به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، در این قسمت از برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ»، حافظ آهی، مجری برنامه، با دکتر مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت‌وگو خواهد کرد. طبق آمار در سال ۹۸، ۴۸ روز هوای سالم، ۲۲ روز ناسالم، یک روز ناسالم برای همه گروه ها بوده و ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون تفاوت معناداری نسبت به سال قبل نداشته است. معاون پایش محیط زیست استان تهران می‌گوید غلظت دی‌اکسید نیتروژن در سال جاری افزایش پیدا کرده و شاخص ازن نسبت به میانگین بلند مدت در هوای تهران، نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته که به دلیل افزایش دما و تشدید منابع آلودگی بوده است. سهم تقریبی انتشار کل ذرات معلق برای کلیه‌ی وسایل نقلیه برابر با ۷۰ درصد، پایانه‌‎ها برابر با یک درصد، گرمایش خانگی و تجاری برابر با دو درصد و همچنین نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع برابر با ۲۷ درصد است. براساس مستندات برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران که توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران منتشر شد، سالانه بین ۴ تا ۵ هزار شهروند تهرانی جان خود را در مواجهه‌ی مستقیم با ذرات معلق از دست می‌دهند. همچنین، خسارت اقتصادی آلودگی هوای تهران بالغ بر ۲.۶ میلیارد دلار در سال است. 

در بخش دیگری از برنامه، سیدامیر سادات‌موسوی به چند سوال اقتصادی عمومی پاسخ می‌دهد؛ منبع موثق برای داده‌های کلان اقتصادی کجاست و از کجا بفهمیم تورم، درآمد سرانه و ... چقدر است؟ گزارشی از جزییات کار مانی میرصادقی، یکی از پرافتخارترین مستندسازهای حیات‌وحش، یکی دیگر از بخش‌های شصت‌ویکمین قسمت فصل ششم برنامه‌ی «چرخ» خواهد بود.

مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. 

«چرخ» روزهای، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: