این عمل نزد خداوند از ۲ ماه روزه داری و اعتکاف محبوب تر است

این عمل نزد خداوند از ۲ ماه روزه داری و اعتکاف محبوب تر است

ابوحمزه ثمالی از امام سجاد علیه‎السلام نقل می‌کند: هر که حاجت برادرش را برآورد به برآوردن حاجت خداوند آغازیده و خداوند به سبب این کار صد حاجت او را که یکى از آنها بهشت است برآورد و هر که اندوه و گرفتارى برادرش را بزداید خداوند اندوه‏ هاى روز رستاخیز او را بزداید هر چند بسیار سخت باشند

به گزارش خبرگزاری برنا؛ توجه و رسیدگی به امور همنوعان ایمانی از تأکیدات مهمی است که در منابع دینی‎‎مان به وفور دیده می‌شود تا جایی که امام سجاد(ع) ضمن حدیث مفصلی، ثواب برآوردن نیاز برادران دینی را از دو ماه روزه و اعتکاف نزد خداوند محبوب‎تر معرفی کردند.

ابوحمزه ثمالی از امام سجاد علیه‎السلام نقل می‌کند: هر که حاجت برادرش را برآورد به برآوردن حاجت خداوند آغازیده و خداوند به سبب این کار صد حاجت او را که یکى از آنها بهشت است برآورد و هر که اندوه و گرفتارى برادرش را بزداید خداوند اندوه‌ هاى روز رستاخیز او را بزداید هر چند بسیار سخت باشند ... به خدا سوگند که برآوردن نیاز برادر دینی از دو ماه روزه و اعتکاف پى در پى در ماه حرام در پیشگاه خداوند محبوب‎تر است.

متن حدیث:

مَنْ قَضَى لِأَخِیهِ حَاجَةً فیحاجه الله بها [فَبِحَاجَةِ اللَّهِ بَدَأَ] وَ قَضَى اللَّهُ بِهَا مِائَةَ حَاجَةٍ فِی إِحْدَاهُنَّ الْجَنَّةُ وَ مَنْ نَفَّسَ عَنْ أَخِیهِ کُرْبَةً نَفَّسَ اللَّهُ عَنْهُ کُرْبَةً یَوْمَ الْقِیَامَةِ بَالِغاً مَا بَلَغَتْ ... وَ اللَّهِ لَقَضَاءُ حَاجَتِهِ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ مِنْ صِیَامِ شَهْرَیْنِ مُتَتَابِعَیْنِ بِاعْتِکَافِهِمَا فِی الشَّهْرِ الْحَرَامِ.

منابع:

ثواب الاعمال شیخ صدوق، ص146

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار قرآن و معارف

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار قرآن و معارف

    اخبار برگزیده