استان قزوین با صدها اثر تاریخی، مذهبی و چشم انداز طبیعی در انتظار مسافران نوروزی است

استان قزوین با صدها اثر تاریخی، مذهبی و چشم انداز طبیعی در انتظار مسافران نوروزی است

استان قزوین با داشتن صدها اثر تاریخی، مذهبی وچشم اندازهای طبیعی، قلاع باستانی و خانه های تاریخی، موزه، دریاچه و بازار سنتی آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا از قزوین؛ فرارسیدن سال جدید و تعطیلات نوروزی بهترین فرصت برای سفر به مناطق مختلف کشور زیبای ایران است تا با جاذبه های گردشگری، تاریخی، طبیعی آشنا شد و ایام خوشی را در کنار خانواده برای خود رقم زد.

در این میان استان قزوین با داشتن مجموعه ای از مناطق دیدنی تاریخی، طبیعی، چشم اندازهای زیبا، رودخانه های فصلی، قلاع باستانی، مسجد، مدرسه و امامزاده، موزه، خانه های تاریخی، آب انبار، باغستان سنتی، کلیسا، سدهای آبی، اولین خیابان ایران و سرای تاریخی سعدالسلطنه، کاروان سرا و حمام تاریخی و دهها اثر دیدنی دیگر بدون تردید در ایام نوروز می تواند میزبان خوبی برای مسافران نوروزی باشد و ساعات خوشی را برای مسافران و هموطنان رقم بزند.

خبرگزاری برنا در ایام تعطیلات نوروزی با معرفی این آثار تاریخی و دیدنی تلاش می کند اطلاعات لازم را در اختیار مسافران قرار دهد تا هموطنان و گردشگران بر اساس سلایق و ذائقه های خود با فراخور فرصتی که دارند از بخشی از این بناها دیدن کرده و ایام فرحبخشی را برای خود مهیا کنند.

در اولین گزارش مخاطبان خود را با بازار سنتی قزوین آشنا می کنیم.

بازارسنتی قزوین یکی از مناطق دیدنی شهر قزوین به شمار می‌رود که قدمت آن به دوران صفویه و قاجاریه می‌رسد. 

بازار 009

این بازار معماری بی‌نظیری دارد و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و امروز به عنوان یک مرکز اقتصادی مهم و کسب کار محسوب شده که انواع و اقسام کالا و سوغاتی در آن به فروش می‌رسد که می تواند مورد توجه مسافران قرار گیرد.

مهم‌ترین فضاهای بازار قزوین شامل مسجدالنبی، سرای سعدالسلطنه، سرای وزیر، سرای قیصریه، سرای حاج رضا، سرای رضوی، تیمچه‌های روباز و سر پوشیده است که ارزش یک بار دیدن را دارند. 

این بنای تاریخی که در پنجم دی‌ماه ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، در بافت قدیمی شهر قزوین در خیابان امام خمینی قرار دارد و از شمال به خیابان امام خمینی، از جنوب به خیابان کوروش، از شرق به سرای شاه و از غرب به خیابان مولوی منتهی می شود.

بازار قزوین سه ورودی اصلی دارد که بسته به مسیر خود می‌توانید از سمت خیابان امام خمینی، کوروش یا خیابان مولوی وارد بازار شوید.

بازار قزوین یکی از زیباترین بازارهای تاریخی ایران است که به‌ واسطه هنر معماری خیره‌ کننده‌اش، تصویری از گذشته را در برابر چشمانتان به نمایش می‌گذارد و در واقع، میراث تاریخی، فرهنگی و اقتصادی شهر نیز به شمار می‌رود.

بازار سنتی 0000

بازارهای مشهور در مجموعه بازار قزوین شامل علاقه‌بندها، نجارها، بزازها، بلورفروش‌ها، خراط‌ها، پالان‌دوزها، پوست‌فروشان، ریسمان‌سنج، پنبه فروش‌ها، آهنگران، چیتگرها، زرگرها، عطارها، علاف‌ها، کهنه فروش‌ها، مسگرها، حلبی‌سازها می‌شود و بازارچه‌های مشهوری همچون بازارچه‌های آقا، معصوم، استاد علی نجار، باغشاه، حاج ادریس، حاج محمد ابراهیم، حاج محمد رحیم، حاج میرحسن، بازارچه قیصریه، تجارت‌خانه تومانسیان، حاج محمدحسین جدید، زعفرانیه نیز در این محل وجود دارد.

بازار قزوین از یادگارهای دوره صفویه است که در دوره‌ قاجار توسعه‌یافت و کاروان‌سراها، سراها و تیمچه‌هایی به آن اضافه شد. در دوره صفویه و پس از انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت، ساخت ‌وسازهای بزرگی در مدت ۵۰ سال در آن صورت گرفت. 

در همان زمان میدان بزرگی به نام بازار در قزوین ساخته شد که اکنون اثری از آن باقی‌ نمانده و جالب است بدانید میدان نقش جهان اصفهان بر اساس الگوی میدان بازار قزوین ساخته شد و در این میدان اجزای مختلف بازار قزوین شکل گرفت.

یکی از بخش‌های مهم بازار در آن دوران کاروانسرای بزرگ عباسی بود که بعدها تخریب شد و جای خود را به مسجد‌النبی داد و با ساخت این مسجد گذرگاه‌های جدیدی از مسجد النبی (مسجد جامع جدید) به بازار اضافه شد.

اوج شکوفایی بازار قزوین را می‌توان دوره قاجار تا آغاز جنگ جهانی اول دانست و علت شهرت این بازار در آن دوران به‌واسطه تجارت‌های بین‌المللی بود که بازار قزوین را به قلب اقتصادی در منطقه تبدیل کرد و چون قزوین در مسیر جاده تهران به روسیه و اروپا قرار داشت، اهمیت زیادی در تجارت فرامرزی پیدا کرده بود. 

این بازار در طول چندین دهه حیات خود شاهد تغییرات زیادی بود؛ به‌طوری که مسجد جامع قزوین کاملا از بافت بازار جدا شد و ‌اکنون ارتباطی بین بازار و مسجد جامع وجود ندارد. بازار قزوین در تاریخ پنجم دی‌ماه ۱۳۵۶ با شماره ۱۰۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گ ۳

بازار قزوین مجموعه زیبا و بزرگی است که با گذشت زمان، بخش‌های مختلف آن کامل شد و به‌شکل بازار توسعه یافته امروزی درآمد. این بازار اکنون مساحتی حدود ۱۴ هکتار دارد و هر بخش از آن مختص به صنف خاصی است. 

بازدید از بازار قزوین شما را به یاد معماری بازارهای اصفهان و شیراز می‌اندازد و بیشتر تزیینات آن شامل آجرکاری و کاشی‌کاری و بخش‌هایی از آن نیز دارای طاق‌های آجری با ارتفاع بسیار زیاد است که همچنان سالم هستند ولی قسمت‌هایی از بازار از ناملایمت‌های روزگار در امان نمانده و معماری‌شان کمی تخریب شده است.

بخش های مختلف بازار قزوین

مهم‌ترین بخش‌های بازار قزوین شامل مسجدالنبی، سرای سعدالسلطنه، سرای وزیر، سرای حاج رضا، سرای رضوی، سرای خوش‌ نویسان، تیمچه‌ سرباز، تیمچه‌ سرپوشیده، تیمچه‌ حاج‌ سید کاظم، تیمچه‌ درویش‌ مهدی، تیمچه‌ حاج‌ محمدتقی، سرای شاه، سرای نقدعلی، سرای حاج محمدباقر، سرای دالان دراز، سرای ضراب‌خانه، سرای نگار‌السلطنه، سرای بهشتی، بازار قیصریه، گرمابه‌ سعدیه، گرمابه‌ رضوی و حیاط قهرمانی می‌شوند. 

بازار 0008889

سراهای بازار قزوین

سرای قیصریه: بازار قیصریه از محل‌های معروف تجارت و مکانی خاص برای صنعتگران بوده که از معماری ویژه‌‎ای همچون ارتفاع زیاد با طاق‌های آجری برخوردار است. این بازار چهار در ورودی دارد که به بخش‌های مختلف بازار متصل می‌شوند و عبارت‌اند از: در شمالی: تیمچه سرباز؛ در جنوبی: تیمچه سرپوشیده؛ در شرقی: سرای وزیر؛ در غربی: چهارسوق کوچک است.

سرای سعدالسلطنه مهمترین سرای بازار است که ۲۶,۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و به دستور سعد‌السلطنه، حاکم وقت قزوین، در زمان قاجار ساخته شد و یکی از کامل‌ترین و بزرگ‌ترین سراهای ایران به حساب می‌آید.این سرا  از بخش‌های مختلفی مانند چهارسوق، راسته، کاروان‌سرا، سرا، بازار و سایر بخش‌ها تشکیل شده است.

این مجموعه ورودی‌های متعددی دارد که تعدادی از آن‌ها به خیابان‌های اطراف باز شده و تعدادی دیگر به بخش‌های مختلف بازار قزوین متصل می‌شود. ارزشمندترین قسمت این مجموعه را می‌توان چهارسوق دانست که از تقاطع قائم دو راسته ایجاد شده است و بر فراز آن گنبد بزرگ کاشی‌کاری قرار دارد. چهار طرف گنبد را چهار نیم‌گنبد با رسمی‌بندی و نورگیر فرا گرفته‌اند که فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. در اطراف چهارسوق، ۱۶ حجره با ارتفاع یک متری بالاتر از سطح زمین قرار دارند که با درهای چوبی منبت‌کاری خودنمایی می‌کنند. 

در جنوب غرب این مجموعه، حیاط بارانداز وجود دارد که محل مخصوص تخلیه بار شترها در گذشته بود و به همین دلیل آن‌ را حیاط شترخان نیز می‌نامند. در بخش جنوبی حیاط می‌توان شاهد انبار کالا بود که شامل فضایی آجری و سرپوشیده با ۱۰۰ ستون زیبا می‌شود. بزرگی این انبار کالا از آینده‌نگری سازندگان آن نسبت به تجارت شهر قزوین حکایت دارد. این مجموعه در ۱۱ مرداد سال ۱۳۵۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گ ۲

تیمچه های بازار قزوین

بازار قزوین دارای تیمچه‌ سرباز، تیمچه‌ حاج‌ سید کاظم، تیمچه‌ رضوی، تیمچه‌ درویش‌ مهدی، تیمچه‌ حاج ‌محمدتقی است.

قیمت اجناس در بازار قزوین کمتر از سایر مناطق است و مسافران می توانند بخشی از سوغاتی مورد نیاز خود را از این مکان سنتی با قیمت مناسب تهیه کنند.

در گزارش های بعدی شما را با دیگر مناطق دیدنی استان قزوین آشنا خواهیم کرد.

مردم میهمان نواز و خونگرم و با فرهنگ قزوین در ایام تعطیلات نوروزی آماده پذیرایی از مسافران کشورمان هستند.

گزارش: محمدرضا جباری

انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار قزوین

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار قزوین

    اخبار برگزیده