به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، حامد اکبری، دبیر شبکه‌های اجتماعی پرس‌تی‌وی درمورد تهدید شبکه‌های اجتماعی این شبکه برون مرزی و اعمال محدودیت‌ها از جانب فیسبوک علیه آن گفت «دوم سپتامبر 2019 ویدئویی را منتشر کردیم که نشان می‌داد خودروی نظامی اسرائیل درحال گشت‌زنی مورد هدف قرار گرفته است. دقیقاً هفته گذشته دوم اکتبر فیسبوک این ویدئو را برداشت! نزدیک به یک‌ماه این ویدئو دیده می‌شد و بعد به صورت اتوماتیک حذف شد و برای ما پیغامی آمد که این ویدئو خلاف قوانین از پیش‌تعیین شده ما است بنابراین آن را حذف می‌کنیم.»

وی تصریح کرد: شنبه 5 اکتبر هم ویدئویی تولید کرده بودیم که جریان حملات تروریستی علیه سردار سلیمانی را نمایش داد؛ در این ویدئو حملات آمریکایی و اسرائیلی ضد سردار را که خنثی شده بود نشان دادیم؛ این ویدئو نیز از فضای مجازی حذف شد و 24 ساعت صفحه فیسبوک پرس‌تی‌وی به حالت تعلیق درآمد و نمی‌توانستیم هیچ پستی منتشر کنیم؛ دوشنبه 14 مهر یعنی 6 اکتبر این محدودیت رفع شد. این موارد سیاست‌هایی از پیش تعیین شده است.

دبیر شبکه‌های اجتماعی پرس‌تی‌وی افزود: چند ماه قبل کانال پرس‌تی‌وی در یوتیوب بسته شد و هیچکس علتش را نمی‌داند؛ البته همزمان صفحه یوتیوب شبکه‌های برون‌مرزی دیگر مثل العالم، هیسپان‌تی‌وی و ... هم بسته شد و چند اکانت گوگل ما را هم حذف کردند؛ فکر می‌کنم دلیلش فقط این است که ارگانی پرنفوذ به گوگل خبر داده است که ما فعالیت‌هایی در این فضا داریم و اخبار را منعکس می‌کنیم. بعدها خبر آمد که شاید چون هیسپان‌تی‌وی خبری ضداسرائیلی منتشر کرده بود، همین اقدام منشأ بسته‌شدن اکانت‌های ما بوده است.

حامد اکبری گفت: چندماه پیش صفحه توئیتر اخبار فوری ما از دست رفت و این اتفاق درست بعد از انتشار خبر فوری سخنرانی حسن روحانی؛ رئیس جمهور بود و وقتی ما پیگیری‌هایی برای برگشت صفحه انجام دادیم، هیچ نتیجه‌ای نگرفتیم و اصلاً پاسخی به ما داده نشد!

دبیر شبکه‌های اجتماعی پرس‌تی‌وی در ادامه درباره نفوذ اخبار از راه‌های مختلف و بی‌ثمر بودن اقدامات غربی‌ها و اسرائیل برای جلوگیری از انتشار خبرها گفت: این کارها دقیقاً مصداق سانسور است؛ یعنی می‌گویند آن چیزی که به نفع ما نیست، نگویید و افشای برخی حقایق اصلاً نباید از هیچ راهی صورت بگیرد. ما ویدئویی را در توئیتر پرس‌تی‌وی در مورد آتش‌سوزی تانکرها منتشر کردیم که بالای 2 میلیون و 600 هزار بازدید داشت! فیسبوک پرس‌تی‌وی بیش از 4 میلیون فالوئر دارد و یوتیوب پرس‌تی‌وی هم که بسته شد بیش از 200 هزار عضو داشت.

وی شبکه‌های برون‌مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را موجب ترس غربی‌ها و اسرائیل دانست و گفت: شعار پرس‌تی‌وی از ابتدا «صدای بی صدایان» بود. ما آن اخباری را که دنیا پوشش نمی‌دهد، منعکس می‌کنیم؛ پرس‌تی‌وی همیشه مظلومان دنیا را درنظر دارد؛ اگر به محتوای خبرهای پرس‌تی‌وی دقت کنید، می‌بینید که بیشترین جایی که خبرهای مربوط به نیجریه را منتشر می‌کند ماییم، چرا نیجریه مهم است؟ چون هیچ رسانه دیگری وضعیت آنها را منعکس نمی‌کند. به عنوان مثال بیشترین جایی که اخبار تظاهرات مردم بحرین را پوشش می‌دهد شبکه پرس‌تی‌وی است.

حامد اکبری خاطرنشان کرد: سعی ما این است اخباری را کار کنیم که دیگران به آن بی‌توجه‌اند و به نظر ما این خبرها باید بیان شود. غربی‌ها نگران این مسئله‌اند و می‌گویند اگر قرار است مثلاً در سوریه به صورت چراغ خاموش اتفاقی از سوی مخالفان استقلال این کشور رخ دهد، چرا پرس‌تی‌وی آن را عیان می‌کند؟ درحالی که این رسالت ما و سیاست ما است که حقایقی را بیان کنیم که کمتر گفته شده است.

اکبری که نزدیک به 9 سال است دبیری شبکه‌های اجتماعی شبکه پرس‌تی‌وی را برعهده دارد، این سال‌ها بارها شاهد بسته‌شدن اکانت‌های این مجموعه از سوی دولت‌های غربی بوده است. به گفته او اخباری که از شبکه‌های برون‌مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود باعث ترس دشمنان است و آنها سعی دارند از افشای حقایق جلوگیری کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: