انقلاب اسلامی با اتکا به خاستگاه اعتقادی بدنبال تحقق تمدن نوین اسلامی است

انقلاب اسلامی با اتکا به خاستگاه اعتقادی بدنبال تحقق تمدن نوین اسلامی است

مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی، خاستگاه انقلاب اسلامی اعتقادی و فرهنگی است و به دنبال تمدن نوین اسلامی هستیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا از قزوین؛ مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره جهادگران علم و فناوری در قزوین روز سه شنبه با حضور حسین قدیانی، مشاور عالی فرمانده کل سپاه، معاون اقتصادی، فرمانده سپاه استان و روسای دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و شرکت های فناور و دانش بنیان در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار شد.

حسین قدیانی مشاور عالی فرمانده کل سپاه در این مراسم گفت: ما نه فرهنگ غرب را قبول داریم و نه تمدن شرق را و به دنبال احیای تمدن اسلامی هستیم که پیامبر اسلام آن را پایه گذاری کرده است.

23

وی افزود: تمدن اسلامی همان جامعه مهدوی است و امروز به ایجاد تحول در مباحث علمی نیاز داریم تا در دوران مهدویت علمی را دنبال می‌کنیم که برگرفته از کتاب وحی است.

وی بیان کرد: همه نیازهای بشری در قرآن وجود دارد و علت اعجاز قرآن هم این است که به همه نیازها پاسخ می دهد و اسلام نیز به مسایل مختلف نگاه عقلانی دارد اما غربی ها نگاه شعوری دارند که نازلترین سطح عقلانیت است.

قدیانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی در مسیر سایر انقلاب ها حرکت نمی‌کند و بر اساس نگاه اسلام، برای خود ایدئولوژی خاصی دارد و علت اصلی دشمنی با انقلاب اسلامی هم این نگاه نه شرقی و نه غربی است.

حسین قدیانی رئیس دانشگاه جامع انقلاب اسلامی و مشاور فرمانده سپاه پاسداران در این مراسم اظهارداشت: تفاوت انقلاب اسلامی با سایر انقلاب های بزرگ دنیا این است که انقلاب ما خاستگاه اعتقادی و فرهنگی دارد و انقلاب های دیگر خاستگاه اقتصادی دارند. 

photo_2023-03-14_16-06-34

وی اضافه کرد: شعار نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی یعنی نه تنها فرهنگ غرب و شرق را قبول نداریم بلکه به دنبال تمدن نوین اسلامی هستیم و اعتقاد داریم ریشه این تمدن در دوره پیامبر پایه گذاری شد و ایشان سعی کردند یک حکومت سیاسی را بر مبنای اسلام پایه گذاری کنند و ما شیعیان معتقدیمجامعه شیعه بدنبال تمدن اسلامی است.

رئیس دانشگاه جامع انقلاب اسلامی تصریح کرد: امروز انقلاب به بلوغی رسیده که نیاز داریم به مباحث علمی برسیم و علمی که در دوران مهدویت دنبال می کنیم برگرفته از کلام وحی است و هر آنچه امروز برای اداره جامعه نیاز داریم در قرآن موجود است و اگر نگاه آینده پژوهی داشته باشیم باید به قرآن مراجعه کنیم. 

وی افزود: بیش از ۱۴۰۰ سال از اعجاز قرآن گذشته و در اسلام ما یک نگاه عقلانیتی داریم و در سایر نگاه هایی که در جامعه وجود دارد یک نگاه شعور محور وجود دارد که عرفا معتقدند بین عقل و شعور تفاوت وجود دارد و شعور، نازل ترین‌ ظرفیت عقلی است و همه نسبت خود را با شعور انسانی تنظیم می‌کنند. یعنی هر آنچه امروز در حال رقم خوردن در حوزه های علوم شناختی و هوش مصنوعی است در قالب همان شعور است.

قدیانی یادآورشد: امروز شاید جامعه شناس داشته باشیم اما جامعه پرداز نداریم همچنان که در غرب، اسلام شناس وجود دارد اما مسلمان نیستند و هر آنچه که امروز در فضای علمی شاهدیم عمده اتفاقات، بر اساس آنچه که غرب بر اساس جهان بینی خود که برگرفته از انسانیت و نه آدمیت حرکت می‌کند و اگر قرار باشد به مسایل بهتر توجه کنیم باید ابعاد انسانی را مورد توجه قرار دهیم.

photo_2023-03-14_16-06-39

مشاور فرمانده سپاه پاسداران در ادامه تصریح کرد: اگر تأثیرگذاری بر اندیشه ها امروز مطرح می‌شود در دین اسلام و قرآن کاملا نهادینه شده و با رحمت خداوند یک حرکت اند یشه ای را در پیش گرفته ایم و بسیاری از مردم مستضعف در دنیا با رویکردهای دینی و اعتقادی به این مکتب انقلاب روی می آورند. 

وی گفت: سطح و اندازه تمام علوم شناختی در اندازه شعور بشری است و هنوز به عقلانیت وارد نشده به همین دلیل امکانات و تجهیزات موجود دشمن و شکست آنها به دلیل وارد نشدن به حوزه عقلانیت است لذا رهبر انقلاب یک فتح باب جدید را مطرح کردند که پیوند حوزه و دانشگاه بود.

قدیانی اظهارداشت: امروز نیاز داریم با قرآن مأنوس شویم و با نگاه قرآنی به علوم نگاه کنیم و باید با یک نگاه انتقادی به علوم جدیده وارد شویم و با یک نگاه انطباقی با اسلام آنها را مقایسه کنیم و با یک نگاه اکتشافی آنها را از قرآن استخراج کنیم.

مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران اضافه کرد: اگر قرآن را درست مطالعه و ر آن تدبر کنیم می توانیم حال و آینده خوبی رقم بزنیم لذا نگاه به قرآن باید  کاربردی باشد و از مسئولان دانشگاه انتظار داریم به سمت حوزه ها بروند و نیازهای فناوری را احصا کنند و باید حوزه علمیه بتواند اداره جامعه را به ما بیاموزد. 

photo_2023-03-14_16-06-23

در این مراسم از میان ۲۱۷ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره از ۶۰ طرح برگزیده تجلیل شد.

انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار قزوین

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار قزوین

    اخبار برگزیده