علی‌اکبر ثقفی، تهیه‌کننده سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا درمورد قیمت بلیت سینماها گفت: با وجود این میزان تورم در کشور قیمت بلیت سینماها ارزان هم است. این روزها هزینه فیلم سازی آنقدر افزایش داشته که بلیت سینما حداقل باید 50 هزار تومان باشد تا سرمایه آن برگردد نه 20 هزار تومان.

وی ادامه داد: مردم ما آنقدر که به خوراک جسمی اهمیت می دهند به سبد فرهنگی خانواده‌شان توجهی ندارند. بلیت 20 هزار تومانی برای کسی که سینما کوروش می‌رود و قبل از شروع فیلم از پاساژ آن خریدهای سنگین می‌کند قطعا مبلغی نیست.

تهیه‌کننده فیلم «روسی» با مقایسه سینما و فوتبال اظهار داشت: در بحث فرهنگ پول اهمیت چندانی ندارد، مهم عشق علاقه طرفداران است. برای مثال ما می‌بینیم طرفداران فوتبال اکثرا قشر ضعیفی هستند اما به عشق تیم‌شان بلیت 50 هزار تومانی حتی گران تر تهیه می کنند تا مسابقه را در استادیوم ببینند.

ثقفی در ادامه افزود: افرادی که بلیت‌های 200 هزار تومانی تهیه می‌کنند و به کنسرت خواننده مورد علاقه‌شان می‌روند حتما بلیت 20 هزار تومانی سینما برای‌شان چیزی نیست. به طور کلی ما نباید فرهنگ را با پول مقایسه کنیم.

این تهیه‌کننده با پیشنهاد به دولت برای قرار دادن یارانه به مخاطبان سینما گفت: سرپرست خانواده‌ای که در ماه 2 میلیون تومان درآمد دارد طبیعی است که نمی‌تواند همسر و فرزندانش را سینما ببرد. اینجا وظیفه دولت، سازمان‌ها و نهادهای مربوطه است تا یارانه‌ای را به این افراد اختصاص دهد. برای مثال ادارات و سایر مراجع مربوطه می‌توانند در ماه یک بار به تعداد اعضای خانواده بلیت‌های نیم بها بدهند تا این قشر از جامعه هم از این  فرصت فرهنگی استفاده کنند.

قیمت فعلی بلیت سینما سود نمی دهد!

مسعود ردایی، تهیه کننده سینما، در مورد افزایش هزینه فیلمسازی گفت: هزینه تولید یک فیلم شامل دستگاه ها، لوکیشن ها، افراد، کارگردان، بازیگران، عوامل فنی و... می‌شود. یک فیلم از پیش تولید تا پس تولید هزینه‌هایی دارد که امروز با توجه به افزایش تورم بالا رفته است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری که پولش را در کار فرهنگی می گذارد باید بتواند آن را برگرداند تا در پروژه‌های بعدی هم سرمایه گذاری کند. درحال حاضر قیمت بلیت سینما کفاف هزینه‌های تولید یک فیلم سینمایی را نمی‌دهد. به همین دلیل  شورای نمایش هر سال قیمت بلیت سینما را افزایش می‌دهد. از طرفی هم بحث مردم کاملا منطقی است که می گویند توانایی پرداخت قیمت بلیت سینما را ندارند.

تهیه‌کننده سریال «مالاریا» با اشاره به قیمت بلیت سینما بیان داشت: به نظر من در این شرایط فعلی قیمت بلیت سینما متعادل و خوب است. قیمت بلیت ها به میزانی هست که اگر یک فیلم خوب باشد جدا از سود، بتواند پولش را دربیاورد.

ردایی درمورد روزهای نیم بها گفت: تصمیم‌گیری درمورد روزهای نیم بها با شورای صنفی نمایش است. حتما این شورا محاسبات ریالی و عددی انجام داده است که فقط روز سه‌شنبه را نیم بها اعلام کرده و شنبه‌ها را لغو کرد. اگر قرار باشد روزهای دیگری هم اضافه شود قطعا مردم روزهای سینما آمدن‌شان را به همان چند روز تقلیل می‌دهند و عملا روزهای دیگر هفته هیچ استقبالی صورت نمی گیرد.

افزایش هزینه های فیلمسازی کار انحصارگران است نه تورم جامعه!

منصور لشکری قوچانی تهیه کننده سینما با اشاره به وضعیت استقبال مخاطبان از سینما گفت: قیمت بلیت سینما باتوجه به تقاضای مردم، شرایط اقتصادی موجود در جامعه تعیین می شود. متاسفانه امروزه اکثریت مردم سینما نمی روند، حتی اکثر شهرهای کشور سینما ندارند. عدم رقبت مردم در رفتن به سینما موضوعی است که باید مورد بررسی جامعه شناسان قرار گیرد. به طور کلی موارد بسیاری وجود دارد که باعث شده مردم سینما نروند و تفریحات دیگری را جایگزین آن کنند.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که در بی رونقی سینما تاثیر بسزایی دارد فیلم هایی است که تولید می شوند. معمولا سینما در یک نیمه به سمت فیلم های کمدی و پرمخاطب غش می کند، در نیمه دیگر فیلم ها حتی نمی توانند مخاطب نگه دارند. در این چند سال اخیر افت مخاطب یکی از نتیجه های ساخت فیلم های ضعیف بود.

تهیه کننده فیلم «قاتل اهلی» درمورد قیمت بلیت سینما گفت: بعضی از اقلام در مقایسه با ارزش پول ملی قیمت بالایی ندارند اما خانواده ها نمی توانند آنها را بخرند. قیمت بلیت سینما هم اینگونه است. همانطور که ارزان شدن بلیت سینما منطقی نیست با گران شدن آن هم اصلا موافق نیستم.

وی افزود: سینما نباید فقط جنبه اقتصادی داشته باشد، مردمی که سینما می آیند باید ارتزاق فرهنگی شوند. اگر قرار باشد سینما فقط جنبه سرگرمی داشته باشد استودیو رفتن و فوتبال دیدن هیجان بیشتری دارد. سینما اگر بخش فرهنگی خود را از دست بدهد هیچ کارکردی نخواهد داشت و بود و نبودش در جامعه هیچ فرقی نخواهد کرد.

تهیه کننده فیلم «هفت ماهگی» با اشاره به دلیل افزایش هزینه های فیلمسازی اظهار داشت: عامل بالا رفتن هزینه های فیلمسازی فقط تورم نیست. یک سری  انحصارگرانی در این حوزه وجود دارند که می خواهند تولید فیلم را انحصاری کنند تا هر تهیه کننده ای نتواند کار کند، به همین دلیل هزینه ها را حباب وار و سرسام آور افزایش دادند. همین باعث شده است که هزینه فیلمسازی خیلی بیشتر از تورم موجود در جامعه رشد کند. برای مثال اگر سال 1393 فیلم «خط ویژه» با 600 میلیون تومان ساخته شد اکنون با 4،5 میلیارد تومان ساخته می شود.

قیمت بلیت سینما جوابگوی هزینه های یک فیلم معمولی نیست!

جهانگیر کوثری، تهیه کننده سینما، با اشاره به افزایش تورم در جامعه گفت: موقعیت اقتصادی شرایط حاضر در جامعه طوری است که افراد در هر صنف، صنعت، تجارت و هنری با بحران مالی روبه رو هستند. متاسفانه هرکس به خود اجازه می‌دهد با هر نرخی کار کند. نانوا یک شبه قیمت نان را بالا می‌برد، قصاب‌ها به یک باره قیمت گوشت را افزایش می دهند و.... طبیعی است در این شرایط اوضاع اقتصادی جامعه بهم می ریزد و همه افراد تحت تاثیر این وضعیت آشفته قرار می گیرند.

وی در مورد قیمت بلیت سینما بیان داشت: مخاطب سینما حق دارد که بگوید بلیت سینما گران است، از طرفی تهیه کنندگان با افزایش هزینه‌ها در فیلمسازی روبه رو هستند و حق دارند از قیمت بلیت‌ها گله کنند. بلیت 20 هزار تومانی جوابگوی یک فیلم معمولی که با 4 الی 5 میلیارد تومان ساخته می شود نیست.

تهیه‌کننده فیلم «فراری» ادامه داد: اگر یک خانواده 4 نفره سینما برود با هزینه بلیت، پارکینگ، شام و... باید 300 هزار تومان هزینه کند. الان هرکسی توانایی خرج کردن همچین مبلغی برای سینما رفتن ندارد. برای همین ترجیح می دهد این مبلغ را صرف مخارج مهم دیگر کند و در خانه سریال های رایگان تلویزیون را ببیند.

کوثری با اشاره به وظیفه دولت برای قرار دادن یارانه سینما اظهار داشت: در این بحبوحه نه مخاطب سینما مقصر است نه تهیه کننده و نه سینمادار. دولت باید قدمی بردارد تا علیه کسی اجحافی نشود. در شرایط کنونی تولید یک فیلم برای تهیه کنندگان بسیار مشکل است مگر اینکه پول های بادآورده ای وجود داشته باشد. وگرنه با پول سالم و حلال نمی توان با بلیت 20 هزارتومانی فیلم ساخت.

این تهیه‌کننده ضمن مخالفت با افزایش قیمت بلیت سینماها تصریح کرد: قیمت بلیت سینما با تئاتر و کنسرت و... اصلا قابل مقایسه نیست. کنسرت فقط یک شب است اما یک فیلم در سینما حداقل یک ماه در 100 سینمای کشور که حداقل هرکدام 5 سانس دارند روی پرده می رود، بنابراین طبیعی است که کنسرت گران‌تر باشد. به نظر من قیمت بلیت الان سینما معقول و منطقی است اما گلایه مردم و تهیه کنندگان هم وارد است که در این میان مسئولین باید وارد شوند و مشکل را حل کنند.

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: