به گزارش برنا از قزوین؛ حسن عباس نژاد با اعلام این خبر، گفت: زیستگاه‌های طبیعی استان قزوین دارای ۴۳ گونه جانوری از رده پستانداران با ۱۸ خانواده بوده که راسته جانوری این گونه‌ها شامل خارپشتان، حشره خواران، خفاش‌ها، جوندگان، خرگوش‌ها، گوشتخواران و زوج سمان بوده است.  

وی تصریح کرد: از گونه‌های جانوری پستانداران گونه خفاش حنایی، خفاش بال بلند کمرنگ، زرده پر، آهو، کل و بز، قوچ و میش ارمنی از جمله گونه‌های آسیب پذیر در مناطق زیستی استان قزوین به شمار می‌روند و پلنگ ایرانی نیز از جمله گونه جانوری پستاندار در معرض خطر است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: مهمترین علت انقراض و در معرض خطر بودن گونه‌های جانوری و پرندگان، شکار و تخریب زیستگاه‌های این گونه‌ها همچون تالاب‌ها و جنگل‌ها است.

عباس نژاد در ادامه نماد تنوع زیستی استان قزوین را پرنده هما دانست و یادآور شد: تمرکز حیات وحش بیشتر در مناطقی است که تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: در حال حاضر سه منطقه حفاظت شده باشگل، الموت و طارم سفلی و چهار منطقه شکار ممنوع شامل رودبار الموت شرقی و غربی، آوج و الله آباد با مساحت ۴۵۹ هزار و ۱۸۴ هکتار مامن حیات وحش در استان قزوین محسوب می‌شوند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: