به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، نشست مجموعه تلویزیونی «ستایش 3» با حضور سعید سلطانی، آرمان زرین‌کوب، داریوش ارجمند، قربان نجفی، امید علیمردانی و مهدی میامی برگزار شد.

سعید سلطانی در ابتدای این نشست اظهار داشت: سریال «ستایش» در فصل سوم با استقبال زیادی از سوی مخاطبان روبرو شد. بازخورد‌ها در طی پخش سریال و بعد از آن نشان داد این مجموعه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته و مردم ارتباط خوبی با آن بر قرار کردهاند، این در حالی بود که در طول نمایش سریال موضوعات و مشکلات اجتماعی مختلف مورد بررسی قرار گرفته و مطرح شد. 

قربان نجفی بازیگر این سریال اظهار داشت: تماس‌های مردمی باعث ایجاد تعامل بین مردم و سازمان می‌شود و این سیاست و برنامه‌ریزی اتفاقی پسندیده است. در تماس‌ها و گفت‌وگویی که امروز با مخاطبان داشتم اکثر مخاطبان از سریال راضی بودند و هیچ انتقادی از سریال نشد.

او افزود: از اینکه مردم ساعت‌ها با دیدن «ستایش» لذت بردند و به سراغ برنامه‌های مبتذل شبکه‌های ماهواره‌ای نرفتند بسیار خوشحالم. باید به برنامه‌ها و سریال‌هایی مثل «ستایش» به چشم سرمایه‌هایی گرانبها نگاه کرد که ارزششان از میزان درآمد مالی که دارند بسیار بیشتر است.

امید علیمردانی دیگر بازیگر مجموعه تلویزیونی «ستایش 3» اظهار داشت: خیلی خوشحالم که در فصل سوم سریال «ستایش» با حشمت فردوس آشتی کردم چرا که هر جای دنیا بودم مردم از من گلایه می‌کردند که چرا به حشمت خیانت کردی. خدا را شکر که رابطه کاراکتر من با حشمت فردوس ختم به خیر شد و دیگر شاید انتقادات و گلایه‌ها نخواهم بود.

سعید سلطانی در ادامه این نشست درباره منفعل بودن شخصیت محمد گفت: کاراکتر محمد از اصلی‌ترین شخصیت‌های فصل سوم بود. وجود محمد بود که باعث شد حشمت پس از شکست‌هایی که در زندگی‌اش خورده بود همت کند و دوباره به زندگی بازگردد، وجود کاراکتر محمد باعث شد تا ستایش و حشمت با هم ارتباط برقرار کنند.

او افزود: در تیتراژ ابتدا و انتهای این سریال دو خواننده جوان استفاده کرده‌ایم و دیدیم که چقدر از این آثار استقبال شد. در سریال «پس از باران» نیز اسمی برای سریال نداشتیم و پس از موسیقی تیتراژ به این اسم رسیدیم. برای انتقاد از ما وقت بسیاری صرف کردند و من حتی کلیپی در فضای مجازی دیدم که برای انتقاد از تیتراژ سریال ساخته شده بود، کلیپی که ساختش یک ماه پیش‌تولید میخواست.

سلطانی در ادامه درباره میزان خشونت سریال و سیاه‌نمایی در آن گفت: سفیدی و سیاهی باید در کنار هم باشد و اگر سیاهی وجود نداشته باشد امکان تعریف سفیدی وجود ندارد. ما باید اجرایی موثر و قابل باور را در نظر می‌گرفتیم و به همین دلیل فکر می‌کنم باید به سیاهی‌ها نیز به اندازه کافی می‌پرداختیم.

این کارگردان درباره برخی انتقادات درباره سریال «ستایش 3» گفت: بخشی از انتقادات را می‌پذیرم، اینکه یک کاراکتر سوار تاکسی می‌شود و در نمای داخلی ماشین عوض می‌شود قطعاً ایرادی است که باید آن را پذیرفت، حتی گریم نیز همینطور بوده و قطعاً امکان اجرای بهتری وجود داشت. بخشی از این اشکالات نشأت گرفته از خستگی است. شاید بتوان این اشکالات را حتی شیرینی یک کار دانست که البته باید آنها را پذیرفت اما در «ستایش 3» وجوهاتی وجود دارد که به آنها هیچ توجهی نشده و ما کاملاً مورد بی‌مهری قرار گرفتیم. در سریال «ستایش 3» گام‌های بزرگی برداشتیم که توجهی به آنها نشد. قطعاً «ستایش 3» سقف مطالبات مردم از سریال‌سازی نیست ولی بهتر است وجوهات مثبت این سریال را نیز ببینیم.

داریوش ارجمند در بخش دیگری از این نشست با بیان این جمله که «من کارم را انجام داده‌ام، حال هر کس هر چه می‌خواهد بگوید» انتقادات بسیاری را متوجه خود کرد. او در ادامه اظهار داشت: اگر می‌خواهید حشمت فردوس را انتقاد کنید باید آن را از قسمت اول دنبال کنید. بسیاری از منتقدان این سریال حتی ریشه اختلافات حشمت با ستایش را نمی‌دانند. مشکل اصلی حشمت با ستایش به یک بحث اصطلاحاً ناموسی برمی‌گردد. فردوس دیدگاه جامعه‌شناسی خود را از دانشگاه بدست نیاورده، او این دیدگاه را از زندگی و ارتباطش با مردم در محله‌ای که زندگی می‌کند بدست آورده و تمام دیدگاهش از دریافت‌هایش از مردم بدست آمده است. زمان زیادی پیش آمد تا حشمت، ستایش را عروس خطاب کند، این خود اتفاقی دراماتیک است. من 48 ساعت در اصفهان با مردم درباره حشمت فردوس صحبت کردم و هر کس که شقیقه‌هایش کمی سفید بود حرف‌هایی که حشمت می‌زد را در زندگی واقعی خود به یاد می‌آورد.

او افزود: من 60 سال در این عرصه ایفای نقش کرده‌ام، با همه کارگردان‌های این کشور همکاری داشته‌ام و باید بگویم سعید مطلبی به اعتقاد من در نوشتن فیلمنامه حکیم است. او درس‌های بزرگی در فیلمنامه «ستایش» به جوانان امروز ما داد.

سلطانی به محور سریال «ستایش3» اشاره و اظهار داشت: سکانس‌های فراوانی در سریال حول محور عشق مطرح شده و شخصیت نخستین سریال یعنی ستایش با احترام به عشق گذشته خود و ارتباط موفق و مناسب با فرزندان توانست به یکی از مقوله‌های اجتماعی بپردازد، زیرا سریال قصد داشت تا حقوق افراد در زندگی و اجتماع را به مردم یاد آوری کند، در این راستا تلاش کردیم تا به حاشیه نرویم.

وی به ویژگی‌های فصل سوم سریال ستایش اشاره و ابراز کرد: در این فصل تلاش شد تا علاوه بر مطرح کردن لایه‌های متفاوت داستان خطوط اصلی به شکلی موازی حرکت کند و از تکرار بپرهیزد همچنین در فصل سوم سرانجام آدم‌ها و روابط بین آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

سلطانی ساخت فصل چهارم را منوط به بازخورد‌های مخاطبان دانست و خاطر نشان کرد: ساخت فصل چهارم ستایش به باز خورد‌های مخاطبان باز می‌گردد چنانچه ظرفیت‌های لازم وجود داشته باشد سریال ادامه پیدا خواهد کرد و البته نظر نویسنده نیز درتولید فصل بعدی بسیار مهم است.

آرمان زرین کوب تهیه کننده سریال ستایش در ادامه این نشست خبری پیرامون وقفه ایجاد شده در ساخت سریال   «ستایش۳» گفت: وقفه ایجاد شده بین سریال ستایش دو و سه به خاطر نگارش نویسنده و تهیه و تنظیم داستان سریال بود و سعید مطلبی برای متن داستان نیازمنده زمان بیشتری بود.

وی در مورد ادامه تولید سریال ستایش در قالب فصل ۴ ابراز کرد: اگر قرار باشد سریال ستایش در قالب فصل چهار ساخته شود قطعا همین روال را ادامه خواهیم داد، زیرا باز خورد‌ها حاکی از موفقیت این سریال است.

زرین کوب آمار ۳۰ میلیونی مخاطبان اشاره و تاکید کرد: بررسی آمار تلوبیون بیانگر این مهم است که ستایش سه توانست بار دیگر مورد استقبال مخاطبین قرار بگیرد این موضوع با توجه به تمام مشکلات پیش روی تولید سریال ستایش در فصل سه قابل توجه و اهمیت است.

او محتوا را در تولید سریال «ستایش۳» عاملی مهم و تاثیرگذار در جذب مخاطبان دانست و تصریح کرد: محتوای سریال «ستایش۳» نقش مهم و تاثیرگذاری در جذب مخاطبان داشته این در حالی است مجموعه سریال ستایش سه سریالی غیر مناسبتی است.

در ادامه این نشست داریوش ارجمند بازیگر نقش حشمت فردوس در سریال «ستایش۳» پیرامون محتوای سریال ابراز کرد: داستان سریال «ستایش۳» دارای مضمونی پرمحتوا بود و توانست بار دیگر بسیاری از نکات مهم زندگی فراموش شده امروز را برای مخاطبان یادآوری کند.

او در مورد نقش حشمت فردوس در مجموعه «ستایش۳» اظهار کرد: فردوس فردی است که تمام سختی‌ها و مشکلات زندگی را تجربه کرده و پله به پله توانسته بالا بیاید وی دارای دیدگاه‌های خاص و ویژه‌ای است این فرد با تجربه از جامعه توانسته به جایگاه ویژه‌ای دست یابد. فردوس به جامعه با شیوه خاص خودش نگاه می‌کند و آن را همانگونه که تجربیاتش مشخص می‌کند قبول دارد.

خبرنگار: علی ناصری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: