به گزارش خبرگزاری برنا ؛ محمدرضا رستمی بعدازظهر سه شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین افزود: این افراد معادل دوسوم درآمدشان، حقوق و مستمری دریافت می کنند.

وی، اساس جمهوری اسلامی را حمایت از کشاورزان و کارگران دانست و ادامه داد: نگاه اسلام به کارگران، نگاهی معنوی و الهی است و در دین مبین اسلام کسی که عمر خود را در خدمت تولید قرار می دهد باید در دوران کهولت از نظر مالی تامین باشد و هیچ‌گاه دستش پیش کسی دراز نشود.

وی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارای چهار صندوق تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری، بازنشستگی کارکنان فولاد و صندوق بیمه اجتماعی است، اضافه کرد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر صندوق جداگانه ای بوده که در سال 83 تاسیس و هدف آن بیمه کردن سه قشر کشاورز، روستایی و عشایر بوده است.

رستمی در ادامه با اشاره به اینکه قانون تامین اجتماعی تنها کسانی را که در یک کارگاه مشغول به کار باشند، شاغل می داند و پیش از این نیز زنان خانه دار و سرپرست خانوار تحت پوشش صندوق های بیمه اجتماعی نبودند، یادآور شد: از سال 84 با راه اندازی این صندوق، افراد یاد شده نیز می توانند عضو تامین اجتماعی شوند.

وی، خدمات ارائه شده به بیمه‌شدگان از سوی این صندوق را یادآور و افزود: خدمات بلند مدت مستمری بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی از طریق این صندوق به بیمه شدگان ارائه می‌شود و اگر بیمه شده به سن 65 سالگی رسیده و 15 سال نیز حق بیمه پرداخت کرده باشد، از صندوق مستمری بازنشستگی دریافت می‌کند.

این مسئول با اشاره به مزایای عضویت در این صندوق، گفت: مستمری پیری، بازماندگان و از کارافتادگی کلی از جمله مزایای این صندوق محسوب می‌شود.

وی در خصوص مستمری بازماندگان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، افزود: افراد واجد شرایط تحت تکفل بیمه ‌شده که بر اثر حوادث ناشی از کار فوت کنند با هر میزان سابقه پرداخت حق بیمه، مشمول برخورداری از مستمری بازماندگان هستند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کشور ادامه داد:‌ متقاضی که پس از بیمه شدن بر اثر حادثه غیر ناشی از کار یا بیماری به تشخیص کمیسیون ‌پزشکی صندوق، از کار افتاده کلی شناخته شود با داشتن حداقل یک سال سابقه بیمه، به شرط آنکه در سال آخر منتهی به شروع بیماری، وقوع حادثه و یا تاریخ از کار افتادگی، حق بیمه 90 روز را پرداخت کرده باشد از مزایای مستمری می تواند استفاده کند.

رستمی با بیان اینکه در حال حاضر این صندوق دارای 33 هزار مستمری بگیر است، یادآور شد: در صورت اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد، 37 هزار خانوار دیگر به جمع مستمری بگیران ما اضافه می شوند.

وی با بیان اینکه استان قزوین دارای 90 هزار خانوار روستایی است، گفت: از این تعداد، 27 هزار نفر عضو این صندوق هستند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر اضافه کرد: هم اکنون حق بیمه برای روستائیان 15 درصد است که 5 درصد آن را بیمه شده و 10 درصد را دولت پرداخت می‌کند که در صورت اصلاح آئین‌نامه، پیش‌بینی ما افزایش 21 درصدی حق بیمه است که 7 درصد را بیمه شده و 14 درصد را دولت بپردازد.