روح الله شمقدری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا با اشاره به ساخت فیلم یا سریال با محوریت «شخصیت» گفت: برای ساخت اثری درمورد یک شخصیت معاصر به خصوص شهدای مجاهد، اولین و مهم‌ترین شاخص، وفاداری به دیدگاه، نگاه و ارزش‌های آن شخص است. برای مثال اگر می‌خواهند زندگینامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را بسازند باید ولایتمداری و ذوب بودن ایشان در ولایت را مدنظر قرار دهند. در کنار این عنصر مهم باید باقی نیازهای اثر سینمایی از درام تا قهرمان پروری و سایر مسائل فنی در خدمت نوع و نگرش شهید قرار گیرد. اگر غیر از این باشد درحق شهیدی که مرزهای ایران را رد کرده و تبدیل به یک جریان مقاومت شده است جفا می‌شود.

او با تاکید بر ساخت زندگینامه بزرگان ملی در مدیاهای متفاوت بیان داشت: همین که ابراهیم حاتمی‌کیا گفته است می‌خواهد فیلم «حاج قاسم» را بسازد همه ما به این اطمینان قلبی می‌رسیم که قرار است یک اثر خوب تولید شود. نکته ای که وجود دارد این است در یک اثر سینمایی نمی‌توان همه بخش‌های زندگی یک شخصیت را نشان داد بنابراین ما برای ادای دین خود باید در مدیاهای متفاوت از جمله فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، مستند و... به این شخصیت‌ها بپردازیم تا افکار و نگرش آنها انعکاس یابد.

او ادامه داد: برای انجام چنین کاری نیاز به یک جریان‌سازی فرهنگی داریم که در عرصه‌های فرهنگی و هنری‌مان نهادینه شود، اتفاقی که اصلا در سطح مدیریت فرهنگی کشور نمی‌بینیم و حتی غدغه‌ای دراین خصوص وجود ندارد. متاسفانه سینما و تلویزیون به یک‌سری مباحث سطحی اختصاص یافته که باعث شده به سمت ابتذال رود.

شمقدری تصریح کرد: اینکه عده‌ای می‌گویند ساخت اثر در مورد شخصیت‌های معاصر سخت‌تر از شخصیت‌های تاریخی است از جوانب مختلف درست است. در درام پردازی یک جاهایی دست کارگردان بسته می‌شود اما به هرحال ما اگر می‌خواهیم ادای دِین کنیم باید تمام این سختی‌ها را بپذیریم. در سینمای جهان هم شاهد این هستیم به شخصیت ‌های معاصر خود می‌پردازند درعین حال وفاداری به درام را هم حفط می‌کنند. این حرف‌ها و سختی‌ها بهانه‌ای شده برای مدیران تا به این سمت نروند و شخصیت‌های انقلابی ما غریب واقع شوند.

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: