به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ جمالی نژاد معاون عمرانی و توسعه امور شهری وزیر کشور در نشست با شهرداران و دهیاران استان قزوین که در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، با انتقاد از تخصیص 490 میلیارد ریال اعتبار ارزش افزوده به روستاهای استان قزوین در سال جاری، تصریح کرد: این مساله باید از سوی نمایندگان مردم استان در مجلس و نیز استانداری پیگیری شود زیرا اعتبار یاد شده برای استانی مانند قزوین که از قطب های صنعتی و کشاورزی محسوب می شود، بسیار ناچیز است.

وی اذعان کرد: اقتصاد شهری و روستایی نیازمند خلاقیت و نوآوری در ایجاد درآمدهای پایدار است.

این مقام مسئول تاکید کرد: متاسفانه امروزه شهرهای بزرگ ما روز به روز بزرگتر و شهرهای کوچک و میانی ما نیز کوچک و کوچک تر شده و در عین حال هم روستاهای کشور روز به روز خالی از سکنه می شوند.

وی ادامه داد: در چنین اوضاع و احوالی باید با توزیع عادلانه خدمات در سطح مناطق از توسعه این مساله جلوگیری کرده چرا که این مهم تهدیدی جدی برای یک هزار و 270 شهر و 37 هزار روستای کشور به شمار می رود.

جمالی نژاد با بیان اینکه در گذشته نظام شهری ما در کشور کهکشانی اداره می شد، افزود: پس از انجام اصلاحات ارضی، این مساله به نظام زنجیره ای تغییر یافت.

معاون عمرانی و توسعه امور شهری وزیر کشور ادامه داد: قیر رایگان به روستاها و شهرهای زیر 50هزار نفر نیز همچنان بصورت 13 درصدی تخصیص می یابد.

وی با بیان اینکه متاسفانه وابسته بودن اعتبارات به نفت از گذشته های دور ما را از برنامه های اصلی دور ساخته، گفت: امروز نگاه مدیران دستگاه های اجرایی به مسایل مختلف از جمله شهری و روستایی باید خلاقانه و نوآورانه باشد.

این مقام مسئول اضافه کرد: به عنوان مثال، نگاه های جدید در عرصه فعالیت های عمران شهری قزوین باعث تحول شگرفی در این شهر شده که آینده امیدوار کننده ای را به دنبال دارد چرا که اعتماد به نفس و ورود به کارهای نو و بدیع می تواند ایجاد ارزش افزوده کند.

جمالی نژاد اذعان کرد: چارت تشکیلاتی شهرداری ها و دهیاری ها نیز در حال تغییر بوده و مساله تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری ها نیز به زودی اجرایی می شود.

وی در خصوص نقش دفاتر فنی استانداری ها، گفت: یکی از سیاست های در پیش گرفته شده تقویت این دفاتر در استان های کشور است و به زودی نیز مشکلات گذشته در این رابطه مرتفع خواهد شد.

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: پیشنهاد می شود شوراهای بخش، استان، شهر و روستاها در جهت رفع مشکلات و هم اندیشی بیش از گذشته با هم در ارتباط مستمر و ارگانیک باشند.

بازدید از چند طرح شهری از جمله سبزه میدان، پل یادگار امام، سافاری پارک، دریاچه هفت دره، دهکده طبیعت، پل طبیعت و دولتخانه صفوی از برنامه های معاون عمرانی و توسعه امور شهری وزارت کشور در قزوین بود.

معاون عمرانی وزیر کشور2