نرگس کاوند دکترای جامعه شناسی، پژوهشگر در حوزه زن، دین و آسیب های اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری برنا درباره اینکه جامعه ما چقدر به تعریفی که اسلام از زن و نقش وی ارائه داده، نزدیک است، گفت: این موضوع نسبی است، برخی از بانوان رشد خوبی داشته اند؛ هم وظایف اجتماعی و مادری و هم نقش همسری شان را به خوبی ایفا می کنند و نسبت به گذشته رشد زیادی داشته اند اما بعضی دیگر را که می بینیم دچار هویت های کاذب و به هم ریختگی هویتی شده اند، نه قادرند نقش اجتماعی و نه خانوادگی شان را به خوبی ایفا می کنند، این موضوع تا حدود زیادی دارای بستر فرهنگی است، از یک طرف روی هویت ایرانی کم کار شده و از طرفی هویت اسلامی نادیده گرفته شده است.

وی در همین باره گفت: یکی از موارد بسیاری مهمی که باید به آن پرداخته شود، بحث هویت است، هویتی که هم اسلامی بودن زن و هم ایرانی بودنش را در بر بگیرد؛ اگر بخواهیم به یک جنبه فقط نگاه کنیم این دچار نقص می شود، شاید یکی از اشتباهات بزرگ این بوده که روی هویت ایرانی کار نکردیم و این باعث شده مردم در مقابل هویت اسلامی که البته آن هم به خوبی معرفی نشده جبهه گیری هایی داشته باشند و این اشتباهی بوده که در سطح کلان صورت گرفته است.

کاوند با تاکید بر لزوم فعالیت شبکه های برون مرزی به ویژه پرس تی وی برای ارائه الگوهایی از زنان موفق مسلمان، گفت: پرس تی وی باید از کلیشه های جاری در مورد زنان مسلمان حذر کند و دست روی موضوعاتی بگذارد که تا به حال به آن پرداخته نشده است، دختران ورزشکار، تحصیل کرده، کار آفرین و... را در نظر داشته باشد، واقعیت ها را هر جور که هست،یعنی هر حد و حدودی را که اسلام برای زن قائل شده بیان کند. از حالت قالبی، کلیشه ای و شعاری استفاده نکند و به صورت آرمان گرایانه با موضوع زن برخورد نداشته باشد.

وی عنوان کرد: شاخصه ها و مولفه های زن مسلمان باید به خوبی شناخته شود؛ به عنوان مثال زنان ما در هشت سال دفاع مقدس شاخصه ها و مولفه های بسیار بارزی را از زن مسلمان ارائه دادند، زنی که ایثار، حیا و حجاب داشت و خانواده دوست بود، این ها یک مصداق و نمونه عملی است وگرنه زنان مسلمان که شاخصه ها و مولفه های لازم را دارند، بسیار موفق هستند و می توان در مورد آن ها کار کرد و الگو سازی نمود. باید زن را در جامعه ای که منتظر امام زمانش است تعریف کنیم، این که در قبال خانواده، تربیت فرزندان و جامعه چه وظایفی دارد و به هر حال زن این نقش خودش را خوب بشناسد و وظیفه خودش را بداند.

این پژوهشگر حوزه خانواده درباره هویت یابی زنان گفت: بسیاری از مفاهیم از کودکی ملکه می شود، بنابراین برنامه سازان داخلی چندان با نمادها درگیر نیستند، اما سختی کار شبکه های برون مرزی آنجاست که ابتدا باید نمادها را توضیح دهند و بعد به اصل موضوع بپردازند، ظرافت در بیان کنش های اجتماعی یک جامعه برای یک فرهنگ دیگر حرف اول را می زند.

وی با تاکید بر بهره برداری از ظرفیت های فضای مجازی توسط شبکه های برون مرزی خاطر نشان کرد: فضای مجازی فرصتی را فراهم کرده که همه گروه ها متناسب با آن کاری که انجام می دهند به اهدافشان برسند. البته جریان های انحرافی و غرب گرا خوب کار می کنند، اما به نظر می رسد فعالان فرهنگی ما از این فرصت کمتر استفاده کرده اند. برای پرس تی وی هم فضای مجازی فرصت خوبی است که این شبکه بتواند فرهنگ غنی ایرانی را به منصه ظهور بگذارد. اما در قاعده کلی ابتدا باید روی زنان خودمان کار کنیم، هم روی بحث هویت دینی و شرعیشان و هم هویت قانونی آن ها را مطالبه گری کنیم؛ اگر این شرایط رخ دهد خود جامعه زنان سفیر فرهنگی در خارج از مرزها خواهند شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: