به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، «پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم یک نمونه استثنایی در تلویزیون ایران است که در 6 فصل ساخته شده و همیشه مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و انتظار می‌رود پس از این حجم از توجه و مخاطب عوامل تولید این سریال در ساخت آن توجه بیشتری داشته باشند اما فصل آخر سریال محبوب سیروس مقدم با اشکالات بسیاری در کارگردانی و تدوین مواجه بود که در فضای مجازی نیز واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت.

در ادامه این مطلب اشاراتی به ضعف‌های سریال «پایتخت» یا در واقع گاف‌های بصری و روایی می‌پردازیم که در ادامه می‌خوانید:

 

در سکانسی که بهبود سوار هواپیما می‌شود بر خلاف آنچه که در همه جای دنیا رایج است ابتدا مسافران سوار هواپیما شده و سپس مهماندارها وارد هواپیما می‌شوند. این در حالی است که در شرایط مرسوم ابتدا مهماندارها داخل هستند و بعد مسافران وارد می‌شوند.

سوتی هواپیما

نکته جالب دیگر فصل جدید این سریال انتخاب بازیگر برای نقش جمیله است. جمیله در فصل اول زن داداش «هما سعادت» بود، اما در این فصل  زن داداش «نقی معمولی» شده بود.

سوتی جمیله

یکی از سکانس‌های عجیب سریال «پایتخت» مربوط به مسابقه فوتبال پرسپولیس و نساجی می‌شود. در این بخش که به نظر می‌رسد عوامل تولید «پایتخت» موفق به اجرای ایده‌هایشان نشده‌اند، گاف‌های تصویری بسیاری را شاهد بودیم. شماره لباس بهتاش به عنوان دروازه‌بان سوم تیم نساجی در ابتدا 55 بود که سپس به 88 تغییر پیدا کرد و در نهایت شماره 1 را به تن بهتاش دیدیم. در پلان دیگری وقتی بازیکن پرسپولیس شوتی به سمت دروازه نساجی می‌زند دروازه‌بان (بهتاش فریبا) ابتدا به سمت چپ خود شیرجه زده اما در پلان بعدی به سمت راست رفته و توپ را می‌گیرد.

سوتی شیرجه 1

سوتی شیرجه 2

در بخش دیگری از مسابقه فوتبال نساجی و پرسپولیس تصویربردار سریال را می‌بینیم که داخل زمین است و از بهتاش تصویربرداری می‌کند.

سوتی فوتبال

در بخش دیگری در حالیکه هما در تلویزیون از شیوع بیماری کرونا و ماندن در خانه می‌گوید، پسر خواهر شوهرش در صحنه‌های بعدی به مدرسه می‌رود.

بهروز پایتخت

در یکی از قسمت‌ها که «نقی معمولی» از  مکه آمده بود و مهمانی برای اهالی روستا تدارک دید، آب قطع شده بود به طوری که به اشتباه از آب زمزم برای تهیه غذا استفاده کردند اما در سکانسی «فهیمه» با باز کردن شیر آب صورت خود را شست.

 

سوتی قطعی آب

در قسمت دیگری از این سریال وقتی ارسطو از زندان آزاد می‌شود، در کف دست او مهر آزادی می‌زنند اما در پلان بعدی رد هیچ مهری روی دست ارسطو دیده نمی‌شود.

سوتی مهر

یکی دیگر از گاف‌های عجیب که اینبار مربوط به بازیگر سریال می‌شود، احمد مهرانفر در نقش ارسطو گوشی موبایلش را برعکس گرفته و صحبت می‌کند.

سوتی گوشی

در سکانسی از این مجموعه تلویزیونی شاهد اشتباه عجیبی بودیم و در حالیکه بهبود و فهیمه مشغول خوردن صبحانه بودند، در نمای لانگ‌شات از این دو کاراکتر بر سر سفره که آنها را در پس زمینه نشان می‌داد، در پیش‌زمینه تصویر، از آینه اتومبیل بهتاش عوامل پشت دوربین به راحتی دیده می‌شدند.

سوتی پایتخت 6

یکی دیگر از اتفاقات عجیب در این سکانس مربوط به سماور می‌شود. در پلانی که ابتدا از سفره صبحانه می‌بینیم سماور برقی بدون اینکه به برق متصل باشد کار می‌کند.

سوتی سماور

گفتنی است پخش سریال «پایتخت 6» با پایانی موقتی به اتمام رسید و پس از رفع بحران کرونا در کشور قسمت پایانی این سریال ساخته و پخش می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: