به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، کمپین اعتراضی شبکه پرس تی وی نسبت به ادامه غیرقانونی بازداشت دکتر مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی دستگیر شده در آمریکا، همزمان با سالگرد بازداشت وی، وارد مراحل جدی تر شده است. به همین مناسبت این شبکه امروز، 30 مهر کنفرانسی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی مقیم تهران برگزار کرد. 

شبکه پرس تی وی کمپین اعتراضی به ادامه حبس دکتر مسعود سلیمانی با هشتگ Free_Masoud_Soleimani# را نیز راه اندازی کرده است و علاوه بر آن با برنامه‎ریزی برای آنتن پرس تی وی و تدارک گزارش‎ها، در بخش‎های خبری به این موضوع می‌پردازد.

دکتر یعقوب فتح الهی، معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس که دکتر سلیمانی از اعضای هیات علمی آن دانشگاه است در نشست خبری که به مناسبت اولین سالگرد زندانی شدن این دانشمند برجسته ایرانی در آمریکا در ساختمان مرکزی پرس تی وی برگزار شد با تاکید بر اینکه آمریکا در خصوص این دانشمند از هیچ منطقی جز منطق استکباری و زور تبعیت نمی‌کند، گفت: متاسفانه یکسال از بازگشت این دانشمند ایرانی در زندان آمریکا می‌گذرد و هنوز هیچ دلیل قانع کننده‌ای از سوی این کشور ارائه نشده است و حتی کارشناسان حقوقی آمریکا تاکید می‌کنند در ادعای سیستم قضایی آمریکا جرمی‌برای دستگیری پرفسور سلیمانی اعلام نشده است.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر جرمی علیه پرفسور سلیمانی از سوی آمریکا وجود داشت قطعا تاکنون اعلام شده بود گفت: اینکه کشوری هیچ دانشمند و چهره علمی را بدون هیچ دلیل و منطقی زندانی کند رفتاری است که جز آمریکا و استکبار از هیچ کشوری بر نمی‌آید.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس ضمن بیان اینکه دولت آمریکا رسما به جمهوری اسلامی ایران اعلام نکرده است که پرفسور سلیمانی به دلیل نقض تحریم‌ها بازداشت شده، اظهار کرد: وکلای این دانشمند در بررسی‌ پرونده از قاضی پرونده متوجه این موضوع می‌شوند که این اتهام نقض تحریم برای این پرفسور اعلام شده است. بنابراین به صورت رسمی دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران جرم او را اعلام نکرده است.

دکتر فتح اللهی در خصوص نحوه پیگیری وضعیت پرفسور مسعود سلیمانی توسط دانشگاه تربیت مدرس نیز گفت: دانشگاه‌ها در همکاری‌های بین‌المللی خود اعم از اعزام نیروی انسانی دانشجو یا هیات علمی تابع یکسری ضوابط  مشخص هستند. همانطور که مطابق مقررات باید نیروی انسانی را اعزام کنند پیگیری وضعیت آنها در خارج از کشور نیز باید تابع مقررات یعنی از طریق وزارت امور خارجه باشد. بنابراین این وزارتخانه در حال حاضر وضعیت دکتر سلیمانی را پیگیری می‌کند.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه نهادهای بین‌المللی در پیگیری آزادی دکتر سلیمانی وظیفه دارند، گفت: این نهادها بر اساس وظایف نهادی، حقوقی و انسانی می‌توانند برای آزادی دکتر سلیمانی اقداماتی را انجام بدهند.

به گفته وی پرفسور مسعود سلیمانی به منظور انجام تحقیقات علمی در حوزه آزمایشگاهی به آمریکا دعوت شدند. بنابراین خرید مواد آزمایشگاهی و استفاده از آن در کارهای تحقیقاتی و علمی‌به هیچ عنوان نقض تحریم به شمار نمی‌رود.

دکتر فتح اللهی با تاکید بر اینکه سکوت نهادهای بین‌المللی در موضوع بازداشت دکتر مسعود سلیمانی اقدامی قابل تامل است،‌ گفت: این نهادها باید بلافاصله بعد از بازداشت وارد عرصه می‌شدند و در این زمینه اظهار نظر می‌کردند. متاسفانه تاخیر واکنش آنها قابل تامل است. ضمن اینکه موسسه دعوت کننده از پروفسور نیز واکنش رسمی‌به این موضوع نشان نداده است.

خانم مرضیه‌هاشمی مجری و خبرنگار آمریکایی الاصل پرس تی وی نیز که خود سابقه بازداشت بی دلیل در آمریکا را دارد در این نشست گفت: آمریکا کار‌های مختلف و خلاف حقوق بشر انجام می‌دهد. الان ۴۰ سال است که آن‌ها برای جلوگیری از پیشرفت ایران هر کاری می‌کنند درست پس از پیروزی انقلاب اسلامی و از زمان جیمی‌کارتر؛ نباید بترسیم و سکوت کنیم. 

وی افزود: به چه حقی آن‌ها به خود اجازه می‌دهند که با دانشمندان ایران این کار را انجام دهند. خودشان آقای مسعود سلیمانی را دعوت کردند و هنگام پرواز روادید وی را باطل کردند. هدف آن‌ها فشار بر آقای مسعود سلیمانی برای همکاری با آن‌ها است ما باید با همکاری هم صدای مظلومان را به گوش جهانیان برسانیم.

منصوره موحدیان، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس نیز گفت: من به نمایندگی از هیأت علمی و دانشجویان آقای دکتر سلیمانی آمدم تا این پیام را به جامعه علمی و بین المللی برسانیم که این استاد فعالیتی جز پرداختن مباحث علمی و رشد دانشجویان نداشت و اتهامات وارد شده به وی واهی است. ما فکر می‌کردیم دستگیری وی یک ماه هم طول نکشد، اما الان یک سال است که بی هیچ دلیلی در بند است.

وی ادامه داد: دانشجویان وی بسیار متأثر هستند. علم هیچ مرز و محدودیتی ندارد و هر فرد هر کجا می‌تواند مراودات علمی داشته باشد و اگر غیر از این اتفاق بیافتد غیر علمی عمل شده است. 

مهناز ربیعی همسر دکتر مسعود سلیمانی هم در این نشست گفت: آقای دکتر سلیمانی به دعوت مایو کلینیک به آنجا سفر کرد او از توطئه‌ای که از سال ۲۰۱۶ برای وی برنامه ریزی شده بود خبر نداشت. در کدام کشور و کجا از مهمان با دستگیری پذیرایی می‌کنند؟!

وی ادامه داد: هدف او همیشه درمان بیماری‌های صعب العلاج بود و با جدیت روی بیماری‌های ضایعه نخاعی کار می‌کرد. 

وی افزود: آقای دکتر سلیمانی جزو استادان برتر و نخبگان جهان است. کاری که آمریکا کرد بسیار غیر اخلاقی و ناپسند است، کشوری که ادعای حقوق بشر دارد دانشمندی را بدون اتهام یک سال دستگیر کرده است، در این یک سال بسیار تحت فشار بودیم به طوری که مادر او را از دست دادیم.

دکتر مسعود سلیمانی، استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس، یکی از محققان برجسته در حوزه سلول‌های بنیادی و خون شناسی و رئیس انجمن هماتولوژی ایران است که مهرماه سال گذشته برای انجام یک سفر تحقیقاتی و با دعوت رسمی موسسه مایو کیلینیک به آمریکا رفت اما با توطئه اف بی آی و مایو کلینیک در فرودگاه آتلانتا دستگیر و ویزایش باطل شد. تهیه هورمون رشد برای انجام تحقیق آزمایشگاهی در حوزه سلامت اتهامی است که به دکتر سلیمانی وارد شده است!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: