به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ فرزاد فرهادی معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین با اشاره به حضور مردم در طرح‌های مختلف کمیته امداد اظهار کرد: باید به واقع خداوند سبحان را شاکر باشیم که با هدایت و برکت الهی امروز شاهد گسترش و رشد کمک‌های مردمی به نیازمندان هستیم به طوری که در سال 96 نسبت به سال 95 از رشد 40 درصدی برخوردار است.

وی ادامه داد: در سال 1396 مجموع کمک‌های مردمی بیش از 50 میلیارد و 783 میلیون تومان بوده است که بیش از شش میلیارد تومان صدقه، بیش از هفت میلیارد تومان در قالب طرح اکرام ایتام و بیش از سه میلیارد تومان در قالب اکرام محسنین را شامل می شود.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین افزود: شاید برخی بخواهند کار کمیته امداد را در حد یک دستگاه اداری و یا یک موسسه خیریه بزرگ تعریف کنند ولی چنین نیست؛ کمیته امداد امام خمینی (ره) نهادی است که به واسطه گسترده شدن فضای جغرافیایی از سوی ولی فقیه مأموریت دارد تا وظیفه خطیر رسیدگی به محرومان را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: برای تحقق این مهم طرح‌های مختلفی پیش بینی شده است در واقع کمک‌های مردم به کمیته امداد در قالب طرح‌های مختلف جمع آوری می‌شود که در نتیجه کمک هر نیکوکار در همان شهر یا منطقه و براساس نیت آنها هزینه می‌شود.

فرهادی گفت: یکی از تفاوت‌های کمیته امداد با هر موسسه و مرکز دیگر خیریه این است که کارکنان کمیته امداد به واسطه وجوه مختلفی که از مردم دریافت می کنند به لحاظ شرعی و قانونی مسئولیت دارند.

وی تأکید کرد: رسیدگی به محرومان سعادتی است حال اینکه محل خدمت و کار ما با چنین کار ارزشمندی همراه شده، توفیقی است که تلاش می‌کنیم از این فرصت برای خدمت به محرومان و ذخیره سازی آخرت بهره ببریم.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین توضیح داد: اگرچه سیستم حسابرسی، موسسه مفید راهبر و سایر نظارت‌ها در کمیته امداد وجود دارد ولی حضور و نیت خدمت در کمیته امداد مستلزم دقت هرچه بیشتر در خدمت به محرومان است از این رو هرچه تلاش می‌کنیم بازهم خود را بدهکار به مددجویان و محرومان می دانیم.

وی اعلام کرد: کمک‌های مختلف نقدی و غیرنقدی توسط کمیته امداد دریافت می شود که همه این کمک‌ها بر اساس سرفصل آن هزینه می‌شود به عنوان نمونه صدقه هر شهر یا روستا برای همان منطقه و براساس موازین شرعی هزینه می‌شود و یا اینکه کمک به جهیزیه دختران نیازمند هر منطقه برای معیشت آنها و یا برای جهیزیه دختران شهر یا روستای دیگر صرف نمی‌شود.

فرهادی ادامه داد: مردم ما با اعتماد به کمیته امداد امام(ره) برای سالمندان، ایتام، معیشت خانواده‌های نیازمند، جهیزیه، سفر زیارتی مددجویان، درمان مددجویان و حتی مظلومان یمن و غزه نیز کمک می‌کنند ولی حتی ریالی از این مبالغ جابجا نمی‌شود چراکه خود را مدیون نیکوکاران نمی‌کنیم.

وی گفت: یکی از اصول اساسی اسلام امانتداری است و ما باید براساس احکام فقهی کمک مردم را در همان نیت هزینه کنیم از این رو در مراکز نیکوکاری نیز شاهد حضور مردم و مشارکت در جمع آوری و مشارکت در هزینه کرد کمک‌های مردمی هستیم.

وی با اشاره به شفافیت کار کمیته امداد امام (ره) یادآورشد: هر اطلاعاتی در خصوص فعالیت کمیته امداد قابل ارائه است و تنها خط قرمز ما در ارائه اطلاعات این نهاد اسامی و اطلاعات مددجویان است چراکه در این بخش خود را ملزم به حفظ کرامت و شخصیت افراد می دانیم.