به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ بهمن عشایری، مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین در دیدار با محمد قاسمی دادستان عمومی و انقلاب قزوین با تبریک انتصاب وی گفت: باید از فرصت‌های حضور اتباع خارجی بهره لازم را برده و با بکارگیری مکانیسم‌های لازم از تبعات و تهدیدات آنان کاست.

عشایری با اشاره به آستانه ظرفیت پذیری جمعیتی هر کشور، حضور اتباع خارجی غیر مجاز که بر خلاف دستورالعمل‌ها و قوائد حاکم، با ورود خود و هنجارشکنی و زیر پاگذاشتن ارزش‌های قانونی حاکم، موجب بسط قانون گریزی می‌شوند را برای دولت و مردم ایران غیر قابل پذیرش دانست.

وی افزود: علیرغم هزینه‌های گزاف و مناسبات رفتاری و عملکردی سخاوتمندانه دولت جمهوری اسلامی ایران شاهد حضور  اتباع کشورهای افغانستان و عراق و... هستیم.

این مقام مسئول اذعان کرد: بر اساس آمار ارائه شده بیش از 5هزار دانش آموز افغان در مدارس دولتی استان  به تحصیل می‌ پردازند.

 وی بیان کرد: خدمات بهداشتی، درمانی، سواد آموزی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و... در طول سال‌های حضور اتباع خارجی با سخاوت تمام ارائه شده است.

عشایری علل حضور اتباع غیر مجاز افغانی در استان را ناشی از مقدماتی مانند وجود شغل، امکان اجاره مسکن و... دانست و خواهان برخورد با کارفرمایان متخلف با بهره گیری از ظرفیت‌های قانونی موجود بالاخص ماده120 و ماده 181 قانون کار شد.

وی گفت: اشغال فرصت‌های شغلی فراوان توسط اتباع غیر مجاز و تشدید فرآیند بیکاری در بین هموطنان و حتی اتباع افغانی مجاز، موجب آسیب‌های فراوان به جامعه در این حوزه خواهد  شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین خاطرنشان کرد:  با توجه به تشدید برخورد با کارفرمایان متجاسر به قانون در این حوزه، در قانون مجازات اسلامی جدید، در صورت اجرایی شدن این خواسته، زمینه کاهش تخلفات کارفرمایان فراهم خواهد شد.

وی گفت: در این راستا، اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین با تشکیل اکیپ‌های بازرسی با همکاری عوامل انتظامی استان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با شدت و حدّت بیشتری بازرسی از اماکن عمومی، مراکز صنعتی و ساختمانی را دنبال می‌ کند.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی قزوین هم در این دیدار طی سخنانی ضمن قدردانی از خدمات ارائه شده در حوزه اتباع خارجی اظهار داشت: متاسفانه دیدگاهی در جامعه در حال شکل گیری است که در برخی از مشاغل حتما باید از نیروی کار خارجی خصوصا کشور افغانستان استفاده شود که این موضوع بسیار قابل تأمل می‌باشد.