به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ به مناسبت هفته تهران همایش «شهری به نام تهران» با حضور سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، جمعی از مدیران فرهنگی پایتخت و جمعی از دانش‌آموزان منطقه ۳، صبح روز دوشنبه ۱۵ مهرماه در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار شد.

سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نخستین سخنران این مراسم بود. وی در ابتدای سخنان خود گفت: صنعت گردشگری در دو بخش داخلی و بین‌الملل امروزه با شکل علمی و فنی در جهان آموزش داده می‌شود. ۶ درصد از تولید ناخالص جهانی مربوط به صنعت گردشگری است و یکی از مهم‌ترین عناصر برای رسیدن به توسعه پایدار اقتصادی «گردشگری شهری» است.

سال‌ها میان «صنعت خودرو» و «صنعت گردشگری» بر سر اینکه کدام یک بالاترین میزان اشتغال‌زایی را دارند مجادله بود اما این روزها با گردش مالی بیش از ۶/۷ تریلیارد دلار؛ این صنعت گردشگری است که این عنوان را از آن خود کرده است. البته این نکته هم مورد تأکید است که ۷۰ درصد این درآمد مربوط به درآمد گردشگری داخلی است که ما متأسفانه تا کنون توجه چندانی به آن نداشته‌ایم.

وی در ادامه درباره ویژگی‌های منحصر به‌ فرد صنعت گردشگری گفت: چیزی که باعث شده این روزها صنعت گردشگری به صنعتی محبوب تبدیل شود، ویژگی‌های اختصاصی آن است. یکی از بحث‌های جدی درباره صنعت گردشگری «توزیع عادلانه» درآمد است. درآمد حاصل از حضور گردشگر صرفاً به هزینه محل اقامت خلاصه نمی‌شود و اهالی روستاهایی دورافتاده هم می‌توانند از این صنعت برای درآمدزایی بهره بجویند.

اوحدی افزود: صنعت گردشگری تنها صنعتی است که طی آن «تبادل فرهنگ» روی می‌دهد و یک فرایند کاملا انسانی است.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اضافه کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های صنعت گردشگری حضور مخاطب در فرایند تولید است. این حضور البته امکان اشتباه در این صنعت را به حداقل رسانده است. در صنایع دیگر اگر در فرایند تولید اشتباهی صورت گیرد، در مرحله کنترل و نظارت قابل بازگشت و قابل جبران است. اما اگر در روند تولید صنعت گردشگری که همان حضور گردشگر در یک فضای فرهنگی یا طبیعی است اختلالی به وجود بیاید، دیگر قابل بازگشت نیست.

وی ادامه داد: کشور ما به لحاظ جاذبه‌های گردشگری ثبت‌شده در یونسکو، در شمار ۱۰ کشور برتر جهان به شمار می‌رود. اما ما از آنچه در اختیار داریم غافل مانده‌ایم. اگر بخواهیم فهرستی از مراکز گردشگری تهران تهیه کنیم و یک به یک به آنها سر بزنیم، احتمالاً ماه‌ها طول

.بکشد

اوحدی در پایان گفت: خوشبختانه امسال هم توانستیم در روز تهران بیش از ۵۰۰ دانش‌آموز تهرانی را با گوشه‌ای از جاذبه‌های گردشگری تهران آشنا کنیم. آنچه که امروز در اختیار داریم به برکت خون شهداست و همین موضوع می‌تواند بهانه مهمی برای طراحی و اجرای برنامه‌های جامعی برای گردشگری در تهران باشد.

مسجد جامعی: ما در تهران گم شده‌ایم

احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران دیگر سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به مواجهه با خانواده یکی از شهدای مفقودالاثر تهران گفت: چند سال پیش در روز تهران به منزل خانواده شهیدی رفتم که همه خانه‌های اطراف این منزل را برای یک فعالیت عمرانی خراب کرده بودند و این خانواده راضی به تخریب منزلشان نبودند. بهانه‌شان فرزند مفقودشان بود که اگر بیاید، نشانی خانه را چگونه پیدا کند. 

وی افزود: آنها با نگهداری این خانه، از یک خاطره مهم حفاظت می‌کردند. کاری که ما نکردیم. هر یک از ما از محله‌های تهران، از مغازه‌های تهران و از اهالی تهران خاطراتی داریم که این روزها دیگر کارکردی ندارد. از آن خاطرات هیچ نمانده و آنها دیگر زندگی ندارند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در پایان گفت: ما در این شهر گم شده‌ایم. همه بچه‌ها راه خانه‌شان را گم کرده‌اند و اگر هر یک از ما نگهدار خانه و خاطره خود باشیم، می‌توانیم شهر خود را حفظ کنیم و در نهایت می‌توانیم حافظ کشورمان باشیم.

در پایان این مراسم از دبیران برنامه‌های فصل تابستان سازمان فرهنگی هنری تقدیر شد.

مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱ برای اجرای ویژه‌برنامه «عصرانه‌های شادی»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۲ برای ویژه‌برنامه «روی خط زندگی»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۳ برای ویژه‌برنامه «برکه و رود»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۵ برای ویژه‌برنامه «گوهرشاد و دخترانه»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۶ برای ویژه‌برنامه «اتوبوس ایستادگی»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۷ برای ویژه‌برنامه «۶ و ۷ و رونمایی از کتاب به روایت رهبری»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۰ برای ویژه‌برنامه «نقل آزادگی»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۱ برای ویژه‌برنامه «فامیل چتر خانواده»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۲ برای ویژه‌برنامه «طراوت بهشت»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۳ برای ویژه‌برنامه «سلام بر حسین(ع)»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۴ برای ویژه‌برنامه «سوگواره عاشورایی»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۵ برای ویژه‌برنامه «آیین تعزیه‌خوانی»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۸ برای ویژه‌برنامه «گشتاور»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۹ برای ویژه‌برنامه «ولایت عشق»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۲۰ برای ویژه‌برنامه «همیشه امیر»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۲۱ برای ویژه‌برنامه «مهرآیین»، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۲۲ برای ویژه‌برنامه «تعزیت خورشید»، مدیریت فرهنگی هنری مترو برای ویژه‌برنامه «حاضران به غایبان برسانند»، فرهنگ‌سرای رضوان برای ویژه‌برنامه «شب‌های پرستاره» و فرهنگ‌سرای رسانه برای ویژه‌برنامه «پرده عشاق» تجلیل شدند. 

اجرای گروه آوازی علیرضا امینی از ترانه‌های محلی تهران و نقالی مرشد میرزاعلی از دیگر بخش‌های این برنامه بود. در این برنامه مقرر شد تا «خانه فرهنگ فرشته آزادی» به طور رسمی به مرکز پژوهش، آموزش و گسترش فرهنگ نقالی و پرده‌خوانی تبدیل شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: