به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ سیاوش رضازاده رئیس نظارت بر حیات وحش محیط زیست قزوین ضمن اعلام مطلب فوق اظهار داشت: در پی درخواست های مکرر علاقه مندان صید ورزشی ماهی کپور و پس از دو سال وقفه و تنفس به ماهیان دریاچه، اجرای این برنامه در دریاچه اوان استان قزوین از 12شهریورماه آغاز شده است.

 رضازاده توضیح داد: در این برنامه 60نفر در قالب 6تیم 10نفره برای صیادی ورزشی ماهی کپور ساماندهی شده اند که با توجه به حجم زیاد تقاضاها و محدودیت مکانی و زمانی صید در دریاچه افراد به قید قرعه انتخاب شدند تا در 6 هفته(هفته ای یک برنامه در وسط هفته) در بازه زمانی 18ساعته به رقابت بپردازند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش این اداره کل تصریح کرد: برنامه ریزی و اجرای برنامه صید ورزشی«بگیر و رها کن» ماهی کپور در دریاچه اوان که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین انجام شده است، با هدف گسترش و اشاعه فرهنگ حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش و تغییر رویکرد و نگرش صیادان از سبک صید سنتی ماهی به سبک ورزشی«بگیر و رها کن» می باشد.

رضازاده افزود: جایگزینی روش های سنتی و بعضا مخرب با روش های نوین و همسو با حفاظت از حیات وحش می تواند اقدام مهمی در بقای نسل آبزیان باشد، گونه هایی که به شدت تحت تاثیر تغییرات اقلیمی، خشکسالی و کاهش آب رودخانه ها و دریاچه ها و از طرفی افزایش آلودگی و استفاده از سموم قرار دارند و جمعیت آنها روز بروز در حال کاهش می باشد.

وی بیان کرد: دریاچه اوان به مساحت تقریبی 8هکتار در بخش الموت شرقی استان قزوین قرار دارد و به دلیل کوهستانی وخوش آب و هوا بودن همچنین وزن بالای ماهیان کپور در این دریاچه یکی از مهمترین و پرطرفدارترین مکان های صید ورزشی ماهی کپور در ایران محسوب می شود و علاقه مندان زیادی دارد.

این مقام مسئول در پایان گفت: این دریاچه زیبای کوهستانی تحت حفاظت اداره کل محیط زیست استان قرار داشته و تمامی فعالیت ها و بهره برداری های مرتبط با دریاچه تحت نظارت اداره بوده و نیاز به اخذ مجوز دارد و صید ورزشی تنها فعالیت مرتبط با بهره برداری از آبزیان دریاچه می باشد که با صلاح دید و نظارت محیط زیست استان و به صورت محدود اجرا می شود.