مصطفی کوشکی، کارگردان تئاتر و مدیر سالن تئاتر مستقل تهران، در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا درمورد وضعیت جشنواره تئاتر فجر گفت: جشنواره تئاتر فجر دارای فراز و نشیب های بسیاری بوده و بیشتر اوقات ویترین تئاتر و نقش تولید کننده‌ای داشته است.

وی ادامه داد: طی چندسال اخیر نوع گزینش و انتخاب جشنواره تفاوت پیداکرده است؛ در گذشته به این صورت بود که نمایش را برای جشنواره فجر آماده می کردند و پس از آن نمایش ها برای عموم اجرا می‌شد اما در حال حاضر آثاری که در جشنواره فجر به نمایش در می آیند قبلا برای عموم اجرا شدند؛ اما معمولا درحقیقت بسیاری از نمایش های خوب تمایلی به حضور در جشنواره را ندارند.

این کارگردان با اشاره به میزان تاثیرگذاری جشنواره تئاتر فجر تصریح کرد: اثر گذاری جشنواره فجر به شدت کاهش پیدا کرده دلیلش این است که در گذشته رقابت و هیجانی وجود داشت به این دلیل که صاحبان اثر سعی می کردند تا از فیلتر جشنواره فجر عبور کنند و به اجرا برای عموم دست پیدا کنند.

کوشکی افزود: البته حُسنی که جشنواره تئاتر فجر جدید نسبت به گذشته دارد این است که آن نگاه جشنواره ای از بین رفته و دیگر برای آثار الزامی نیست که حتما از فیلتر جشنواره فجر عبور کنند تا بتوانند در آنجا دیده شوند و به اجرای عمومی برسند علی الخصوص این موضوع برای گروه های تئاتری شهرستان ها بسیار حائز اهمیت بود. فی الحال به علت سالن های زیادی که وجود دارد امکان اجرای عمومی بیشتر شده؛ این نگاه جشنواره زده هرچی که کمتر می شود یک حسن محسوب می شود ولی در اصل به عقیده من خود جشنواره اهمیتش را از دست داده است.

کارگردان نمایش «وقتی کبوترها ناپدید شدند» اظهار داشت: معیار ورود آثار به جشنواره تئاتر فجر کیفیت است اما اینگونه هم نیست که جشنواره از این معیار استفاده می کند. بسیاری از اوقات این جشنواره با معرفی هیئت بازبینی که برای دیدن آثار سال گذشته را بازبینی کنند یا دوباره تغییراتی داشته باشند تا در جشنواره ورود پیدا کنند و چون این گروه نگاه های شخصی دارند کیفیت آثار نمایشی ارائه شده آنچنان خوب نیست و خیلی از اوقات این موضوع که آثار باید با کیفیت باشند نقض می شود.

خبرنگار: مینا سجادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: