به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا، ابوالحسن داودی درباره اتفاق‌های اخیر برای جامعه گفت: من نه به‌عنوان یک فیلمساز، بلکه به عنوان کسی که به مسائل و تحلیل‌های وقایع جامعه علاقه‌مندم ترجیح می‌دهم کمی با فاصله، با این مسئله برخورد کنم. تصور می‌کنم ما اکنون، در این دوران چهل ساله بعد از انقلاب، در حساس‌ترین و بزنگاه‌ترین نقطه تاریخ بعد از شکل‌ گرفتن جمهوری اسلامی قرار گرفته‌ایم که چه به شکل معنایی و چه به شکل واقعی، به تصمیمی که از حالا به بعد گرفته می‌شود، وابسته است؛ تصمیمی نه به شکل تبلیغاتی و مقطعی، بلکه آنقدر واقعی و مبتنی بر تغییرات مثبت اصولی، که بتواند حداکثر اتحاد و توافق را در بین‌ حاکمیت و اکثریت مردم به وجود آورد.

این کارگردان سینما با اشاره به اتفاق‌های مهمی که در همین فاصله کوتاه چند روزه رخ داده و سبب بروز واکنش‌های متفاوت شده است، ادامه داد:‌ هفته قبل مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی را داشتیم؛ مراسمی که اکثر گروه‌های اجتماعی بدون نقطه نظر شخصی‌شان به این نتیجه رسیدند که در آن شرکت کنند، چون احساس کردند در رابطه‌ای‌ که یک سوی آن دیوانه کبیری مثل ترامپ است، کرامت انسانی همه آن‌ها نیز زیر پا گذاشته شده، یعنی هم حاکمیت و هم مردم در این حس پاسداری کرامت مشترک بودند. ما این وقایع را دیدیم که یک هفته قبل مردم حماسه بزرگی را خلق کردند و تقریباً همه را در خارج از کشور دچار سرگیجه کردند، اما با بی‌تدبیری و از دست دادن فرصت آشتی ملی، بلافاصله عکس آن در این‌جا اتفاق می‌افتد.

او گفت: عکس‌العمل‌هایی که الان در سطح جریان روشنفکری هنرمندان به صورت استعفاء یا کناره‌گیری از جشنواره فجر می‌بینیم، به نظرم اصل اولیه‌اش همان بحث کرامت انسانی است و بعد هم ناشی از شرایط هیستریکی است که فجایع پی در پی به‌وجودآورده، متاسفانه برای این اتفاق‌های بزرگ، اگر تدبیری اساسی صورت نگیرد، نقطه پایان امیدبخشی هم وجود ندارد. با این حال، ضرر و زیان این‌ واکنش‌ها برای سیستم خیلی بیش از چیزی می‌تواند باشد که الان به نظر می‌رسد، یعنی امروز کنار رفتن یا استعفای چند فیلمساز یا گروه تئاتری شاید خیلی اتفاق مهمی نباشد اما آنچه که در رشد بی‌اعتمادی میان مردم و حاکمیت دومینووار در حال رخ دادن است، از جایی دیگر قابل جمع‌ کردن نخواهد بود، یعنی به هر شکلی که بند و بست امنیتی برای آن قائل شوند، در جایی از کنترل خارج می‌شود. به همین دلیل، به نظرم تنها راه باقی‌مانده، یک تجدیدنظر اساسی است که در برخورد با واقعیت‌های امروز جامعه باید انجام شود.

منبع: سینماسینما

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: