مسعود بهبهانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا درمورد اصول اولیه شخصیت‌پردازی در فیلمنامه گفت: شخصیت‌ها در فیلمنامه باید رنگ و بوی زمانه جاری خود را بدهند. شخصیت علاوه بر نمایندگی نقش، باید صنف، قشر، تفکر و دیدگاه آن را نیز نشان دهد.

وی ادامه داد: نوع نگارشِ متن توسط نویسنده باید به گونه‌ای باشد که بازتاب یک شخصیت برای مردم واقعی و باورپذیر باشد و مخاطبان احساس کنند این شخصیت را می‌شناسند. ممکن است گاهی اوقات با شخصیت همدلی نکنند اما اگر نقش درست نوشته و اجرا شود، می‌توانند حداقل همزادپنداری کنند. این مسائل نکات اولیه برای شخصیت پردازی است که هر نویسنده‌ای باید رعایت کند.

نویسنده سریال «نرگس» تصریح کرد: اگر می‌خواهیم فیلم یا سریال تاریخی بسازیم باید دیالوگ‌های شخصیت‌ها را براساس همان دوره بنویسم تا بازتاب دهنده شرایط و موقعیت زمانی آن دوره باشد. زمانی هم که می خواهیم کاری در زمان حال، تولید کنیم باید براساس دیالوگ‌های روزمره و روان مردم بنویسم، به نوعی شخصیت‌ها نباید گُل درشت باشند و از قصه بیرون بزنند.

بهبهانی‌نیا درمورد حدود بازی بازیگران اظهار داشت: متن فیلمنامه، دستورالعمل بازیگر است و باید طبق آن حدود بازی بازیگر مشخص شود. هیچ بازیگری اجازه ندارد دیالوگی اضافه‌تر بگوید یا اینکه حذف کند. معمولا هر ایرادی که در کار وجود دارد به متن فیلمنامه برمی‌گردد. درکی که نویسنده از قصه‌اش دارد در دیالوگ‌هایش نمایان است. اینکه بیننده ارتباط برقرار می کند یا خیر، موفقیت یا عدم موفقیت نویسنده است.

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: