به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ سید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با ارسال پیامی ضمن تسلیت درگذشت استاد سیدمحمد دبیر سیاقی اظهارکرد: خدمات گرانمایه و آثار ارزشمند استاد سید محمد دبیر سیاقی، این فرزانه ارجمند و یادگار شایسته علامه علی اکبر دهخدا و از فرزندان پرافتخار خطه قزوین، همیشه برای جامعه علمی کشور ماندنی و اثرگذار خواهد بود.

در متن این پیام آمده است:

خبر درگذشت یکی دیگر از فرهیختگان و ستارگان آسمان درخشان علم، فرهنگ و ادب کشور عزیزمان ایران ما را بسیار متاثر کرد. شخصیتی که تاریخ فرهنگ ادبیات ایران و اسلام از خدمات ایشان در عرصه فرهنگ، ادب و هنر زبان شیرین فارسی بهره ها برده، خدمات گرانمایه و آثار ارزشمند استاد سید محمد دبیر سیاقی، این فرزانه ارجمند و یادگار شایسته علامه علی اکبر دهخدا و از فرزندان پرافتخار خطه قزوین، همیشه برای جامعه علمی کشور ماندنی و اثرگذار خواهد بود.

اینجانب این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم دبیر سیاقی، جامعه علمی، فرهنگی و دانشگاهی کشور و مردم استان قزوین تسلیت گفته و از خداوند رحمان برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل واجر جزیل مسألت دارم.

سید ابوالحسن نائینی ـ رئیس دانشگاه

مرحوم دکتر سیدمحمد دبیر سیاقی در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در قزوین به دنیا آمد و از شاگردان علامه دهخدا بود.

 او در سال ۱۳۲۴ دکتری ادبیات فارسی خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد و در سال ۱۳۲۵ به عضویت انجمن بین‌المللی ایران‌ شناسی درآمد.

 مرحوم استاد دبیرسیاقی نزدیک به ۸۰ متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر کرده‌ است، که از میان آن‌ها می‌توان به «شاهنامه فردوسی»، «دیوان منوچهری»، «نزهه‌القلوب»، «فرهنگ سُروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه» و «تصحیح لغت فرس اسدی طوسی» اشاره کرد.