طرح آبرسانی به ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستای استان قزوین بزودی کلید خواهد خورد

طرح آبرسانی به 14 شهر و 194 روستای استان قزوین بزودی کلید خواهد خورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: بزودی با مشخص شدن سرمایه گذار بخش خصوصی طرح مهم آبرسانی از سد طالقان به 14 شهر و 194 روستای استان قزوین کلید خواهد خورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ یدالله ملکی با تشریح مهمترین اقدامات شرکت آب منطقه ای قزوین اظهارداشت: طرح آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان از کارهای بسیار مهمی است که می تواند نیازهای آب شرب 14 شهر و 194 روستا را با حجم 60 میلیون مترمکعب تامین کند.

ملکی افزود: در این طرح 9 شهر و 90 روستا در محدوده شهرهای آبیک تا اقبالیه و 5 شهر و 104 روستا در محدوده تاکستان قرار دارد.

74025

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآورشد: با اجرای این طرح مهم بالغ بر 78 درصد جمعیت شهری و روستایی استان تحت پوشش آبرسانی قرار می گیرند.

این مدیر یادآورشد: با تکمیل این طرح مهم میزان برداشت از منابع زیرزمینی با توجه به افت کمی و کیفی آبخوان نیز بشدت کاهش خواهد یافت.

ملکی در مورد مشخصات این طرح اضافه کرد:  آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان قزوین شامل دو پروژه احداث خط 315 کیلومتری خط انتقال آب به همراه تاسیسات و تجهیزات وابسته و احداث تصفیه خانه آب شرب به ظرفیت 3 متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین اظهارداشت: برای رفع مشکلات اجرایی خطوط انتقال آب شرب و شروع مجدد عملیات اجرایی پیش از یک دوره توقف با اولویت آبرسانی به شهر آبیک با استفاده از منابع عمومی دولت، عملیات اجرایی آبرسانی به شهر آبیک در بخش های مختلف اجرایی و روند اجرا از ابتدای سال 1400 عملیاتی شد.

14010207000192_Test_PhotoN

ملکی گفت: با دریافت مجوز 5 میلیون مترمکعب آب از وزارت نیرو برای بخش خصوصی به عنوان مشوق سرمایه گذاری در تکمیل خطوط آبرسانی از سد طالقان به روش BOT (خودگردان) با توجه به محدودیت اعتباری دولت اقدام شد و با تشکیل کمیته مشترک با آبفای استان در خصوص پساب تصفیه خانه های فاضلاب استان نسبت به واگذاری 25 میلیون مترمکعب پساب به عنوان مشوق سرمایه گذاران داوطلب در تکمیل طرح آبرسانی از سد طالقان اقدام و اسناد مناقصه به تایید آبفای کشور رسید و اقدامات تکمیلی مربوط به آن در دستور کار قرار گرفت که موجب شد عملیات اجرایی آبرسانی به شهر آبیک در اواخر تیرماه امسال با حضور وزیر نیرو افتتاح شود.

1212

این مدیر تصریح کرد: عملیات اجرایی سد نهب در تاکستان از دیگر کارهای شاخصی است که انجام شده و این سد با ارتفاع متوسط 48.5 متر از پی و حجم مخزن 120 میلیون مترمکعب در منطقه تاکستان در حال اجراست.

ملکی گفت: سد نهب با طول تاج 2156 متر بزرگترین سد استان است و از جمله معدود سدهای کشور با طول تاج طولانی بشمار میرود.

وی افزود: ذخیره جریانات نابهنگام سیلاب رودخانه خر رود و تنظیم آن برای اراضی کشاورزی دشت قزوین،تغذیه مصنوعی و محیط زیست پایین دست از اهداف احداث سد مخزنی نهب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآورشد: با احداث این سد سالانه 80 میلیون مترمکعب آب برای مصارف کشاورزی 36 هزار و 800 هکتار از اراضی پایین دست از طریق تلفیق با منابع آب زیرزمینی در شرایط بهبود و 30 میلیون متر مکعب برای تغذیه مصنوعی و حفظ محیط زیست تنظیم می شود.

77

ملکی یادآورشد: با اجرای این سد ضمن تنظیم آب مورد نیاز بخش کشاورزی زمینه کاهش برداشت حدود 90 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی در شرایط بهبود و رعایت الگوی کشت نیز مهیا می شود.

پیشرفت 94 درصدی سد نهب

این مسئول اضافه کرد: از مهمترین برنامه های شاخص اجرا شده در این طرح ادامه عملیات اجرایی احداث بدنه سد و سازه های وابسته، تهیه و نصب بخش عمده ای از تجهیزات هیدرومکانیکال و الکتریکال، ادامه قرائت، نصب و رفتارنگاری ابزار دقیق در بدنه سد، اتمام نصب تجهیزات ابزار دقیق در بدنه سد است.

image_2022_2_25-13_48_11_200_NkL

وی گفت: آبگیری اولیه سد در اسفندماه سال 99 انجام شد و دریافت مجوز احداث نیروگاه برقآبی در پایاب سد نهب از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و پیگیری دریافت مجوز واگذاری دو میلیون مترمکعب آب بخش صنعت برای تامین منابع مالی از طریق سرمایه گذاری از دیگر فعالیتهاست.

ملکی اظهارداشت: ادامه انجام اقدامات قانونی مربوط به تملک اراضی مخزن، شروع عملیات میکروژئودزی و نقشه برداری مخزن سد نهب، شروع و اتمام مطالعات طرح گردشگری سازه های آبی سد نهب، شروع و ادامه عملیات اجرایی راه جایگزین روستای شیزر با پیشرفت 70 درصدی و دریافت مجوز کارگروه واگذاری استان موضوع دستورالعمل ماده 27 قانون الحاق در خصوص واگذاری گردشگری سد نهب به سرمایه گذار بخش خصوصی و پاکسازی مرحله اول مخزن سد و انجام مقدمات پاکسازی مرحله دوم از دیگر اقدامات انجام شده است.

164565026

به گفته ملکی، در حال حاضر ساخت سد نهب از 94 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار قزوین

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار قزوین

    اخبار برگزیده