به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ علی هوشمند رئیس حوزه هنری قزوین در شب خاطره که  با حضور گروه‌ های شرکت‌ کننده در سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌ های مسجد، مسئولان و خانواده‌ های شهدا در منزل شهید بابایی برگزار شد با اعلام این خبر گفت: خانه شهید بابایی با همراهی خانواده شهید و جمعی از مسئولان استانی به‌عنوان محل استقرار دفتر تئاتر مردمی بچه‌ های مسجد در نظر گرفته‌ شده که خانه در گذشته‌ های دور محل اجرای تعزیه بوده است.

هوشمند ضمن اشاره به اینکه این شهر مینودری، پایتخت خوشنویسی است، اظهار کرد: شهدای زیادی در این دیار متولدشده و با تقوا، زهد و مردم‌ داری خود اثرات مثبت و غیرقابل‌ انکاری در جامعه داشتند.

رئیس حوزه هنری قزوین با اشاره به جایگاه شهید بابایی در جامعه بیان کرد: شهید بابایی یک انقلابی صادق بود که برای زنده نگه‌ داشتن ارزش‌ های دینی و انقلابی از خود گذشتگی کرد و امروز خانه او محلی برای ترویج فرهنگ دینی و انقلابی است.

وی با اشاره به فعالیت‌ های اجرایی در منزل شهید بابایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در این مکان استودیویی برای صدا و نمایش رادیویی طراحی‌ شده است.

هوشمند افزود: همچنین برگزاری کارگاه نویسندگی با حضور حمیدرضا سبحانی نژاد و طراحی لباس با حضور خانم کاظمی از دیگر فعالیت‌ های این مجموعه خواهد بود.

 هنر انسان را به‌سوی تعالی سوق می‌دهد

در این برنامه احمد حصاری از یادگاران دفاع مقدس اظهار کرد: هنر جایگاه والایی در جامعه دارد و انسان را به سمت تعالی سوق می‌دهد.

وی با بیان خاطراتی از تئاتر مساجد در دهه 60 گفت: سال 61 تئاتری به نام «حدیث عشق» 96روز متوالی در قزوین اجرا کردیم؛ سردار شهید رضا حسن‌ پور قائم‌ مقام لشکر 17علی ابن ابیطالب بعد از تماشای تئاتر و صحنه‌ هایی از جبهه درحالی‌ که اشک می‌ ریخت به ما گفت که «من صحنه‌ هایی حقیقی جبهه را بسیار دیده‌ ام ولی این صحنه تئاتر بسیار تأثیر گذار بود».

این رزمنده در پایان عنوان کرد: امیدواریم با بازگویی رشادت‌ های عزیزانی که مدیونشان هستیم ادامه‌ دهنده آن بزرگواران باشیم.

 تئاتر یک منبر است

محمد علی حضرتی از رزمندگان دفاع مقدس و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین نیز در این مراسم گفت: تئاتر یک منبر است و به‌ واسطه ارتباط مستقیم با مخاطب بسیار اثر گذار خواهد بود.

وی ابراز کرد: از سال 59 تا 67 زمانی که چراغ تئاتر در قزوین خاموش بود سپاه پاسداران پرچم نمایش را بلند نگه‌ داشته و نقش بسزایی در احیای این هنر داشت.

این مسئول با بیان خاطراتی از اجرای نمایش در دهه 50گفت: سال 1352 در مسجد بلاغی نمایشی با عنوان «بت‌شکن» بر اساس داستان حضرت ابراهیم (ع) اجرا کردیم، در آن زمان کار جسورانه‌ ای بود، آیت‌ الله باریک‌ بین (ره) از ما حمایت می‌ کردند، یک‌ شب بعد از پایان نمایش ساواک به مسجد آمد بچه‌ ها را دستگیر و به شهربانی برد.

وی عنوان کرد: بعد از انقلاب نیز چنین تئاترهایی را به روی صحنه بردیم؛ تأثیر این تئاترها به‌ اندازه‌ ای بود که وقتی بچه‌ ها از ستاد سپاه حرکت می‌ کردند تا بلیط ها را برای فروش بیاورند در نیمه‌ راه بلیط ها تمام می‌ شد. بعضی تئاترها را 3ماه بی‌ وقفه روی صحنه می‌ بردیم و در بعضی روزها نیز 2سانس اجرا می‌ کردیم.

حضرتی با اشاره به نقش تئاتر در جذب و اعزام رزمندگان به مساجد ادامه داد: این تئاترها که برای مردم بسیار جذاب بود و در فضای مساجد اجرا می‌ شد نقش بسیار مؤثری در اعزام‌ های بسیج به جبهه داشت.

این هنرمند گفت: نمایش «خرقه ارغوانی» در شرایط پدافندی عملیات خیبر که بسیار شرایط خاصی بود اجرا شد، شهید مهدی زین‌الدین فرمانده لشکر 17علی ابن ابی‌ طالب دستور داد در حسینیه انرژی اتمی سن ببندیم و کار را اجرا کنیم، او خودش هر شب به تماشای نمایش می‌ نشست و وقتی از او سؤال می‌ پرسیدیم که دلیل این کار چیست؟ می‌ گفت من هر شب یک‌چیز جدید از این نمایش می‌ آموزم.

حضرتی در پایان سخنان خود با اشاره به لزوم برگزاری جشنواره تئاتر بچه‌ های مسجد اظهار کرد: امیدواریم برگزاری چنین جشنواره‌ هایی این امکان را فراهم کند که مساجد به‌عنوان یک منبر هنری جایگاه خود را احیا کنند.

اجرای برنامه توسط هنرمندان بسیجی و تقدیر از خانواده شهدای هنرمند از دیگر برنامه‌ های این مراسم بود.

فرهنگی ورزشی2