به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در جلسه شورای ترویج و توسعه‌ فرهنگ ایثار و شهادت استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: جذب مخاطبان به ویژه قشر جوان جامعه بایستی مهمترین مولفه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشد زیرا اهمیت بسزایی دارد به همین دلیل باید راهکارهایی اتخاذ گردد که به این هدف مهم دست یافت.

استاندار قزوین اضافه کرد: در اجرای برنامه‌های ترویج فرهنگ شهادت و ایثار کیفیت مهمتر از کمیت است همچنین هدف از اجرای آنها آشنایی نسل جوان که دوران دفاع مقدس را ندیده اند، می باشد.

زاهدی تصریح کرد: همچنین باید تلاش کرد تا برنامه‌های فرهنگی بیشتر با محوریت مردمی برگزار شود، زیرا مشارکت آنها موجب تاثیرگذاری بیشتر این برنامه‌ها می‌شود.

این مقام مسوول با اشاره به عدم حضور برخی از مسوولان دستگاه‌های اجرایی که ارتباط مستقیم با موضوع فرهنگی دارند، افزود: این مسوولان بایستی به موضوع فرهنگ ایثار و شهادت نگاه ویژه داشته باشند تا بتوانیم در ترویج آن موفق‌تر عمل کنیم.

وی در خصوص فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد: مهمترین عامل پیروزی ما در انقلاب اسلامی شهادت و ایثار بوده است، همچنین این فرهنگ موجب شد تا ما در طولانی‌ترین جنگ تاریخ که هشت سال به طول انجامید با شکست دادن دشمنان به پیروزی برسیم.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: امروز باید به گونه‌ای رفتار کرد که فرهنگ ایثار و شهادت همچنان در جامعه‌ی ما برای نسل امروز و فردا پایدار بماند.

زاهدی تاکید کرد: به دلیل اهمیتی که فرهنگ ایثار و شهادت دارد باید از هر رفتاری که موجب تضعیف این فرهنگ می‌شود خودداری و در راستای توسعه و ترویج آن تلاش کرد.

وی خواستار شد: کارهای فرهنگی باید در جامعه با کیفیت مطلوبی اجرا شود تا بتوانیم در توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موفق باشیم.

این مقام مسوول یادآور شد: هر زمان که درباره‌ی فرهنگ ایثار و شهادت صحبت می‌شود نباید نگاه خود را به مسایل مادی معطوف کنیم، بلکه مسوولان دستگاه‌ های اجرایی باید فراتر از مادیات به این فرهنگ توجه‌ داشته باشند.

زاهدی بیان کرد: دبیرخانه شورای ترویج و توسعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت استان قزوین باید پیشنهادات و برنامه‌ های خود را در زمینه‌ های مختلف مانند فضای مجازی ارائه دهد تا بعد از بررسی‌های لازم، بهترین طرح انتخاب و اجرایی شود.

وی به کنگره ملی 3هزار شهید استان قزوین اشاره کرد و ادامه داد: برگزاری این کنگره ظرفیت خوبی برای نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت است به همین دلیل مسوولان دستگاه‌ها در برگزاری آن نگاه اداری نداشته باشند.

استاندار قزوین ابراز کرد: در برگزاری کارهای فرهنگی از جمله کنگره باید براساس وظیفه‌ی وجدانی و دینی عمل شود، زیرا اگر براساس آئین‌نامه باشد موفقیت چندانی به دست نمی‌آید.

این مسوول در خاتمه افزود: دیدار با خانواده‌های شهدا و ایثارگران بیشتر به نفع مسوولان است، زیرا از روحیه و منش آنها می‌توانند درس بگیرند.