به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، برنامه سینمایی «هفت» شب گذشته با حضور سعید الهی و سعید مستغاثی به بررسی و آسیب شناسی وضعیت محتوای آثار سینمایی و مدیریت رده بندی سنی فیلم‌ها پرداخت.

سعید الهی کارشناس سینما، در این برنامه گفت: در تمام محصولات فرهنگی رده بندی سنی مصداق پیدا می‌کند. در سال ۹۷ وقتی موضوع رده‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی مطرح شد، انتقاداتی به آن وارد آمد. اگر اساساً بخواهیم در آن خط سیر حرکت کنیم، عملاً نمی‌توانیم تولید داشته باشیم. اگر واقعاً به اصل ماجرا پرداخته نشود، یک شو است و هدفمند نیست.

وی افزود: من امروز شنیدم که متاسفانه دستور العمل رده بندی سنی رأی ابطال موقت از سوی دیوان عدالت اداری کشور دریافت کرده است. در آیین‌نامه رده‌بندی سنی مجازاتی که برای سینماداران در نظر گرفته شده، قابل اجرا نبوده و محتوای آن هم جای بحث داشت. متأسفانه نقد مدیریت فرهنگی جایگاهی در سازمان سینمایی ندارد. محتوای فیلم‌ها چرا به اینجا رسیده که فیلم هایی که در حال اکران هستند، تماماً رده‌بندی سنی خورده است!؟

سعید مستغاثی دیگر کارشناس سینما هم گفت:  من کاملاً با این رده بندی سنی مخالف هستم. ما بعضی چیز‌ها را فراموش کردیم؛ به نظرم یادمان رفته که چه سینمایی داشتیم قبل از انقلاب. در سال ۲۰۱۸، ۴۵ مورد تصویر آثار جنسی کودکان در گوگل پیدا شد. این‌ها همه نتیجه رده بندی سنی است. ما باید بر اساس فرهنگ خودمان کار کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: