به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ اکرم نجفی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین در همایش سراسری دهیاران استان قزوین اظهار کرد: دهیاران در مقام مدیران ارشد روستا نقش موثری در توسعه مناطق روستایی دارند و متولیان اصلی در این زمینه هستند که در حقیقت نمایندگان راستین مردم و مدیران برخاسته از بطن جامعه روستایی محسوب می شوند.

مدیرکل امور روستایی استانداری قزوین عنوان کرد: اجرای طرح های متعدد عمرانی، خدماتی، فرهنگی و اجتماعی با بهره گیری از مشارکت مردمی، بهبود وضعیت روستاها، کمک به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، فرهنگ بومی و ایرانی اسلامی، رونق اقتصادی و اشتغالزایی و ارتقای سطح همبستگی مردمی در مناطق روستایی تنها گوشه ای از فعالیت های وسیع و ارزشمند دهیاری ها در خدمت رسانی به روستاییان است.

نجفی اضافه کرد: حمایت های همه جانبه دولت به خصوص در حوزه تخصیص امکانات، انسجام و نظم بخشی به نهاد دهیاری و کمک به رونق اقتصادی و اشتغالزایی روستاها می تواند در ارتقای کارآمدی این نهاد عمومی غیردولتی موثر باشد.

وی ادامه داد: با توجه به وسعت عملکرد دهیاری ها و رابطه مستقیم آنان با شاخص های توسعه در کنار تمامی خدمات به دهیاری ها، انتظار می رود، آنها نیز به قوانین و ضوابط آگاهی کامل داشته تا در درجه اول به حقوق خود و سپس حقوق مردم آشنا شده و در مواقع لازم نیز از آن دفاع کنند.

این مسوول با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه دهیاری ها،افزود: تفاهم نامه هایی برای بیمه اماکن روستایی، ایجاد خانه های هلال بین دفتر امور روستایی، مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر بسته شد و حمایت از واحدهای تولیدی در مناطق روستایی که با بنیاد علوی و صندوق کارآفرینی امید امضا شد از جمله کارهای انجام شده در استان قزوین بوده است.

مدیرکل امور روستایی استانداری قزوین عنوان کرد: برگزاری نخستین رویداد ایده پردازی در حوزه روستاها، ارایه تسهیلات بانکی جهت حمایت از واحدهای تولیدی روستایی و پیگیری اتصال روستاهای استان به شبکه دولت از جمله مهم ترین اقدامات در سطح استان بوده است.

استان قزوین 823 روستای دارای سکنه دارد که 630 مورد از آنها دارای دهیاری است.

همچنین این استان دارای 6شهرستان، 19بخش، 46دهستان، 630دهیاری و 336هزار و 904نفر جمعیت روستایی است.

نجفی2