به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، پیتر دبروگ منتقد سایت ورایتی بعد از تماشای «متری شیش و نیم» در جشنواره توکیو این فیلم را یک «ارتباط فرانسوی» ایرانی دانست و نوشت: بخشی از «متری شیش و نیم» یک فیلم اکشن پر از آدرنالین است و بخشدیگرش اثری ریزبین درباره بروکراسی در ایران. درست مثل استاد دیگر سینمای ایران اصفر فرهادی، روستایی سنت‌های سینمایی شرق و غرب را با هم ترکیب می‌کند. نتیجه اثری که می توان آن را نمونه ایرانی «ارتباط فرانسوی» نامید، یک فیلم پلیسی پر تنش و در حد هالیوود که برآوردی واقعی از نقاط قوت وضعف سیستم مبارزه با مواد مخدر در تهران را نشان می دهد. هیجان انگیز به اندازه یک فیلم اکشن آمریکایی!

اگر «متری شیش و نیم» قرار بود تنها یک فیلم تبلیغاتی و پروپاگاندا باشد، به اثری تبدیل نمی شد که در آن آدم خوب ها دائم در حال بحث و جدل با هم هستند. ریتم فیلم بسیار سریع، اما همچنینی پر از دیالوگ است، که تقریبا همه هم در دعوا رد و بدل می شوند.شاید ناصر (با بازی نوید محمد زاده) شخصیت شرور فیلم باشد، اما او دقیقا به همان اندازه قهرمانانی که مسئول دستگیری اش هستند، شخصیتی پیچیده دارد. شاید به همین دلیل باشد که او و نه معادی، برنده جایزه بهترین بازیگر در جشنواره توکیو برای این خلافکار در بند، شده است.

«متری شیش و نیم» تلاش نمی کند رفتار ناصر را توجیه کند. اما نشان می دهد که ناصر چطور در ذهن خود رفتارش را توجیه کرده است. در کشوری که میلیون ها مصرف کننده وجود دارد، او تنها یکی از مردان مسئول است و تا زمانی که نشود روش فکری جامعه را عوض کرد ، افراد دیگری خواهند بود که جای ناصر را پر کنند.