به گزارش خبرنگار برنا از قزوین، کارگاه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری روز چهارشنبه با حضور استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد.

هدایت الله جمالی پور در این جلسه اظهارداشت: موضوع نوآوری در کشور بسیار اهمیت دارد و کارگروه تحقیق و پژوهش می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد و اقتصاد را پویاتر کند.

استاندار قزوین تصریح کرد: اقتصاد دانش بنیان باید به پژوهش و تحقیق متکی باشد و لازم است در این عرصه کارهای مهمی صورت گیرد و دانشگاه هم به آن کمک کند زیرا الان چالش های زیادی در صنعت و بخش های دیگر داریم که می توانیم از ظرفیت پژوهش و تحقیقات برای حل آنها بهره بگیریم. 

جمالی پور اضافه کرد: باید حلقه اتصال دانشگاه و صنعت بیشتر شود و ساختار نظام آموزشی تغییر کند تا با تعامل بیشتر بتوانیم ارتباط این دو نهاد را برقرار کنیم.

استاندار قزوین یادآورشد: باید از ظرفیت موجود درست بهره برداری کرده و از توان بخش خصوصی هم استفاده کنیمتا زمینه پژوهش محور شدن و توسعه خلاقیت ها را سرعت بخشیم.

شهرستان آبیک صاحب پردیس فنآوری می شود

وی در خصوص ایجاد پردیس علم و فناوری در شهرستان آبیک اظهارداشت: برای اجرای این طرح مهم علمی لازم است الگوییمانند پارک علم و فنآوری شرق تهران پیاده شود که در این راستا بایدمعاونت علم و فناوری ریاست جمهوری متولی کار باشد تا حمایت لازم صورت گیرد. 

جمالی پور اضافه کرد: در اجرای طرح های گردشگری لازم است گروههای پژوهشی و تحقیقاتی با کمک ناظران تخصصی کارها را به صورت جامع انجام دهند تا به سوالات و شبهات پاسخ داده شود.

وی گفت: طرح های پژوهشی باید بتواند مشخص کند که اجرای هر طرح آیا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هست یا نه و اگر پیاده شود چه دستاوردهایی برای استان خواهد داشت.

استاندار قزوین بیان کرد: ایجاد انگیزش و اقتصادی بودن طرح ها را باید مجری تشریح کند و در این میان طرح های پژوهشی الزاما قرار نیست فقط جواب مثبت دهد بلکه گاهی اگر طرحی را مناسب و مقرون به صرفه نداست هم باید اعلام کند تا سرمایه ها هدر نرود.

وی تصریح کرد: اولین تقطه پژوهش و تحقیق جواب دادن به سوالات اصلی است برای نمونه مشخص کند برای این که مقصد گردشگری شویم چه اقداماتی باید صورت گیرد و از نظر جامعه شناختی و روان شناختی چه اقداماتی لازم است. 

جمالی پور گفت: در مناطق مختلف استان قزوین موقعیت های خوبی داریم که دریاچه اوان، قلعه الموت و روستاهای گردشگری می تواند محور طرح های توسعه و مقصد گردشگری باشد و برای آن  برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین و پیش بینی شود.

وی اظهار داشت: باید در حوزه اقتصاد از ظرفیت دانشگاهها هم استفاده شود و برای اثر بخش تر شدن طرح های پژوهشی استفاده از ناظر هم الزامی است.

استاندار قزوین یادآورشد: تمامی طرح های پژوهشی لازم است پیوست زیست محیطی داشته باشد تا به نتایج ارزشمندی برسد. 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: