گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، این کتاب برای اولین بار به شکل پاورقی در ماهنامهٔ آتلانتیک و مجلهٔ مک میلان چاپ شد و سپس در سال ۱۸۸۱ به صورت کتاب مستقل منتشر شد. شخصیت اصلی داستان چنان که ‌از اسم آن برمی‌آید یک زن است؛ زنی جوان به ‌اسم ایزابل آرچر. ایزابل دخترآمریکاییِ معصوم و جذابی‌است که ‌بنا به ‌پیشنهاد خاله‌ی خود خانم تاچت، و تحت حمایت او، از آمریکا به ‌انگلستان می‌آید. جیمز داستان را ـ که ‌54 فصل دارد و ترجمه ‌فارسی آن قریب 800 صفحه ‌است در انگلستان و در محوطه‌ی چمن وسیع خانه‌ی خاله‌ی ایزابل شروع می‌کند. حاضرین در صحنه ‌سه ‌نفرند که ‌هر سه ‌نقشی تعیین کننده ‌در زندگی ایزابل ایفا خواهند کرد؛ شوهر خاله‌ی ایزابل آقای تاچت، پسر خاله ‌بیمار و دوست داشتنی او رالف، و دوست خانوادگی تاچت‌ها، لرد واربرتنِ سی و پنج ساله‌ی جذاب، مجرد و بسیار ثروتمند.

جیمز با مهارتی مثال زدنی در فصل اول صحنه ‌را برای حضور ایزابل آماده ‌می‌کند تا او در فصل دوم به ‌شکلی بسیار حساب شده ‌و تاثیر گذار پا به ‌داستان بگذارد. جیمز در فصل سوم و چهارم زمان را به ‌عقب می‌برد. در فصل سوم از ملاقات خانم تاچت و ایزابل در آمریکا می‌گوید؛ از فوت پدر ایزابل که ‌‌به ‌تازگی اتفاق افتاده، و از این که ‌ارثیه‌ی ناچیزی به ‌ایزابل رسیده ‌ است که خود ‌از میزان آن بی‌اطلاع است، و در فصل چهارم در طرحی سریع خانواده‌ی ایزابل که ‌شامل دو خواهر بزرگتر از اوست را معرفی می‌کند. ملاقات خاله ‌و خواهرزاده ‌در کتابخانه‌ خانه‌ی اجدادی ایزابل انجام می‌شود؛ جایی که ‌از دوران کودکی همواره ‌مکان مورد علاقه‌ی ایزابل در آن خانه ‌بوده ‌است.

کتابخانه ‌و کتاب قطور تداعی کننده‌ اندیشه ‌و تفکر است. به ‌این‌ترتیب جیمز که ‌در فصل‌های اول و دوم ایزابل را دختری مستقل و آزاد معرفی کرده، ‌در فصل سوم می‌افزاید که ‌او فردی متفکر و عمیق است.

تا پایان فصل پنجم زمینه لازم برای معرفی ایزابل فراهم شده ‌است. در فصل ششم او مستقیما به ‌خواننده ‌معرفی می‌شود. تا اینجا‌‌ی داستان جیمز شخصیت اصلی داستانش را ساخته ‌است. باقی می‌ماند سه ‌مسئله‌:

ا. تامین نیرو برای پیش بردن داستان. 2. پرداختن شخصیت ایزابل. و3. تعیین سرنوشت او.

نیروی محرک داستان مسئله‌ی ازدواج ایزابل است و همین مسئله ‌است که او را در طول داستان، که ‌مدت زمان شش سال را در بر می‌گیرد، صیقل خواهد داد و خواهد پرداخت.

جیمز در مقدمه‌ی روشنگرانه‌‌ای که ‌سالها پس از نخستین انتشار «تصویر یک زن» (در1881) بر آن نوشته، ‌می‌گوید این اثر بنایی است از نظر معماری درست، که ‌بعد از اثر دیگر او "سفیران"(یا سفرا) که ‌سال‌ها بعد نوشته ‌شده، مناسب‌ترین اثر اوست. جیمز در همان مقدمه ‌به ‌تفصیل توضیح می‌دهد که ‌«تصویر یک زن» چگونه ‌پدید آمده ‌است و تصریح می‌کند که تمام مصالح او برای ساختن بنای منظم و وسیعِ «تصویر یک زن»، ایده، یا به ‌قول او تصویر یک زن جوان بوده است که ‌سرنوشت خود را تحقیر می‌کند.

گفتنی است بر اساس این رمان تاکنون سریال و فیلم های سینمایی نیز ساخته  و اکران شده است؛ در سال ۱۹۶۸ سریالی تلویزیونی و  در سال ۱۹۹۶، فیلم «تصویر یک زن» توسط کارگردان نیوزلندی جین کمپیون، بر اساس این رمان با بازی نیکول کیدمن و جان مالکوویچ ساخته شد. همچنین در سال ۱۹۶۸ توسط بی‌بی‌سی، یک سریال تلویزیونی برگرفته از رمان پرتره یک بانو با بازی سوزان نیو به نقش ایزابل و ریچارد چمبرلین در نقش رالف تاچت ساخته و پخش شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: