«پنجاه بدر» بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت های گردشگری و آیین های سنتی قزوین است

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: مراسم «پنجاه بدر» بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت های گردشگری و آیین های سنتی قزوین به گردشگران داخلی و خارجی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا از قزوین؛  "پنجاه بدر" یکی از سنت های قدیمی و خاص قزوینی ها برای طلب و دعای باران است که هرساله عصر نوزدهم اردیبهشت ماه در باغستان های سنتی این شهر برگزار می شود اما تداوم کرونا موجب شده تا برای دومین سال پیاپی خبری از این مراسم کهن نباشد.

اگرچه بین این سنت کهن و زیبا با سیزده بدر که در همه جای ایران به جا آورده می شود و مردم در آن به دامان طبیعت می روند، شباهت هایی وجود دارد اما با یکدیگر متفاوت هستند.

در این مراسم قدیمی که جنبه معنوی و تفریحی نیز پیدا کرده، خیلی از شهروندان قزوینی برای افزایش رزق و روزی با حضور در باغستان های جنوبی این شهر با خواندن دو رکعت نماز از خداوند درخواست باران می کنند.

en6418

فلسفه پنجاه بدر، شکرگزاری و تمنای باران است اما در کنار آن خانواده‌ها هر یک به فراخور جمعیتی که دارند با هم همراه شده‌، زیراندازی در گوشه‌ای از دل طبیعت پهن می‌کنند تا در کنار گذران لحظه‌هایی خوش، آئین‌های مذهبی باران‌خواهی و شکرگزاری را نیز به جای آورند. 

خوردن غذاهایی از جمله آش رشته و دُیماج ، پیش‌غذایی محلی که مخلوطی از نان خردشده، پنیر، سبزی، گردو، کشمش و سیر است و انواع تنقلاتی چون آجیل و شیرینی باقیمانده از عید، بخشی از رسوم «پنجاه بدر» در قزوین است.

با گذشته دو سال از ایجاد وقفه در اجرای این مراسم به دلیل کرونا امسال با فروکش کردن بیماری شرایطی مهیا شده تا شاهد برگزاری دوباره این آیین باشیم.

امسال قرار است با همکاری میراث فرهنگی، اداره ارشاد ، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، سازمان همیاری ها و مشارکت بخش خصوصی در کنار اقامه نماز طلب باران، شاهد برنامه های متنوع و شاد و نیز خلاقانه باشیم که این حرکت می تواند در معرفی آداب و رسوم زیبای مردم قزوین و نیز جاذبه های تاریخی و گردشگری آن نیز موثر باشد.

image_2022_5_7-18_28_22_735_UKf

مدیران میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان همیاری های استان روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه برنامه های این روز را تشریح کردند و خواستار اطلاع رسانی مناسب برای حضور گسترده مردم در آیین های پنجاه بدر شدند.

علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین در این نشست اظهارداشت: 19 اردیبهشت هر سال در تقویم مردم قزوین روز بیادماندنی است که مردم مومن و ریشه دار قزوین با حضور در مصلی با اقامه نماز از خداوند طلب باران می کنند تا سال پربارش و پر نعمتی داشته باشند.

وی بیان کرد: در کنار این برنامه مذهبی، شاهد برنامه های فرهنگی و دورهمی و صله رحم نیز هستیم و مردم اصیل قزوین در این روز با درست کردن آش سنتی و دیماج و نوشیدنی سرکه شیره ساعات پر نشاطی را برای خود مهیا می کنند.

خزائلی تصریح کرد: امسال با فروکش کردن بیماری کرونا می توانیم پس از دو سال وقفه این آیین را در فضایی مناسب برگزار کنیم و با همکاری چند دستگاه اجرایی برنامه های جذاب و شادی تدارک دیده شده که امیدواریم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: اقامه نماز طلب باران در مصلی، برگزاری جنگ شادی، کنسرت موسیقی، محفل طنز، تور قزوین گردی، برای آشنایی با جاذبه های تاریخی و گردشگری از برنامه های پنجاه بدر امسال است.

وی بیان کرد: در این روز از فعالان تورهای گردشگری در سطح ملی دعوت شده تا روز دوشنبه میهمان استان قزوین باشند و با جاذبه های گردشگری و باستانی و سنت های این خطه آشنا شوند.

image_2022_5_7-18_28_23_37_qHd

خزائلی تصریح کرد: نماینده وزیر میراث فرهنگی نیز در این برنامه حضور خواهد یافت و فرصتی مهیا شده تا بتوانیم ظرفیت های این استان را به مسئولان کشوری معرفی کنیم.

خزائلی گفت: مراسم پنجاه بدر امسال از حال و هوای شاد و متنوعی برخوردار است و می تواند ساعات خوشی را برای مردم مهیا کند و امیدواریم این مراسم آغازی برای تدارک برنامه های منظم، تاثیرگذار، جذاب و مناسب تری به صورت متمرکز در سال های آینده باشد.

وی از خبرنگاران خواست ضمن حضور در برنامه های پیش بینی شده «پنجاه بدر» در انعکاس مطلوب این رویداد فرهنگی و آیینی و تبدیل شدن قزوین به مقصد گردشگری نقش مهم خود را ایفا کنند.

انتهای پیام

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار قزوین

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار قزوین

  اخبار برگزیده