به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛  پرزحمت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که به ریاست مهندس زاهدی استاندار و با حضور اعضای اتحادیه صادرکنندگان استان برگزار شد، افزود: میزان صادرات انجام گرفته به لحاظ وزنی 21 درصد و از نظر ارزشی نیز 39 درصد نسبت به سال 95 رشد داشته است.

پرزحمت افزود: پلاستیک و نایلون، مصنوعات پلیمری و مواد شیرخشک از مهمترین اقلامی صادراتی استان بوده که به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان و پاکستان ارسال شده است.

وی با اشاره به صادرات محصولات استان قزوین به 57 کشور جهان، اظهار داشت: کشور عراق با 74 درصد در رتبه نخست صادرات قرار دارد.

پرزحمت با اشاره به شناسایی 229صادر کننده در استان که نقش اساسی در میزان افزایش صادرات داشته اند، گفت: سال گذشته 396میلیون دلار صادرات قزوین توسط سازمان توسعه تجارت کشور سیاست گذاری شده بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین در ادامه یادآور شد: پلاستیک و سفره های یک بار مصرف به ارزش 173 میلیون دلار، 30 درصد سهم صادرات استان را به خود اختصاص داده و چیپس و مواد شوینده نیز در رتبه های بعدی صادرات قرار دارند.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته همچنین 135 هزار تن کالا به ارزش 842 میلیون دلار از خارج وارد استان شده، گفت: کشور چین با 30، ترکیه با 16.5، آلمان با 16 و امارات با 11 درصد رتبه های نخست تا چهارم واردات استان را داشته اند.

صنعت