به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین ضمن توصیه به عموم مردم بر ذبح دام در کشتارگاه های استان تصریح کرد: ذبح دام خارج از کشتارگاه و در سطح معابر عمومی می تواند موجب انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام شود.

محمد فرحی افزود: اداره کل دامپزشکی استان قزوین با عنایت به سنت های مذهبی عزاداران حسینی، امکاناتی را برای پیشگیری از انتقال بیماری از دام به انسان(ناشی از ذبح دام بیمار ) در مسیر هیئت های عزاداری، فراهم آورده است.

وی اذعان کرد: با عنایت به ذبح دام از سوی عزاداران حسینی در ایام محرم و اجرای سنت قربانی در مسیر هیئت های عزا داری، مساجد، تکایا و تهیه غذا برای نذورات، تقاضا می شود به منظور حفظ بهداشت محیط و سلامت مصرف کنندگان و همچنین پیشگیری از بروز بیماری های مشترک بین انسان و دام( از میان1709 عامل بیماریزا بیش از 800مورد آن بیماری زئونوز بوده که از طریق دام به انسان منتقل می شود که برخی بیماری ها در زمان حیات دام و برخی از بیماری ها مانند بیماری های انگلی در بازرسی لاشه دام مشخص خواهند شد)، ترجیحا از کشتار دام در معابر عمومی خودداری شود.

این کارشناس دامپزشکی افزود: اداره کل دامپزشکی استان قزوین با تجهیز 16اکیپ ثابت و سیار بازرسی بهداشتی و نظارت بر ذبح شرعی دام در سطح استان، از هنگام ذبح، معاینات پیش و پس از ذبح دام، به صورت رایگان همراه هم استانی های محترم خواهد بود و ضمن اعزام گشت های سیار در بین هیئت ها و دسته جات عزاداری در این ایام، اکیپ های ثابت را نیز در ادارات دامپزشکی شهرستانهای تابعه مستقر کرده، که در صورت تماس هم استانی های محترم با شماره تلفن 4رقمی 1512 و یا سامانه پیامکی 50001512در سطح استان قزوین، اکیپ های نظارت بر ذبح شرعی و بازرسی بهداشتی دامپزشکی برای تضمین حلیت و سلامت لاشه های کشتاری اعزام خواهند شد.

فرحی همچنین تاکید کرد: رعایت نکات بهداشتی برای ذبح دام ضروری بوده و استفاده از وسایل حفاظتی از جمله چکمه، لباس کار، دستکش، عینک و ... الزامی است.

وی اذعان کرد: توصیه می شود ضایعات حاصل از کشتار پس از جمع آوری در کیسه های زباله مناسب و مستحکم قرار داده شده و محل کشتار دام شسشتو وضدعفونی شود که نقش قابل توجهی در پیشگیری از اشاعه بیماری ها خواهد داشت.

این کارشناس دامپزشکی در پایان به عموم مردم توصیه کرد برای از بین بردن آلودگی ویروسی احتمالی، لاشه دام به مدت24، و آلایش آن به مدت 48ساعت در دمای یخچال نگهداری و از مصرف گوشت وآلایش به صورت تازه جداً خودداری کنند.

ذبح دام در ایام عزاداری امام حسین علیه السلام برای هیئت های عزاداری در کشتارگاه های استان رایگان بوده و هزینه ای بابت بازرسیهای بهداشتی دام قبل وپس از کشتار و نظارت برذبح شرعی دام در این ایام  توسط دامپزشکی اخذ نخواهد شد.