزرها دریافت می کند باید پایین بیاد تا نقش حمایتی تلویزیون از سینما پررنگ تر شود.

این منتقد با اشاره به کاهش خطوط قرمز در تلویزیون اظهار داشت: در یکی، دو سال اخیر شاهد هستیم تلویزیون خط قرمزهایش را درمورد پخش تیزرها کم رنگ تر کرده است که این مسئله جای خوشحالی دارد و به نفع سینمای ایران است. در گذشته برخی تصاویر حتی دیالوگ ها از تلویزیون پخش نمی شد و فیلمساز مجبور بود بارها تیزرهایش را تغییر دهد اما امروزه می بینیم ممیزی ها کمتر شده و تیزرها کمتر دچار سانسور می شوند.

شهرام خرازی ها

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: