به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ حجت الاسلام والمسلمین قدرتی رییس کل دادگستری استان قزوین در دیدار مردمی مسئولان قضایی استان با مردم شریف محمدیه که در مسجد جامع این شهر برگزار شد، گفت: امروز بزرگترین آسیبی که جامعه ما را تهدید می کند نبود مسئولیت اجتماعی در افراد است و همین که نسبت به بسیاری مسائل جامعه بی تفاوت هستیم موجب شده است که بسیاری از مخاطرات اجتماعی به صورت افسارگسیخته در سطوح مختلف جامعه و در بین قشر غنی و ضعیف به صورت های گوناگون افزایش یابد.

دادگستری2

وی اذعان کرد: اگر بخواهیم جامعه ما در مسیر درست قرار گیرد و اصلاح شود و از جرائم، مخاطرات و آسیب های اجتماعی مصون بماند و به رشد و تعالی معنوی برسد چاره نداریم جز این که به قرآن، سیره اهل بیت(ع) و معارف و آموزه های دینی برگردیم و مبنای زندگی فردی، اجتماعی و... خود را برمبنای دین مبین اسلام و آنچه که خدای متعال فرموده است، قرار دهیم.

مقام ارشد قضایی استان افزود: بر این باوریم که صلاح و سداد جامعه ما در دست یکایک افراد جامعه است و باید بنگریم که ما به عنوان عضوی از این جامعه برای اصلاح، پیشگری از وقوع جرائم، کاهش آسیب های اجتماعی و رفع معضلات متعدد چه قدمی هرچند کوچک برداشته ایم.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی در ادامه تاکید کرد: در سالگرد تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قرار داریم و تصویب این منشور ملی که ثمره مبارزات شهدای انقلاب اسلامی و مجاهدت اندیشمندان ایران اسلامی بود با رهنمودهای حضرت امام(ره) و تلاش مجدانه خبرگان قانون اساسی، صورت پذیرفت و سپس در یک همه پرسی مورد پذیرش آحاد ملت ایران قرار گرفت.

این مقام قضایی استان خاطرنشان کرد: جامعه ما و قانون اساسی مبتنی بر اصل دین الهی، امامت و ولایت و کرامت انسانی تبیین شده و اگر مردم را در این راستا درست هدایت و راهنمایی کنیم قطعا جامعه ای سالم خواهیم داشت.

وی بیان داشت: بیشترین عامل تشکیل پرونده ناشی از جهل و ناآگاهی مردم نسبت به قوانین و امور حقوقی است که هیئت های مذهبی، آموزش و پرورش، و رسانه ها بویژه صداسیما در ارتقا سطح آگاهی مردم می توانند نقش موثری ایفا کنند تا آسیب های اجتماعی کاهش یابد.

رییس شورای مسئولان قضایی استان یادآور شد: همه باید تلاش کنیم تا با آگاه سازی نسل جوان آنها را از هیاهوی فریبنده دور نگاه داریم و نسلی فرهیخته و تلاشگر پرورش دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی تصریح کرد: دستگاه قضا با هیچ کس عهد اخوت نبسته و در انجام وظایف و رسالت مهم وخطیر خود با احدی تعارف ندارد.

وی ادامه داد: این دستگاه تصمیم و احکام قضایی را باقاطعیت در مسیر قانون مداری و عدالت محوری با استناد و استدلال بدون تاثیر جریانات سیاسی انجام می دهد.

رییس کل دادگستری استان قزوین اظهارداشت: با توجه به جمعیت رو به رشد محمدیه بخصوص ناحیه شهری مهرگان که جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار در آینده برای آن پیش بینی شده شاخص های شهرستان شدن را دارد.

وی گفت: دستگاه قضایی در بخش محمدیه با توجه به موقعیت و جمعیت آن ادارات شهرستانی را دایر کرده و تنها بخش در کشور است که در حوزه قضایی به صورت مستقل عمل می کند و دارای دادگستری، دادستانی؛ شورای تامین و شورای حل اختلاف است.

این مسئول قضایی استان در ادامه خاطرنشان کرد: در شهرمحمدیه با رشد ۱۲ درصدی پرونده ها مواجهیم که در گذشته بیش از ۴۵۰۰ فقره پرونده در دستگاه قضایی محمدیه تشکیل شده و باتوجه به افزایش ورودی پرونده ها در حال حاضر بیش از ۵ هزار فقره پرونده در محمدیه موجود است.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی در پایان بیان داشت: خوشبختانه با درایت و آموزش خانواده ها در محمدیه شاهد کاهش ۱۵ درصدی پرونده طلاق در این شهر نسبت به سال قبل هستیم.

دادگستری3