به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، با اشاره به در پیش بودن کنگره سه هزار شهید استان قزوین بیان کرد: همه مردم در هر چه باشکوه‌ تر برگزار شدن کنگره سه هزار شهید استان پای کار بیایند.

امام جمعه قزوین افزود: هر نمازگزاری باید عضو فعال و مبلغ منش شهیدان باشد و در برنامه‌های کنگره سه هزار شهید استان حضور فعالی داشته باشد و دیگران را نیز به حضور پرشور تشویق کند.

وی با بیان اینکه کنگره مجلس ختم نیست، عنوان کرد: معنای این کار این است که باید با شهدا عهد و پیمان ببندیم که بعد از کنگره بیش از گذشته پای کار شهدا و دنبال کننده اهداف آن عزیزان باشیم و جامعه را آنگونه بسازیم که شهدا از ما انتظار داشتند.

آیت الله عابدینی از مردم استان خواست در هر چه باشکوه تر برگزار شدن کنگره گرامیداشت سه‌هزار شهید استان با جدیت بیشتری پای کار باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سالروز هجرت حضرت رسول اکرم (ص) از مکه به مدینه، اظهار کرد: فشارها بر پیغمبر(ص) هر روز بیشتر می‌شد و از سویی آوازه رسول خدا در جزیره العرب پیچیده بود و در جاهای دیگری غیر از مکه علاقه مندان و عاشقان به سوی ایشان جذب شده و مردم مدینه مشتاق ملاقات پیامبر (ص) بودند و به همین خاطر حضرت هجرت کردند.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه در اسلام بسیار تشویق به هجرت شده‌ایم، تصریح کرد: قرآن هجرت را فقط هجرت مکانی تعریف نکرده است؛ اگرچه یکی از بهترین هجرت‌ها، هجرت مکانی است که هجرت پیامبر (ص) به مدینه و هجرت امام خمینی (ره) به نجف و ترکیه از نمونه‌های آن است و خداوند پیروزی را در این هجرت‌ها مقرر کرده بود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به هجرت امام رضا (ع) از مدینه به توس، یادآور شد: اگر چه هجرت امام رضا (ع) تحمیلی بود اما خداوند عزت این امام عزیز را در این هجرت قرار داد.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه دشمن کاری کرد که اباعبدالله الحسین (ع) چاره‌ای جز هجرت نداشت، گفت: حضرت از مدینه به مکه و سپس عراق و کربلا هجرت کردند و خداوند پیروزی‌های بزرگ را در سایه این هجرت قرار داد.

وی با بیان اینکه پس از هجرت امام رضا (ع) دو هجرت مهم دیگر صورت گرفت، ابراز داشت: خواهر امام هشتم شهر به شهر ساوه و قم حرکت کردند تا شناخت مردم از امام رضا (ع) را افزایش دهند.

آیت الله عابدینی ادامه داد: احمد بن موسی (ع) و برادرشان علاءالدین از بحرین تا شیراز سفر کردند و در آن منطقه روشن گری کردند تا ولایت علی بن موسی الرضا (ع) شناخته شود و شاهدیم این هجرت‌ها برکات بسیاری و نقش مهمی در اینکه مردم کشور ما پیرو اهل بیت (ع) باشند داشته است.

آیت الله عابدینی اذعان کرد: خدای متعال زمانی که دستور هجرت از مکه به مدینه را صادر کرد فقط یک هجرت مکانی نبود بلکه از پلیدی، تهمت زدن و ظلم، ذلت پذیری، تملق گویی و از هر بدی باید هجرت کنی، هجرت از گناه به سمت بندگی خدا به نوعی هجرت محسوب می‌شود.

امام جمعه قزوین با اشاره به بزرگداشت علامه طباطبایی افزود: شهید مطهری درباره جایگاه علامه طباطبایی می‌فرمایند؛ می‌توان ادعا کرد تفسیر المیزان بهترین تفسیری است که در میان شیعه و سنی از صدر اسلام تا به امروز نگاشته شده است، این تعریف والایی است زیرا بیش از ۲هزار تفسیر قرآن وجود دارد.

وی اذعان کرد: ازبین این همه تفسیر اما شهید مطهری بهترین تفسیر را برای مرحوم طباطبایی می‌دانند که نشان دهنده جایگاه عظیم این عالم دینی است.

وی گفت: این کتاب به اندازه‌ای دارای اهمیت است که همه ما نیاز داریم خود را آماده مطالعه تفسیر المیزان کنیم، البته شاید برای بسیاری از مردم ما مطالعه این تفسیر نیازمند مطالعه یک پیش نیاز دیگری باشد، یعنی تفسیرهای ساده تری را مطالعه کنیم تا زیبایی تفسیر المیزان را به خوبی درک کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند امریکا درحال افول است مورد تایید بسیاری از کارشناسان این کشور هم قرار گرفته است، سیاستمداران امریکایی حتی اذعان کردند امریکا درحال فروپاشی است.

خطیب نمازجمعه ادامه داد: کشور امروز در این وضعیت به سر می‌برد، در این شرایط عده‌ای که غرب زده هستند امریکا را کدخدا می‌دانند، این افراد مثل داربستی هستند که زیر خانه کلنگی امریکا قرار گرفته اند که مانع فروپاشی این کشور شوند.

وی اضافه کرد: غرب زدگان داخلی امروز درحال فداکردن خود برای امریکا هستند و خود را برای حفظ این کشور ضایع می‌کنند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: امریکا شیطان است و غرب زدگان داخلی زیردست و پیرو شیطان شده‌اند، تا زمانی که ما «مرگ بر امریکا» می‌گوییم شکاف‌های موجود در این کشور عمیق تر می‌شود و فروپاشی آن نزدیکتر خواهد شد.

آیت الله عابدینی بیان کرد: وظیفه قرآنی همه ما این است که در وضعیت آشفته امروز امریکا، ضعف‌های این کشور که خود را ابرقدرت می‌داند نشان دهیم و بگوییم چگونه درحال افول است، قرآن به ما می‌گوید به کفار و دشمنان اسلام بگویید که از عصبانیت بمیرید، یعنی مرگتان باد، یعنی همان شعار «مرگ بر امریکا» که ما به سران این کشور فریاد می‌زنیم.

امام جمعه قزوین گفت: غرب زدگان می‌گویند اگر امریکا یک موشک بزند کشور ما نابود می‌شود، اما رهبری می‌گویند اگر یکی بزنند 10تا می‌خورند، امروز ما نیازمند این روحیه در بین مردم خود هستیم.

وی تصریح کرد: باید بدانیم که ایستادگی ما در برابر امریکایی که درحال فروپاشی است دل‌های مومنان را شاد کرده و بیشتر به هم نزدیک و اتحاد کشورهای اسلامی را بیشتر می‌کند که ما باید به شدت دنبال این نگاه باشیم.

خطیب جمعه قزوین به جنگ ظالمانه علیه مردم یمن هم اشاره کرد و گفت: شروع این جنگ با آنها بود اما امروز یمنی‌ها با قدرت در مقابل آنها ایستاده‌اند و مردم متدین یمن با جدیت مقابل آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مقاومت می‌کنند.

وی با تسلیت سالروز شهادت سردار حسین تهرانی مقدم اظهار کرد: ایشان به واسطه پیشرفت‌هایی که در صنعت موشکی کشور به وجود آورد سهم بسزایی در پیشرفت نظامی کشور ایفا کرد و اینها به برکت عبادت، توکل و اعتقادی که به اهل بیت (ع) داشتند بدست آمد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: برخی شایستگی و لیاقت پیدا کردند و غنی سازی 20درصد را برای مردم به ارمغان آوردند اما برخی هم آن دستاوردها را که به سختی بدست آمده بود را با سیمان پر می‌کنند و اینجا آدمها شناخته می‌شوند.